Seminář určený původně pro odborníky letos prvně otevřel veřejnosti. Lidé se tak mohli dozvědět například podrobnosti o tom, jak se šijí kožené jezdecké boty. „Přiblížili to specialisté z Brna,“ zmínil se Obr.

Sám návštěvníkům akce popsal třeba to, jak staří řemeslníci skrývali použití různých druhů dřev (šlo o jasan a dub) v konstrukcích vozů. „Vše se fládrovalo,“ vysvětlil Obr a představil i kočár z košatiny ukryté pod fládrem.

Václav Obr účastníky semináře upozornil, že do roku 1850 se ošetřený povrch kočárů neleskl. „Pokud chcete docílit patiny té doby, pak užijte včelí vosk nebo vazelínu,“ doporučil.

Teprve po půli devatenáctého století se na vozech začaly objevovat vysoce lesklé laky. „Používaly se nejen na kočáry, ale i automobily,“ zmínil se ředitel muzea a připomněl, že sklonek 19. století svými objevy motorů a užívání ropy znamenal na jednu stranu boom lidstva, na stranu druhou však i jeho pád.

Obr přiblížil také systémy pérování užívané ve starých vozech. „Klasické, měkké pérování, je do špičky, vypadá jako kachní zobák. Zde je ale k vidění pérování v podobě medvědí tlamy,“ ukázal s dovětkem, že jde o tvrdší péra, která se používala pro rozbité cesty.

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem zahájí sezónu 31. března 2012. „Ve spolupráci s Olomouckým krajem a Vlastivědným muzeem

v Olomouci vypravíme historický cestovní kočár, který projede památnými místy,“ slíbil ředitel Václav Obr. Časový plán cesty ještě upřesní.

Na 8. a 9. dubna v Muzeu kočárů naplánovali zdobení kraslic, pletení pomlázky či pečení figurek z vizovického těsta. „Jedenáctého července pak oslavíme třetí výročí otevření,“ usmál se ředitel muzea.

Svátek starých řemesel – JOSEFKOL 2012 – V. ročník mezinárodního srazu mistrů řemesla kolářského a kočárnického proběhne v Čechách pod Kosířem od 21. do 22. července.

V den Svatého Václava, patrona České země, 28. září Obr se splupracovníky slavnostně otevře dokončený depozitář Muzea historických kočárů. V prosinci se v něm uskuteční tradiční adventní večery.