Nacházím se v bílovském zámku, kde má své regenerační studio Pavel Grebeníček a jeho přítelkyně Jana Šoustková, kteří se věnují očistě organismu a jeho správnému fungování. Pavel je terapeut a masér specializující se na regeneraci pohybového aparátu. Kromě klasických masáží provádí především metou Spinal touch.

„Jde o šetrnou dotykovou terapii, která slouží k narovnání páteře a její navrácení do správné polohy," popisuje mi Pavel masérskou techniku, jež mimo jiné odstraňuje bolesti zad, zlepšuje celkové držení těla a napomáhá správnému fungování orgánů.

„Ke srovnání páteře dochází pomocí přesně provedených lehkých dotyků na konkrétní body, které jsou na hýždích, zádech, krku a hlavu," vysvětluje Pavel Grebeníček.

Vzhůru na masáž

Bolest zad, to je přesně ten důvod, proč jej lidé nejčastěji navštěvují. Nejinak je tomu i u mě. Pavel mi vysvětluje, že moje občas se vyskytující bolest v oblasti beder je způsoben vychýlením těžiště těla. Než se naději, už stojím zády k olovničce a poslouchám Pavlovy pokyny. Zavřít oči a uvolnit tělo. Téměř okamžitě ztrácím rovnováhu a nakláním se dopředu. Špatné držení těla, konstatuje Grebeníček, ale hned dodává, že proti jiným jsem na tom ještě hodně dobře.

S vědomím, že to se mnou není zas tak špatné, si lehám na masérské lože. Na břicho; nohy a zadek podložit polštářky a uvolnit se. To mi jde. Masér lehce roztírá olejíček, který po domluvě se mnou namíchal. Krásně voní po pomerančích a meduňce. Letmými dotyky napravuje mou páteř. Neudržím se a z úst mi unikne smích. Škubnu sebou. „Lechtá to," vysvětluji zřejmé. Pavel odpovídá, že to je zcela normální.

Se zavřenýma očima si užívám masáž. Občas sebou trhnu, ale jinak ležím klidně. Tichá hudba mě ukolébává ke spánku, nedivila bych se, kdybych usnula. Po nějaké době mi Pavlův hlas oznámí, že je hotovo. Opatrně si sedám. Cítím se uvolněně a zvláštně malátně, ne však unaveně. Analyzuji ten pocit, a docházím k závěru, že jsem odpočatá. Ano, to je ten správný výraz.

Znovu následuje měření olovničkou a test padání se zavřenýma očima. Stojím klidně, nenakláním se jak předtím.

„Vyrovnal jsem těžiště těla, teď by mělo být v rovnováze," říká Pavel s dodatkem, že však po čase se páteř vrátí zase do předchozího stavu. Proto je nutné absolvovat Spinal touch vícekrát.

Elektrolýza taky pomáhá

S úsměvem na rtech si sedám do křesla, kde se mě okamžitě ujímá Jana Šoustková. Ta se specializuje na detoxikaci organismu pomocí elektrolýzy.

„Základem je vanička s vodou, v níž dochází k elektrolýze. Člověk do ní na půl hodiny ponoří nohy a skrze chodidla se pak vylučují toxiny, které lidskému tělu škodí," objasňuje princip očisty organismu Jana a ukazuje na nevelkou nádobu naplněnou vodou.

Činím tak, jak řekla.

Teplá voda mě hřeje do nohou a po chvíli začne probíhat elektrolýza. Cuknu sebou. Mravenčí mi prsty na nohou. Mírné brnění není nepříjemné, jen trochu lechtá.

„Nejde jen o tuto půlhodinku, ta detoxikaci sice nastartuje, ale celý proces trvá ještě následující dva dny," vykládá Jana a podává mi sklenici s vodou. Je nutné přijímat více tekutin, aby se vše škodlivé mohlo z těla dostat ven. Přikyvuji a s příjemným pocitem v duši piji vodu. Ta cesta do Bílovic se mi vážně vyplatila.

Metodu Spinal touch se může naučit každý, kdo navštíví semináře, které Pavel Grebeníček a Jana Šoustková pořádají. Nejbližší vzdělávací seminář s praktickou výukou, po kterém účastníci obdrží potvrzení o vyškolení, bude o víkendu 13. a 14. září v Bílovicích.

Více informací na webových stránkách studia http://www.regestudio.cz/.

Autorka: ANDREA GABRIELOVÁ