Podmíněné tresty od několika měsíců do tří let soud uložil pěti mladíkům, kteří v srpnu loňského roku po skončení hokejového utkání Ligy mistrů Vítkovice ERC Ingolstadt konaného v Ostravě napadli dva příznivce německého týmu ERC Ingolstadt.

K incidentu došlo v tramvaji, do které cizinci (50 a 55 let) po zápase nastoupili.

Nejmladšímu obviněnému bylo v době činu sedmnáct, nejstaršímu čtyřiadvacet let. Všichni měli v době útoku kapuce, jeden dokonce bílou masku.

Kop do obličeje v tramvaji

„Nastoupili jsme do tramvaje. Přistoupil k nám nějaký muž a začal mě tahat za rukáv dresu, který jsem měl uvázaný kolem pasu," uvedl první z napadených německých fanoušků, který inkasoval několik úderů do obličeje. Vzápětí ho muž v bílé masce kopl do obličeje. Výsledkem byl rozbitý ret.

Běsnění neunikl ani jeho kamarád. Také z něho se agresoři snažili strhnout dres.

Jeden z mladíků se zavěsil za kovová madla a kopl ho do hlavy.

Němci začala z nosu téct krev.

Pak už jen registroval, jak se mu někdo snažil roztrhnout dres, který následně dotyčný něčím ostrým rozpáral od krku směrem dolů.

Po zmocnění se části dresu útočníci za pokřiku „hurá" vyběhli na zastávce z otevřených dveří tramvaje.

Mladíci se po zadržení přiznali, že osudného dne plánovali trestnou výpravu k hokejové hale.

Po zápase chtěli vyprovokovat potyčku, během níž by získali šály a dresy německých příznivců.

Když dorazili na místo, většina německých fanoušků již seděla v přistavených autobusech, kolem navíc byly posílené policejní hlídky.

Poté si ale výtržníci všimli dvou Němců čekajících na zastávce. Společně s nimi nastoupili do tramvaje, kde se na ně vrhli.

Zatímco plán na získání šál a dresů všichni přiznali, svou účast na samotném útoku zlehčovali, případně tvrdili, že se jej přímo neúčastnili. Soud jim nakonec vyměřil podmíněné tresty. Rozsudek zatím není pravomocný.

Další násilnosti

Podobných případů, kdy se násilníci snaží zmocnit šál a dresů hokejových fanoušků, v posledních měsících přibylo.

Například vloni v listopadu se obětí stal mladík, který se v Ostravě po hokejovém zápase vracel domů.

„Po zápase jsem jel tramvají domů. Zřejmě si mě vytipovali v té tramvaji, možná i dříve. Normálně jsem vystoupil. Najednou jsem zezadu uslyšel, jak někdo říká: Dej sem šálu! Než jsem se stačil vzpamatovat a nějak zareagovat, tak mi ji strhl. Zpanikařil jsem a běžel ke vchodu domu. Ten člověk mě doběhl a kopl do hlavy. Pak mi svlékl i dres, který jsem měl na sobě," řekl Deníku zbitý mladík, který potvrdil, že z okruhu svých známých o podobných útocích slyšel.

„Co jsem slyšel, tak jde o skupinku lidí, kteří šály a dresy berou jako trofeje, které vystavují a také pálí. Nevím, co z toho mají," dodal napadený mladík. Muže, který na něj zaútočil, policie zadržela. Hrozí mu dva roky až deset let vězení.