„Jde o část věcí, které jsme nashromáždili ve sbírce. Byly mezi nimi třeba pleny pro děti, ale také výtvarné potřeby," uvedla mluvčí charity Diana Tuyet-Lan Kosinová. Sbírka potrvá do pětadvacátého září.
Nejde o jediný způsob, jak jižní Morava uprchlíkům pomůže. Přidá se také Masarykova univerzita v Brně.
„Nabídneme dobrovolníky z řad mediků. Psychologové z fakulty sociálních studií zase pomůžou rodinám s dětmi snášet změny a uvolnit napětí. Máme dlouholeté zkušenosti s výukou češtiny pro cizince i schopné arabisty, kteří mohou překládat," vyjmenovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
O případné uprchlíky se plánuje postarat i Brno. Podle náměstka primátora Martina Andera připravuje plán, jak lidem, kteří o azyl požádají, ulevit.
„Chceme pomoct všem, kteří v Brně chtějí zůstat. Pokud bude potřeba, poskytneme jim volné byty. Určitě chceme imigrantům také například nabídnout výuku češtiny nebo materiální pomoc," upřesnil Ander.
Brněnský integrační pas
Magistrátní výbor pro národnostní menšiny uvažuje o zřízení takzvaného Brněnského integračního pasu.
Případný azylant zaregistrovaný do integračního systému díky němu absolvuje za rok kurzy češtiny, kulturní školení či poradenství v oblasti jednání s úřady.
„Jedná se o krok správným směrem. Brno je velké město a časem k tomu musí přistoupit, byť to zatím není aktuální," zhodnotil náměstek primátora Ander.
Pomoc běžencům nabízí i Jihomoravský kraj.
„Prověřujeme možné ubytovací kapacity, připravujeme zapojení našeho Centra pro integraci cizinců nebo se staráme o stravu pro zajištěné uprchlíky," shrnul jihomoravský hejtman Michal Hašek.