Jak vznikl letitý mýtus o vejcích zvyšujících hladinu cholesterolu i riziko srdečních problémů?
Podle mého názoru to bylo dřívějším doporučením konzumovat maximálně 300 mg cholesterolu denně, abychom předešli zvýšení jeho hladiny v krvi. Vysoká hladina cholesterolu v krvi totiž přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. A protože vaječný žloutek obsahuje cca 200 mg cholesterolu, vzniklo doporučení konzumaci vajec omezit. Dnes už naštěstí víme, že cholesterol obsažený ve vejcích nemá na hladinu cholesterolu v krvi významný vliv, což potvrdila řada odborných studií. Mnohem víc záleží na kvalitě přijímaných potravin, stejně jako na našem životním stylu a pohybové aktivitě.

Benefit pro nové předplatitele:
e-kniha o imunitě v PDF podobě
(v případě koupě předplatného na 3 a 12 měsíců)

V čem spočívá výjimečnost vajec v našem jídelníčku?
Jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin i tuků. Žloutek je bohatý na vitaminy A, D, E, K, vápník či železo. Vejce obsahuje celé spektrum aminokyselin. Esenciální aminokyseliny, které jsou ve vejcích zastoupeny v plném počtu, jsou pro lidský organismus nenahraditelné, protože si je nedokáže sám vytvořit. Biologická využitelnost vejce je téměř 100 %, což je víc, než například u hovězího masa, mléka či sójových bobů. Biologická hodnota určuje, kolik gramů tělesné bílkoviny může být vytvořeno ze 100 gramů bílkoviny, přijaté ve stravě. Z jednoho středně velkého vejce tak můžeme získat stejné množství bílkovin, jako například z 300 gramů libového masa. Proto hrají důležitou roli při tvorbě aktivní svalové hmoty. Mají také skvělý sytící efekt při současně velmi nízkém kalorickém příjmu, což oceníme v redukčním programu.

Jaké maximální množství vajec by měl člověk každý den sníst?
Názory odborníků se v tomto bodě liší. Já svým klientům doporučuji dvě až tři vejce denně v rámci zdravého a vyváženého jídelníčku.

Kdo by se měl vejcím vyhýbat nebo se při jejich konzumaci omezovat?
Lidé trpící familiární hypercholesterolemií, což je skupina tří složitých metabolických poruch, které mohou při neléčení způsobit akcelerovanou aterosklerózu. Tady se doporučuje snížit množství konzumovaných vajec na tři až čtyři týdně. U tohoto onemocnění totiž v jídelníčku omezujeme přísun všech tuků živočišného původu.

V čem je konzumace vajec významná pro seniory?
Starší lidé ocení vejce mimo jiné i proto, že obsahují velké množství lecitinu, který podporuje paměť a koncentraci. Cholin, bioaktivní látka podporující vývoj mozku u plodu i novorozenců, u starších lidí přispívá ke správné činnosti nervové soustavy. Cholin si naše tělo neumí samo vytvořit, ale doporučenou denní dávku nám dodají již dvě vejce. A důležitý je samozřejmě přísun kvalitních bílkovin, které v jídelníčku seniorů velice často chybí.

Mají vejce ještě jiný pozitivní vliv?
O pozitivním vlivu vajec na organismus bychom mohli mluvit dlouho. Právem jsou často označována za superpotravinu. Vyzdvihla bych ještě velmi důležitý vitamin D, který lidem často chybí v souvislosti s nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu – má totiž velký vliv na imunitní systém, aktivuje obranyschopnost proti bakteriím a virům. Také napomáhá vstřebávání vápníku, proto jeho dostatek může předejít vzniku osteoporózy.

Jaké druhy vajec (kromě slepičích) byste doporučila ke konzumaci?
Křepelčí. I když jsou mnohem menší než slepičí, obsahují daleko více draslíku, fosforu i železa.

Týdeník Květy
zpravodajsko-společenský týdeník pro celou rodinu
Víme, co se děje kolem vás. Týdeník Květy přináší klíčové informace, podrobné analýzy, rozebírá aktuální témata, objevuje nové fenomény a trendy, analyzuje spotřebitelské problémy, přináší zajímavé události i profily a rozhovory s osobnostmi z domova i ze světa. Součástí časopisu je vložený týdeník TV magazín s TV programem. Titul je určen pro aktivní rodinu - jde vlastně o jakéhosi rodinného zpravodajského průvodce současným světem.