Už samotným startem měl k rekordu Prostějov dobře nakročeno.

„V Kladně bylo asi 130 lidí, v Olomouci 325, v Brně 250, v Plzni 80 a v Českých Budějovicích 120, takže zatím vedl Hradec Králové s účastí 380 chodců," uvedla lektorka severské chůze Lenka Sehnalová. Do čtyř hodin odpoledne se v Prostějově na startu zaregistrovalo 483 lidí.

„Mám z toho obrovskou radost. Pořádali jsme kurzy, kterými prošlo asi pět set lidí. A většina z nich nás dnes přišla podpořit. Díky podpoře Zdravého města Prostějov jsme tak dosáhli lepšího výsledku než krajská města," zářila štěstím Sehnalová.

Chůze vhodná pro každého

Podle ní je chůze s holemi vhodná opravdu pro každého. To potvrzuje ostatně i skutečnost, že věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem byl přes devadesát let.

„Tento způsob chůze pomáhá především starším lidem při problémech se zády, klouby, nebo při srdečních problémech. Rozpohybuje se množství svalů v celém těle a dochází tak i k lepšímu spalování energie," líčila přednosti svého oblíbeného sportu Sehnalová.

Finsko neho Haná?

Pravlastí této chůze s holemi je Finsko. Sport však zřejmě nevznikl jako letní náhrada lyžování, jak by mohla napovídat podobnost s lyžařskými hůlkami. Daleko spíše na něj přišli pastevci, kteří s holí chodili za svými stády. Přibrali pak hůlku ještě jednu a zdravá chůze byla na světě.

Někteří odborníci jsou však ještě jiného mínění.

„Naša stařenka, dež chodila do pola, tak se decke opirala o moteko. A nekdy si brala dvě, abe se ji lepši šlo," nastínil další možnost původu chůze s holemi divadelník a konferenciér akce Jiří Vrba.

Ti kteří zdárně došli si pak mohli odpočinout na lavečkách před hvězdárnou, nebo navštívit pojízdnou ordinaci v kamionu. Tam jim odborníci změřili tlak, tuk a další hodnoty vypovídající o jejich zdraví. K tomu všemu zpívali na pódiu Kluci z Víceměřic.