Novou amnestii na zbraně v úterý ráno využil čtyřiatřicetiletý muž z Bílé Lhoty na Olomoucku. Na obvodní oddělení v Litovli přinesl a odevzdal desítky kusů vojenského střeliva a výbušku V5. Munici si od litovelských policistů později převzal pyrotechnik, který ji odborně a na vhodném místě zlikviduje.

Podobným způsobem už možnosti beztrestného odevzdání střelných zbraní či munice v první polovině července využily desítky obyvatel Olomouckého kraje. Lidé na policejní služebny nosí hlavně pistole, brokovnice a části starších střelných zbraní.

Nosí i dýmovnice

„Některé hlavně odezdané na Šumpersku už byly silně zkorodované. Občas někdo přinese také vojenskou výbušku, munici nebo třeba dýmovnice, které dříve používala armáda. Spousta lidí je totiž má stále uložené doma," řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Lidé, kteří chtějí amnestii využít, by měli zbraně či munici v ideálním případě odevzdat přímo na policejních odděleních pro zbraně a bezpečnostní materiál. Předat je ale mohou také na kterékoli služebně.

„Policisté zbraň nejdříve zaevidují a pak odešlou na balistickou expertizu. Při té se zjišťuje, zda s ní náhodou nebyl spáchán trestný čin. Majitel policistům sdělí, jaký má se zbraní záměr. Pokud se jí chce úplně zbavit, dostane od policie potvrzení o převzetí. Zbraň či munice pak propadne ve prospěch státu," popsal jeden z možných způsobů Josef Bednařík.

Znehodnocení u puškaře

Další možností je nechat si dosud nezákonně drženou zbraň znehodnotit. Pak stačí zaplatit 300korunový poplatek za kolek a se žádostí dojít k puškaři. Ten zbraň odborně znehodnotí, obvyklá cena za tento úkon začíná na tisícikoruně. Puškař pak vše nahlásí policii. Pokud chce majitel zbraň dodatečně legalizovat, zaplatí také 300 korun za kolek.

„Zkušebna ji prověří a přidělí nové číslo a pak se vystaví průkaz zbraně. Poté je možné zbraň třeba prodat nebo si vyřídit zbrojní průkaz," poznamenal krajský policejní mluvčí.

V rámci minulé amnestie, která byla vyhlášena v roce 2009, přinesli obyvatelé Olomouckého kraje na policejní služebny často zajímavé a staré kousky.

„Bylo mezi nimi několik historických a krásných zbraní. Během letošní amnestie, která probíhá teprve dva týdny, jsme se ale s něčím podobným v kraji zatím nesetkali," dodal Josef Bednařík.

– Amnestie byla vyhlášena v souvislosti s novelou zákona o zbraních
– Platí jen v období od 1. července do 31. prosince 2014
– Po tuto dobu zaniká trestnost přečinu nedovolené ozbrojování u lidí, kteří bez povolení přechovávají zbraně kategorií A, B, C nebo částí těchto zbraní