Dogfitness, to je pojem, který mnohým majitelům psa nic neříká. Ale najdou se tací, kteří se svým čtyřnohým mazlíčkem navštěvují psí posilovnu pravidelně.

Jedno takové zařízení najdeme v Českých Budějovicích, kde ho provozuje Kristýna Zachová, která je i psí terapeutkou Dornovy metody. „Všechno to začalo už na střední škole, kde jsem studovala veterinu,“ vrací se v čase.

Kari s červenou čočkou
JÍDELNÍČEK: Milovníci těstovin zajásají, čeká je dietní a chutný salát

„Už tenkrát mi bylo divné, že se všechno řeší operacemi i injekcemi. Zajímala jsem se, jak pomoci psům jiným způsobem. Při následném studiu kynologie už jsem začala navštěvovat různé kurzy, z nichž vyšlo jasné poselství – se psím tělem se dá pracovat stejně jako s lidským. Po státnicích jsem začala podnikat právě v oblasti psích rehabilitací a Dogfitness,“ vysvětluje.

I když by se dalo čekat, že do psího fitness chodí majitelé psů hlavně za účelem snížení váhy svého mazlíčka, účel cvičení je jiný – pomoci zlepšit pohybový aparát. „Hlavně ze začátku se pejsek za správně provedený cvik motivuje nějakým pamlskem, takže v začátcích má cvičení spíše obrácený efekt, než je hubnutí,“ vypráví majitelka Dogfitness.

Odolat jídlu navíc je základ hubnutí.
RADA: Jak odolávat jídlu navíc?

Jak sama cvičitelka říká, u této metody nezáleží na tom, jestli cvičí stěně nebo starší psi. Není ani potřeba, aby byl pejsek nějak cvičený. Společně s páníčkem to nakonec zvládnou všichni. Stejně tak nezáleží ani na rase psa. „Cvičit chodí především psi, kteří potřebují pomoci s pohybovým problémem po úrazech nebo operacích, ale také sportovní psi, kteří potřebují zlepšit fyzičku. Výjimkou nejsou ani pejsci, co mají rádi pohyb a cvičení je baví, stejně jako jejich páníčka“ dodává.