Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde vyroste v Olomouckém kraji nová spalovna?

Přerov /ANKETA/ – Ekologičtí aktivisté, politici, zástupci firem i obyčejní lidé. Ti všichni už se zapojili do diskuse o tom, zda je Přerov vhodným místem pro výstavbu nové spalovny, kterou prosazuje Olomoucký kraj. Debata se v posledních týdnech přiostřila a z názorů obyvatel vyplývá, že si spalovnu ve městě nepřejí. Opoziční zastupitelé tvrdí, by mělo dát jasnou odpověď na tuto otázku místní referendum.

8.3.2012 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

„Nemám nic proti způsobu spalování odpadu. S ohledem na specifickou situaci Přerova, a to zejména intenzitu dopravy a špatné ovzduší, ale nepovažuji lokalitu Přerova za vhodnou,“ konstatoval opoziční zastupitel Vladimír Puchalský ze strany Společně pro Přerov. Podle něj je například v Rakousku spalovna ve Vídni.

„Má to svůj význam. Vždy je třeba lokalizovat spalovnu co nejblíže místu s co největším množstvím odpadu, aby byla dopravní dosažitelnost ze všech světových stran ideální. A tím je podle mě Olomouc. Pokud by byl přesto ve hře Přerov, měli by o spalovně rozhodnout obyvatelé v referendu,“ u­vedl.

Obavy ze zhoršení životního prostředí vyjádřil i zastupitel Richard Šlechta (SpP).

„Stavět spalovnu v Přerově pod ušlechtilou záminkou využití odpadů pro výrobu „zeleného“ tepla a elektrické energie je velmi neuvážené. Výstižněji řečeno – bezohledné vůči jeho obyvatelům,“ soudí.

„Nepotřebujeme čekat na žádnou studii, abychom si dokázali odpovědět na základní otázku, zda skutečně neexistují jiné, smysluplnější varianty řešení. Vždyť všichni kolem sebe dnes a denně spatřujeme, jak pro nás stávající zatížení životního prostředí v Přerově přestává být únosné,“ poznamenal.

Ve hře jsou i další města

Podle náměstka olomouckého hejtmana Pavla Horáka (KDU-ČSL) se ale rozhoduje mezi více městy. Přerov je jen jedním z nich. „Kraj vypsal výběrové řízení na zpracovatele studie proveditelnosti pro integrovaný systém nakládání s odpady, včetně zařízení pro energetické využití odpadu. Její zpracovatel bude mít za úkol variantně zpracovat lokalitu i způsob investice, tedy zda bude privátní nebo z veřejných zdrojů. Variantně bude zpracováno i to, zda půjde o provoz privátní nebo veřejným subjektem,“ konstatoval Pavel Horák.

Studie má být hotová do konce července a v srpnu se nad ní sejdou zástupci měst a obcí, aby se dohodli na dalším postupu.

„Důležité je říci, že rozhodnou společně. Možností, které v tuto chvíli přicházejí v úvahu, je více. Ve hře jsou města Mohelnice a Přerov, přičemž zejména Mohelnice v tom vystupuje aktivně. Jsou i privátní subjekty, které to nabízejí za účelem výroby tepla pro svůj výrobní a technologický provoz.

Nabídka přerovské teplárny

Nabídku dala i teplárna, která zásobuje teplem velkou část obyvatelstva Přerova,“ upřesnil.

Že je tato možnost ve hře, potvrdil v rozhovoru pro Přerovský a hranický deník i šéf odboru životního prostředí magistrátu Pavel Juliš.

„Možným místem je i přerovská teplárna, kde by nový zdroj nahradil jeden z dožívajících uhelných kotlů. Pro naše rozhodování ale bude důležité, aby případným umístěním zdroje v Přerově nedošlo ke zvýšení emisního zatížení ovzduší,“ řekl.

Přerovští radní již dříve uvedli, že jim zařízení pro energetické využití odpadu ve městě nevadí.

„Otevírat nové skládky bude kvůli stále se zpřísňujícím zákonům v podstatě nemožné. Navštívil jsem takové zařízení v Rakousku, abych si udělal představu, na jakém principu pracuje. A vím, že díky důmyslným technologiím a kontrolním mechanismům není to, co jde do ovzduší, zdraví škodlivé,“ uvedl již dříve náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který si je podle svých slov ale vědom toho, že by výstavba zařízení Přerovu přinesla zvýšenou dopravní zátěž.

S výstavbou spalovny v Přerově nesouhlasí zejména ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha a ve městě vznikla také iniciativa s názvem Dýchej v Přerově, jež na svou stranu získává stále větší počet příznivců.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

Kde by podle vás měla spalovna vyrůst?

1. V Přerově

19 %

2. V Mohelnici

2 %

3. V Olomouci nebo na Uníčovsku

14 %

4. Na Hranicku

2 %

5. Jinde v Olomouckém kraji

1 %

6. Nikde v Olomouckém kraji, nechceme ji tu

63 %

Hlasovalo: 390

Anketa byla ukončena

8.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller
10

Univerzitu Palackého dál povede dosavadní rektor Miller

Nové prostory Divadla na cucky na Dolním náměstí v Olomouci
9

V centru Olomouce už funguje nové divadlo s kavárnou. Takto vypadá uvnitř

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ náměstí Svobody ve Šternberku

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

VIDEO: Poznáte vandala, který počmáral zeď nákupního centra v Olomouci?

Policie žádá veřejnost o pomoc s dopadením vandala. Neznámý muž poškodil zeď nákupního centra v Olomouci na ulici 8. května.

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení