Stav dalšího pacienta, třiasedmdesáti­letého muže z Přerovska, zůstává nadále kritický.

Mezi další oběti otravy metylalkoholem patří i jednadvacetiletá dívku z Přerova, která byla v pondělí nalezena bez známek života na ubytovně v Oseku nad Bečvou.

„U poškozené byla provedena soudní pitva na základě které bylo zjištěno, že příčina úmrtí byla otrava metylalkoholem," uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Kontrolují provozovny v Brodku a Oseku

V současné době probíhá v Brodku u Přerova a Oseku nad Bečvou kontrola provozoven, rozsáhlé šetření a prověřování za účelem zjištění případného zdroje. Jsou prováděny také výslechy osob.

„Ještě v pondělí byla v našem zařízení hospitalizována také dvaapadesátiletá žena z Přerovska, která je nyní na jednotce intenzivní péče interního oddělení. Její stav je také vážný, ale ne kritický, jako u obou mužů, a postupně se zlepšuje. Přišla k nám naštěstí relativně brzy, takže léčba rychle zabrala. Už se jí vrátil zrak, přesto ale musíme být s další prognózou opatrní," uvedla mluvčí přerovské nemocnice Radka Baková.

„Zdravotní stav poškozených ani u jednoho z nich neumožnil provést výslech. Na opatření se ve spolupráci s policií podílí i Česká obchodní inspekce a Celní správa. V obou obcích došlo ke kontaktu se starosty a jejich cestou bylo učiněno další preventivní opatření ve vztahu k veřejnosti," doplnila policejní mluvčí.

Příznaky otravy metylalkoholem jsou podobné klasické opilosti.

„Lidé nad sebou ztrácejí kontrolu, může se u nich objevit i nevolnost, bolest břicha a křeče. Postupně ztrácejí vědomí, až upadnou do úplného bezvědomí," popsala mluvčí nemocnice Radka Baková.

První pomoc: vypít alkohol a ihned k lékaři

Podle primáře Zdeňka Plhala z oddělení ARO přerovské nemocnice, kam byli pacienti v kritickém stavu převezeni, by měli lidé s podezřením na otravu metylalkoholem, okamžitě vyhledat lékaře.

„První pomocí je při otravě metanolem požití kvalitního alkoholu, nejlépe vyrobeného na západ od našich hranic. Vhodná je například whiskey nebo finská vodka. V žádném případě ale nepít alkohol, který otravu způsobil," zdůraznil.

„Nutný je okamžitý převoz do nemocnice už při prvních příznacích, jako jsou nevolnosti nebo křeče. V takových případech se totiž vždycky hraje o čas a čím dříve se nasadí léčba, tím jsou výsledky lepší a terapie účinnější," dodal.

Lékaři většinou u otravy metanolem provádějí u pacientů dialýzu a zavádějí umělou ledvinu.

„Řeší se to kompletní resuscitační a doprovodnou symptomatickou terapií, " řekl primář Zdeněk Plhal.

Případy otravy metanolem na Přerovsku už se intenzivně zabývá policie.

„Intenzivně pracujeme na objasnění a shromažďujeme všechny dostupné informace. Hledáme zdroje, které by mohly být původcem otravy," uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Vyšetřovatelé už zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

Hranická nemocnice zatím otravu metanolem nehlásí

Hranická nemocnice zatím výskyt pacienta, u něhož by existovalo podezření na otravu metylalkoholem, nehlásí.

„V nemocnici alespoň zatím nikoho takového nemáme a nedostala se k nám ani informace, že by se na tom něco mělo změnit. Kdyby se přece jen takový pacient objevil, jsme na to připraveni," řekla asistentka ředitele nemocnice Vendula Floryková.

Pacientů s otravou v posledních dnech rychle přibývá, zemřeli na ni tři lidé a další jsou ve vážném stavu v nemocnicích.

První případy otrav a úmrtí oznámila ve čtvrtek 6. září karvinská policie, na severní Moravě se otrávilo podle posledních zpráv 11 lidí, na jižní Moravě další dva a v příbramské nemocnici leží po otravě metylalkoholem pětašedesátiletý muž.

K posledním případům patří právě ty přerovské. Stát kvůli tomu již zahájil rozsáhlé kontroly alkoholu v obchodech a restauracích.