Zámek, který je spolu s okolními zahradami v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, podle něj připadne církvi logicky, protože právě arcibiskupové, jak napovídá i samotný název cenné památky, byli jeho původními vlastníky.

„Je to jenom otázka času, v tomto případě ne dlouhého, kdy dojde k převodu tohoto majetku původnímu majiteli a staviteli, protože to byli právě olomoučtí arcibiskupové," řekl České televizi Herman. Stát podle něj při rozhodování o vydání památky už několik měsíců prověřuje hlavně to, zda k němu patří i obě známé historické kroměřížské zahrady, tedy Podzámecká a Květná.

Samotná církev původně avizovala, že v rámci restitucí zámek požadovat nebude, nakonec ale změnila názor. „Požádali jsme o zámek, protože tvoří jeden celek s inventářem, který nám nepřestal patřit," řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Církvi patří už nyní v zámku desítky tisíc předmětů, včetně těch nejcennějších, jako je například Tizianův obraz Apollo a Marsyas.

Právě obrazy a mobiliář kroměřížského zámku projdou opravami, Deník o projektu za devatenáct milionů informoval už počátkem ledna.

Cílem je komplexní restaurování šestatřiceti obrazů z fondu zámku, pracovat se bude také na osmadvaceti kusech historického nábytku, které z velké části pocházejí ze 17. století a tvoří původní vybavení zámeckých prostor před rokem 1948.