Ilona Mahrová z Blanska, jejíž švagr strávil dva měsíce v lazaretu romského podnikatele Pavla Mirgy v Dluhonské ulici v Přerově, neskrývá rozhořčení.

Jejího příbuzného po prodělané mozkové mrtvici někdo převezl do Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a nechal napospas osudu.

„Jak je vůbec možné, že se něco takového u nás může stát?," ptá se šokovaná žena.

Tři klienty z přerovské ubytovny našli ve středu dopoledne pracovníci Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, a to ve vstupní části budovy.

Byli tam zřejmě už delší dobu.

„Jednalo se o tři starší mentálně postižené muže. Seděli tam patrně delší čas, v civilním oblečení. Byli vyhladovělí a žízniví. Nebyli schopni komunikace, ale z jejich lékařských dokladů, které měli u sebe, vyplývá, že byli z přerovského zařízení. Nikdo nám je oficiálně nepředal. Zbavit se takto klientů je nelidské a neseriózní," komentovala to náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Marta Ondříková.

Mirga: Nemůžeme jim bránit, když chtějí být jinde

O tom, že se Pavel Mirga rozhodl převézt jejího švagra do Brna, se prý Ilona Mahrová dozvěděla telefonicky.

„Zavolala mi nějaká paní, mluvila tichým hlasem, ale nepředstavila se. Řekla jen: Oni nás tady zavírají, takže vašeho švagra převážíme do Brna," uvedla. Víc jí nikdo neřekl.

Na základě tohoto telefonátu prý zalarmovala brněnskou nemocnici.

„Hned jsem jim volala, že tam někdo z ubytovny přijede. Na základě mého telefonátu se šli tedy podívat na chodbu. Švagr je po mrtvici, ale na své jméno reaguje. Když ho tedy na chodbě zavolali, tak se jim ozval. Podle toho taky poznali, že je to on," líčí dále.

Rozvoz klientů "po vlastní ose"

Na celé situaci je podle ní zarážející, že sociální pracovníci města i kraje v médiích ujišťovali, že se po uzavření lazaretu postarají o jeho obyvatele.

A přitom se děl se pravý opak.

Rozvoz klientů řešil, jak se ukazuje, po své „vlastní ose" Pavel Mirga.

Romský podnikatel se k transportu klientů do Brna zpočátku nehlásil. Nakonec přece jen připustil, že už jsou někteří obyvatelé lazaretu jinde.

„Nemůžeme přece klientům bránit, když chtějí odejít. Informujeme ale sociální pracovníky, kolik jich chce odejít. Zatím odešli čtyři, jsou v Brně i jinde. Další dva, co jsou z Přerova, si možná ještě dnes vezme Český červený kříž," řekl Pavel Mirga.

Podle něj většina klientů nevyžaduje zdravotní, ale pouze domácí péči. To ale zrovna není případ příbuzného Ilony Mahrové.

„Švagr byl převezen do Přerova z psychiatrické léčebny v Černovicích. Je slepý, trpí demencí, má nevratně poškozený mozek po prodělané mozkové příhodě. Dříve byl alkoholik, ale už na to zapomněl. Rozhodně potřebuje odbornou pomoc," řekla. Sociální pracovníci prý rodinu ujišťovali, že je zařízení v Přerově na odpovídající úrovni.

Co bude dál se třemi postiženými lidmi z ubytovny Pavla Mirgy, které někdo zanechal na chodbě brněnské nemocnice?

Její pracovníci už o klientech informovali brněnský magistrát. Všichni tři jsou zde totiž hlášeni k trvalému pobytu.

Magistrát už poslal na místo své sociální pracovníky, kteří si trojici převzali a převezli do pečovatelského zařízení pro mentálně postižené ve městě.

Dary pro lazaret: ponožky i banány

Sociální pracovníci přerovského magistrátu nyní intenzivně jednají o zajištění bydlení pro více než tři desítky obyvatel lazaretu.

„Pouze tři lidé jsou z Přerova a přilehlých obcí. Pro ty do konce února zajistíme odpovídající ubytování a sociální službu, podle toho, co vyžaduje jejich zdravotní stav," shrnula Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

O mimořádné situaci těch, kteří jsou z Brna, Ostravy, Zlína a dalších míst, už byly informovány obce, ve kterých mají tito lidé trvalý pobyt.

„Na krajské úřady a pověřené úřady obcí už byly odeslány dopisy se žádostí o pomoc," uvedla.

Například sociální pracovníci z Brna přislíbili, že se do konce února postarají o všechny své klienty. Těch je celkem osm.

„Ostrava se zatím neozvala, se Zlínem budeme jednat. Na základě medializace případu nás ale kontaktovala zařízení v Chebu, Plzni nebo Slavkově, která nabízejí volná místa. Většina lidí se chce ale vrátit zpět do měst, ze kterých pocházejí," zmínila.

Sociální pracovníci začnou od pondělí rozvážet na ubytovnu pro zdravotně postižené v Dluhonské ulici celodenní stravu, kterou zajistilo město ve spolupráci s úřadem práce.

„Už jsme tam zavezli sponzorský dar od společnosti Ahold, která dodala potraviny a ovoce. Lidé dostanou také oblečení – prádlo, ponožky a pyžama, která budou s ohledem na to, že budou odcházet jinam, potřebovat," uzavřela.