Pravděpodobně pro zajímavé seskupení číslic si „proroci" vybrali pro konec světa 21. prosinec 2012. Experti totiž roky vysvětlují, že je to hloupost a při porovnávání evropského a mayského kalendáře uvádějí, jak moc se oba rozcházejí. Hlavně ale poukazují na to, že ani samotní Mayové s letošním zimním slunovratem nespojovali apokalypsu, ale „očištění" pro ně bylo s největší pravděpodobností začátkem nového cyklu.

„Především je třeba vědět, že v průběhu mayské civilizace se používal kalendář skládající se z několika cyklů, o nichž můžeme čerpat informace pouze ze zachovalých kamenných stél a několika málo knih," vysvětluje na astro.cz uznávaný tuzemských astronom Jan Vondrák

A přiřazování současného gregoriánského kalendáře a indiánským vede k významným nejednoznačnostem. Existuje přes 50 různých publikovaných hodnot tzv. korelační konstanty, což je vlastně juliánské datum počátku mayského kalendáře. Hodnoty se podle různých autorů vzájemně liší o stovky let.

Konec mayského kalendáře

„Pravdě nejblíže je, že konec mayského kalendáře připadne na 14. prosinec 2116. Stranou přitom ponechejme, jestli toto datum má vůbec nějaký vztah k předpovídané globální katastrofě – sám fakt, že nějaký kalendář končí, žádnou vypovídací hodnotu o událostech, které v té době nastanou, nemá. Není znám žádný původní mayský pramen, který by se zmiňoval o konci světa v budoucnu," uvedl expert.

Kdo ovšem má chuť aspoň na chvíli uvěřit tomu, že se letošních Vánoc nedožije, a má smysl pro humor, měl by se zapojit do klání o nejlepší kreslený či psaný.

„Do soutěže je možné zasílat pouze autorská díla, jichž jste autorem. Podstatné je tedy vymyslet či vytvořit vtip vlastní, nikoliv jej odněkud převzít," vybízení astronomové. Soutěžní snímky mohou zájemci posílat na dresu info@astro.cz.

„Do předmětu mailu je třeba napsat „Soutěž 2012". Ke vtipu údaje: Jméno a Příjmení, Místo bydliště, Věk a Kategorii, do níž chcete svůj vtip zařadit. Je možné posílat více vtipů do obou kategorií," informuje Česká astronomická společnost. Uzávěrka je v předvečer dne, kdy má skončit mayský kalendář a nastat konec světa. Více na internetových stránkách www.astro.cz.