„Představují velké riziko poškození kůže, které se neprojeví hned, ale za nějaký čas," zmiňuje odbornice. Kůže je prý orgán, který si mnohé pamatuje a následky se sčítají.

„V soláriích jste vystaveni mnohonásobnému působení UVA záření než na sluníčku venku a to je zodpovědné za stárnutí kůže a především rakovinu kůže. Poradila bych vám postupné slunění v našich podmínkách s použitím ochranných prostředků na opalování," dodává Pospíšilová, která odpovídala on-line na dotazy čtenářů Deníku.

Jakými pohlavními chorobami nejvíc trpěli lidé v minulosti a které nejvíce hrozí dnes? Objevují se i nové druhy pohlavních chorob? Jaké to jsou?

Dnes i v minulosti lidé trpěli stejnými pohlavními chorobami, a to HIV, kapavka, nejvíce syfilis.

Už třetím rokem se mi v létě dělají na rukou a pak i po nohou a břiše svědivé vodnaté puchýřky. Byla jsem u kožního, ten mi dal prášky a mastičku. To sice pomůže, ale nic neřeší. Jde zjistit spouštěč?

Spouštěčů vašeho problému může být mnoho. Někdy se bohužel ani po dlouhém zjišťování a vyšetřování nepodaří příčinu zjistit. Ale může to být prostředí, ve kterém bydlíte koberce, záclony, závěsy nejsou vhodné, dále strava čokoláda, ořechy, citrusy, rajčata, papriky, prací prášky, aviváže, nedostatečné máchání, také případná skrytá infekce v těle.

Bylo by dobré udělat si čerstvé gynekologické a zubní vyšetření, základní vyšetření krve a moči, jestli není náhodou někde něco „schované". Určitě bych to došetřila blíže.

Zlobí-li člověka kůže v tříslech, třeba ve formě měkkých vřídků, co s tím? Jak se toho zbavit?

Určitě nijak nedráždit ani nevymačkávat a raději vyhledat kožního lékaře, aby se na to podíval a zhodnotil, o co se jedná. Mohou to být jen aknózní projevy, nebo pohlavně přenosné onemocnění. Kožní lékař vám přesně dá léčbu pro vás určenou.

Rád se sluním, ale v posledních letech se mi na hrudi a ramenou dělají světlejší skvrny. Jsem tmavší typ a nikdy jsem s tím problém neměl, začalo se to projevovat po pětapadesátce. Dá se proti tomu nějak bojovat?

Podle toho, jak to popisujete, se jedná nejspíše o druh plísně, která se vám na těchto částech pomnožila a je více viditelná po oslunění. Doporučím vám návštěvu kožního lékaře a ten vám předepíše potřebné přípravky.

Existují nějaké přípravky na mazání na hlavu pro ty, kteří mají „kulatou plešinku" na temeni hlavy? Jaký krém doporučujete používat?

Úplně nerozumím tomu, na jaké přípravky se ptáte. Budu předpokládat, že na přípravky chránící proti slunečnímu záření, tzv. sunscreeny. Doporučuji vám navštívit jakoukoliv lékárnu a zde si přípravek vybrat, ať už dle ceny nebo dle textury, případně vůně. Je jich na trhu velká řada, jen bych doporučovala vybírat v lékárně, ne v drogeriích.

Chystáme se s partou do Thajska. Někteří se netají tím, že by chtěli okusit sexuální turistiku. Jak moc by měli být opatrní? Stačí kondom? Dá se z Thajska dovézt i nepříjemný „dáreček" ve formě pohlavní nemoci?

Byla bych určitě velmi opatrná, velmi nepříjemný dáreček si můžete dovézt. Prezervativ vás v některých případech ochrání, ale ne ve všech, protože nekryje všechna místa na genitálu, takže přenos je možný. Takže s rozmyslem, a pokud budete mít nějaký podezřelý pohlavní styk, tak po návratu bych doporučovala vyšetření u kožního lékaře a alespoň preventivní provedení testů.

Některé aseptické domácnosti vypadají čistější než ordinace lékaře. Jaká je podle vás rozumná míra hygieny? Je dobré dětem umývat ruce pokaždé, když se něčeho dotknou?

Já nejsem příliš zastánce velkého antiseptického uklízení. Myslím, že je třeba uvažovat rozumně a zvolit správnou míru. Normální úklid, samozřejmě umytá strava a umyté ruce, ale umývat vnoučatům ruce, sotva se něčeho dotknou, nepovažuji za správné. Děti se musí postupně pomalu promořit, získávat si a posilovat imunitu, a antiseptičnost k tomu určitě nevede.

Mohu jako naprostý laik poznat počátek rakoviny kůže? Jaké jsou obvyklé počáteční projevy?

Někdy ano, ale je lépe navštívit kožního lékaře, aby vás prohlédl on. Nicméně jsou znaky kožních znamének, které jsou považovány za podezřelé: vícebarevnost, rychlý růst, náhle se objevilo, krvácí, je velké, náhle se jakkoliv změnilo. Některá i nebezpečná znaménka totiž mohou být bezbarvá, a to vy sama jako laik nepoznáte, že je nebezpečné.

Zůstala mi poměrně velká a nevzhledná jizva po odstranění mateřského znaménka. Pomohou mi s tímto problémem u vás v nemocnici? Na koho se obrátit?

Bohužel s jizvami je problém, lehce se udělají a velmi těžce se jich naši pacienti zbavují. Přípravky, které existují, nezabírají na 100 %. Doporučím vám jizvu určitě pravidelně promazávat čímkoliv mastnějším, aby byla vláčná, a chránit před sluncem přípravky s nejvyšším faktorem a vyhledat laserové středisko, ale i zde počítejte s postupným zmenšováním jizvy, což obnáší několik sezení a může být finančně nákladné, jelikož si takovýto zákrok hradí pacient sám.

Občas, a zatím jsem nevypozorovala příčinu, se mně kolem očí vytvoří „ekzém", zarudlá a pálící kůže. Žádné masti volně prodejné mně nezabírají. Můžete mi sdělit, co si myslíte, z jaké příčiny se mi to vyskytuje? Alergická jsem na plíseň a peří.

Podle toho, co popisujete, se bude jednat s největší pravděpodobností o atopický ekzém. Příčin vzniku a zhoršení je mnoho, od toho, co používáte doma koberce, peří v peřinách, záclony, závěsy, dietní opatření alergizují citrusy, ořechy, rajčata, paprika, čokoláda, prostředky na praní, aviváže, místo, kde pracujete apod. Můžete mít také skrytý zánět v těle, proto doporučuji navštívit kožního lékaře, který vás vyšetří a zaléčí.

Doporučila byste svlažování v kašnách a veřejných brouzdalištích, nebo je to kvůli úpravě vody pro kůži nevhodné?

V kašnách asi raději ne, co se týče veřejných brouzdališť, tak by měla být voda předpokládám upravována chemicky, tam bych velký problém neviděla, ale doporučuji se případně doma opláchnout vodou z vodovodního řadu.

Zhruba od začátku léta mám problém s poměrně hodně intenzivním loupáním kůže na chodidlech. Pravidelně, každý den, si chodidla mažu, ale nepomáhá to. Mám si dělat starosti, nebo je to kvůli létu, horku a otevřené obuvi?

Takto se to těžko posuzuje, může to být létem, ale také nemusí. Doporučuji navštívit kožního lékaře, který vás vyšetří.

Jsou některé ekzémy nakažlivé? Nedávno jsem viděl chlápka, co byl celý olezlý, jak leze do bazénu. Ochrání ty ostatní třeba chlor?

Ekzémy nakažlivé nejsou, záleží také na tom, čím pán trpěl, jakým kožním onemocněním. Určitě byl svým lékařem poučen, zda smí, či ne na veřejné koupaliště. Nemusíte se bát.

Dcera se denně líčí a říká, že dle doporučení kosmetičky si chrání pokožku obličeje před nepříznivými vlivy ovzduší (žije v Praze). Já se však domnívám, že nánosy líčidel pokožce obličeje spíše škodí. Jaké je vaše stanovisko?

Dnes se již dělají kosmetické produkty kvalitní. Mnohé obsahují faktory chránící před sluníčkem a dělají se co nejšetrnější a pleti prospěšné tak, aby nedocházelo k ucpávání pórů, aby kůže mohla dýchat. Je důležité si vždy přečíst, co daná kosmetika obsahuje, a dodržovat určitá pravidla jako pravidelné večerní odlíčení, očištění pleti, nanesení vhodných denních, nočních, očních krémů dle věku a typu pleti. Dnes se uplatňuje spíše „nahé líčení" tzn. „nepřeplácávat to", všeho s mírou, neboli méně je někdy více. Dcera by měla používat tedy kvalitní kosmetiku a dbát na pravidelné každodenní odlíčení pleti. Celý rozhovor čtěte na webech regionálních Deníků.