Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda je odhadem 25 milionů korun. ČTK to řekly mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková a mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Poličské strojírny mimo jiné likvidují starou munici.

Výbuch vyšetřuje policie, povolala i pyrotechnika a spolupracuje s hasiči. Zároveň zahájila úkony trestního řízení pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Na místo povolala statika, který zjišťuje, zda je místo bezpečné, aby kriminalisté místo ohledat, řekla ČTK Kaizarová.

Podle výrobní ředitelky Heleny Pazderové byla nehoda od začátku pod kontrolou, okolí eohrozila. Generální ředitel Jaroslav Trávníček uvedl, že explodoval bezdýmný střelný prach. Zahořením by měl vyvolat tlak v hlavni a vymést střelu ven. Nemá tak silné účinky jako střelný prach, řekl.

„Není prioritně určený k tomu, aby bouchal. Černý prach je prostředek, který může i explodovat a bouchnout, je to podstatně brizantnější trhavina než bezdýmný prach," řekl Trávníček. „Sklad na munici a výbušniny je zcela zničený. Čekáme, až policie skončí vyšetřování, abychom mohli začít odklízet. Může to trvat den i týden. Zřejmě se při manipulaci poškodil obalový materiál. Rozhodně nejde o zanedbání pracovních povinností," řekl.

Požár byl ohlášen kolem 7:30, na místo vyjelo osm profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Podle ředitele firmy byli hasiči na místě do osmi minut, podnik firemní hasiče nemá, před lety jednotku zrušil, 80 procent výroby je totiž pro civilní účely.

„Ihned po příjezdu hasiči nasadili proudy vody k likvidaci požáru haly po explozi. Požár se rychle šířil i na nedaleký les. Hasiči dohasili všechna ohniska v lese a soustředili se na požár v hale," uvedla Horáková.

Mladší zraněný má lehké popáleniny na rukou a ošetřil ho lékař na chirurgické ambulanci v Poličce, hospitalizaci nepotřeboval, uvedla zdravotní sestra. Později se vrátil do práce. Starší muž, zhruba ve věku 65 let, má rovněž lehké popáleniny, do pěti procent povrchu těla, řekla mluvčí záchranné služby Helena Škuligová. „Šlo o popáleniny drobnějšího rázu na noze a části obličeje. Hospitalizovali jsme jej, jak dlouhou dobu tu bude, nevím," dodal Adrián Nemšovský z litomyšlské nemocnice.

Areál obklopený lesy leží asi dva kilometry od Poličky v části Bořiny. Černý kouř z požáru byl vidět až ve městě, řekl ČTK starosta Poličky Jaroslav Martinů. „Byl jsem osobně na místě. Vybuchl nejzazší sklad v lesích. Podle všeho dva pracovníci prováděli běžnou údržbu, vzňal se jim manipulační vozík a od něj chytl sklad, kde byl uskladněn výbušný prach," uvedl. Podle něj je budova zcela zničená, ale díky tomu, že byla obklopena betonovou zdí a zemním valem, nebylo okolí explozí příliš zasaženo. V Bořinách žije jen zhruba 80 obyvatel, které výbuch neohrozil.

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na ruční granáta a dělostřelecké střelivo. V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

V roce 2007 v Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění.

Policie letos v létě muniční sklady kontrolovala. Podle ředitele Poličských strojíren Jaroslava Trávníčka šlo o kontrolu vyvolanou výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Závěry státní kontroly zatím nejsou známé.

Výběr výbuchů v objektech určených pro výrobu či skladování munice a výbušnin v posledních 15 letech:

8. srpna 2001 – Exploze výbušniny smrtelně zranila pracovníka vsetínské zbrojovky Austin Detonator. Ve firmě vybuchl tricinát olova, což je výbušnina do elektrických iniciátorů, používaných v průmyslu při trhacích pracích.

13. ledna 2003 – Výbuch ve zbrojovce Sellier & Bellot ve Vlašimi na Benešovsku zabil jednoho člověka a dalšího zranil. Explozi způsobily zbytky třaskavé rtuti v opuštěném objektu.

13. listopadu 2007 – V Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění. Po výbuchu vznikl požár, který zaměstnanci uhasili.

14. prosince 2007 – V areálu bývalých armádních skladů v Novém Městě pod Smrkem – Hajništi, kde firma STV Group likvidovala vyřazenou munici, se ozvaly výbuchy a vypukl požár. Po dvou hodinách se jej podařilo zlikvidovat. Jeden člověk utrpěl popáleniny.

20. dubna 2011 – Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia. Exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.

16. října 2014 – V muničním areálu u Vrbětic, části obce Vlachovice na Zlínsku vybuchl sklad s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice. Při výbuchu zahynuli dva lidé. V prosinci zde vybuchl další sklad s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group.

9. září 2015 – V areálu Poličských strojíren explodovalo 320 tun bezdýmého střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé.