Vylepšení za 20 milionů

Do konce letošního kalendářního roku vyroste v Městských sadech u fotbalového stadionu sportovní multifunkční areál, který se bude skládat z tělocvičny a hřiště s umělým povrchem pro malou kopanou.

Stavba by měla odstartovat v dubnu a vyjít by měla na dvacet milionů korun, pětaosmdesát procent z této částky pokryje dotace Evropské unie v rámci IPRM Přitažlivé město.

Tělocvična, která má patřit k jedné z největších v Opavě, vyroste na místě plechové haly, která patřila v minulosti TJ Opava. Ta ale byla v žalostném technickém stavu a prakticky sloužila jen opavským fanouškům k tvorbě choreografií.

„V první fázi jsme chtěli tuto halu opravit. Její rekonstrukce by byla ale dražší než výstavba nové tělocvičny," řekl náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Jednou z podmínek, aby se mohl multifunkční areál postavit, musela se stará hala odkoupit od TJ Opava.

„Cena vycházela ze znaleckého posudku, který ji vyčíslil na půl milionu korun," doplnil Halátek.

Hotovo do konce roku

Stavba by měla v Městských sadech započít v dubnu.

„Byla vyhlášená výběrová řízení. Stavba musí být hotova dokonce roku, to je jedna z podmínek dotačního programu. Faktury vystaveny v roce 2016 by už muselo platit město," vysvětluje náměstek primátora.

Tělocvična bude využitelná pro všechny míčové sporty, ať už se jedná například o basketbal, futsal, volejbal a dokonce i tenis.

Minihřiště s umělým povrchem bude postaveno za tribunou ze strany od řeky, bude mít rozměry 31 x 44 m a je určeno pro minikopanou 5+1.

Součástí bude umělé osvětlení, oplocení a mantinely.

„Takové hřiště nám chybělo. Uleví se tím trochu i tréninkovým plochám za koupalištěm, kam se nyní soustředí veškerá příprava našich týmů," doplňuje Jaroslav Rovňan, technický ředitel Slezského FC.

Pro školy i veřejnost

Někdo může namítnout, že multifunkční areál bude jen pro fotbalisty Slezského FC Opava.

„Areál nebude sloužit jen pro fotbalisty. Využívat ho mohou přilehlé školy, sousední Slavie Opava, TJ Opava, OFS Opava a také veřejnost," podotýká předseda představenstva SFC Opava Marek Hájek.

Místo, kde nový areál vyroste, slouží zároveň jako parkoviště při fotbalových zápasech.

„V tom bych problém neviděl, parkují tam hlavně hráči a naši partneři. S tímto si poradíme, budeme více využívat míst před Střelnicí," doplnil Rovňan.

Opava se inspirovala stavbami v Litultovicích, Bolaticích nebo Chlebičově, kde už takové sportovní stánky fungují.