I když meteorologové avizovali, že o víkendu na Šumpersku a Jesenicku mohou napadnout i desítky centimetrů sněhu, první sněhové vločky opět překvapily hlavně řidiče. Kvůli popadaným větvím také museli zasahovat hasiči.

Poprvé kvůli sněhu vyjeli v sobotu 27. října do terénu silničáři na Šumpersku i Jesenicku. Nejhorší situace byla odpoledne v úseku mezi Velkými Losinami a Červenohorským sedlem, kde byl vyhlášen kalamitní stav. V neděli se již byla situace uklidnila.

Policisté řešili během soboty sedm nehod, ne vždy ale bylo příčinou pouze počasí. „V Kamenné havaroval v sobotu osmnáctiletý řidič fiatu, který nadýchal přes promile alkoholu. U dalších nehod se podepsalo i počasí," sdělila mluvčí olomouckého krajského policejního řediteltví Irena Urbánková. Kolize se stala také například v sobotu odpoledne v Rapotíně, kde auto nabouralo do zdi a jeden člověk se zranil. Na střeše také zhruba ve stejnou dobu skončil osobní vůz v Bělé pod Pradědem.

Déšť začal namrzat na vozovkách již v sobotu dopoledne, ve vyšších partiích se tvořila ledovka. „Sypače vyjíždějí již od pátku v noci, namrzlé úseky byly ošetřeny solí a dalším inertním posypem. Nejhorší situace byla na Červenohorském sedle," sdělil v sobotu Jan Rotrekl z cestmistrovství Správy silnic Olomouckého kraje ve Vikýřovicích.

Řidiči ovšem na silničáře měli výtky. „Jel jsem v sobotu navečer do Sobotína, moc se mi nechtělo, ale museli jsme před Dušičkami na hrob. Na silnici byla pěkná klouzačka, a to mám již přezuto. Silničáře jsem však nikde nepotkal," řekl Jiří Jarolím ze Šumperka.

Během víkendu zasahovali hasiči v Olomouckém kraji u dvaceti případů. Jezdili k dopravním nehodám, uklízeli také silnice od napadaných větví a stromů. Napilno měli především na Jesenicku. Stromy na silnici díky sněžení a větru popadaly ve Vidnavě, jeden z nich dokonce zasáhl zaparkované auto.

„Nikdo nebyl zraněn," informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Strom spadl na cestu také v Mikulovicích, půl hodiny před půlnocí také větve zatarasily železniční trať mezi Šumperkem a Hanušovicemi. „Jednalo se o překážku, kterou se naštěstí podařilo odstranit během čtyřiceti minut. Žádný vlakový spoj ohrožen nebyl a v současné době je vše na trati bez problémů," sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drvota.

V neděli se již počasí uklidnilo, první sněhová nadílka roztála. „Pouze ve vyšších polohách jsou na vozovkách zbytky sněhové kaše, to se týká hlavně Červenohorského sedla, všechny silnice jsou ošetřeny," informoval v neděli 28. října odpoledne dispečer silničářů René Hýbl.