Tehdy sedmnáctiletá dívka, která je podle ČTK z Olomouce, vyjela na falešný občanský průkaz, jenž později splácela právě prostitucí.

Štýbl, který byl v minulosti již šestkrát soudně trestán, se odvoláním domáhal snížení trestu, popřípadě jeho vrácení na krajský soud.

Olomoucký vrchní soud však jeho odvolání zamítl a rozsudek je tak pravomocný.

Podle všeho dívka věděla, že by mohla skončit jako prostitutka. Kromě nabídky na práci barmanky a servírky zde obžalovaný psal i možnosti práce v tomto oboru.

Poškozená však do Rakouska odjížděla s tím, že nechce tuto práci vykonávat.

Dnes čtyřicetiletý Štýbl popírá, že by dívku najal k prostituci, a že věděl, že jí ještě nebylo osmnáct. To však vyvrací důkazy.

Dívce zařídil falešný občanský průkaz a posléze ji předal svému rakouskému partnerovi. Ten byl za podobnou činnost v Rakousku odsouzen do vězení na tři roky a čtyři měsíce.

„Obžalovaný dobře věděl kolik bylo poškozené let, i na jako práci ji najímá,“ řekl předseda senátu Milan Kaderka při odůvodnění zamítnutí odvolání.

Podle žalobkyně Štýbl dobře věděl, že Češky v těchto podnicích nikdy neměly pracovat jako barmanky či servírky. Šlo jen o to, aby je nalákal za hranice státu.

Dívka utekla z domu a v období od července do října 2006 bylo po ní vyhlášeno pátrání.

Mladistvé se práce, do níž byla nucena nelíbila a většinu peněz, co vydělala odevzdávala. Údajně tak měla splácet falešné dokumenty, které prokazovaly její zletilost. Nakonec se jí podařilo utéct zpátky do České republiky.

Několikrát potrestán za neplacení alimentů

„Obhajoba mého klienta nebyla nikdy spolehlivě vyvrácena. Navrhujeme, aby byl rozsudek brněnského krajského soudu zrušen a vrácen,“ namítal při odvolání advokát obžalovaného Miroslav Košťál.

Kdyby nedošlo ke zrušení, požadoval obžalovaný, aby mu byl trest snížen pod hranici zákonné sazby. Ta byla za obchodování s lidmi 5 až 12 let.

„Obžalovaný jako důvod pro snížení trestu uvádí, že se musí starat o čerstvě narozené dítě. Jenže v minulosti byl již několikrát odsouzen za neplacení výživného. Výše trestu je tedy v pořádku,“ argumentovala státní zástupkyně.

Štýbl však celou věc viděl jinak.

„Nikdy jsem neprotestoval, když mi zvedli alimenty, ale když nebyla práce, neměl jsem z čeho platit,“ namítal obžalovaný.

Vrchní soud nakonec odvolání zamítl a potvrdil tak pětiletý trest, který je na samé spodní hranici sazby. Proti rozsudku je možné podat pouze mimořádný opravný prostředek.

„Podání dovolání zvážíme po doručení písemného rozsudku,“ poznamenal advokát Košťál.