Sympatické osvěžovny vyrostly pod rukama šikovných konstruktérů před dvěma roky na začátku pandemie covidu, když restaurace musely zavřít a lidé si nemohli zajít na točené pivo. Velký úspěch ale sklízejí i v klidnějších dobách.

„V červenci, když bylo pořádné horko, padly za víkend i dvě bečky. Točíme Bernarda, lehké pivo, které do cyklistů jen zasyčí. Chutná i místním,“ popisoval Daniel Mudroch, provozovatel pivní budky na okraji obce Malé Hradisko.

Za vlastnoručně načepovanou jedenáctku zaplatí kolemjdoucí hotově nebo telefonem QR platbou. Jedno pivo přijde pocestného na 30 korun.

Nezdražuje se

„Cena? Děláme to hlavně pro lidi. Držíme ji na stejné úrovni, jak jsme ji nastavili v minulosti. Je to pro nás hlavně radost než zdroj příjmu,“ podotkl.

Pivní budka v Malém Hradisku byla v pořadí druhá, která na jaře 2020 vyrostla v těchto končinách. Místní se inspirovali šikovnými „sousedy“ v Ptenském Dvorku a stejně jako oni smontovali domeček, do kterého instalovali výčepní zařízení a dávkovače plastových kelímků.

„Jedeme stále. Provoz budky je příjemný, už to nejsou ty fronty, jako na začátku covidu, kdy jsme byli jedinou oázou, kde si lidé mohli dát pivo. Zastavují se cyklisté, pěší turisté a na pivo zajdou místní chataři,“ líčil spokojeně tvůrce ptenské osvěžovny Zdeněk Bábek.

Na čepu je zde svěží a velmi dobře pitelný Zubr Grand. Stejně jako v Malém Hradisku zaplatí hosté za jedno pivo 30 korun.

Částku za načepované pivo či limonádu vhodí návštěvníci do instalované kasičky. Pokud zrovna nemají přesnou sumu, na dřevěném pultíku najdou krabičku s mincemi na vrácení.

U obou pivních budek je k dispozici jednoduché posezení. Drobný výdělek z prodeje nápojů chtějí provozovatelé investovat právě do jeho postupného zvelebení.