Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerov se mění, má ale stále i své ostudy. Vyberte tu největší

Přerov /ANKETA/ – Na některé ulice v Přerově není vůbec pěkný pohled. Zanedbaná zákoutí, která už delší dobu hyzdí tvář města, se ale letos konečně dočkají své proměny. Umělecká prvotina známého sochaře Ivana Theimera se přesune od kašny U Hané k městským hradbám, upraví se i proluka po zbouraném domu v Bratrské ulici. Na náročnější investice chce město čerpat dotace.

14.1.2016
SDÍLEJ:

Zanedbaná místa v Přerově - Strojař, Husova ulice, Škodova ulice, kašna u HanéFoto: DENÍK

V první polovině roku hodlá přerovská radnice investovat do oprav částku zhruba pět milionů korun. Druhá část roku už je na plány bohatší – i když se počítá s tím, že některé projekty plynule přejdou do roku 2017.

Na jaře se konečně začnou spravovat chodníky v ulici U Rybníčku v Čekyni, které jsou delší dobu ve špatném stavu. Jejich oprava bude stát 800 tisíc korun.

„Částku jeden milion korun hodláme ve stejném období investovat také do restaurování dekorativní malby na zámku," upřesnil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Proměny se dočká také proluka v Bratrské ulici, která se vytvořila po zbourání dvoupodlažního domu, v němž kdysi sídlila cestovní kancelář. Vrátit této části města její původní vzhled se už sice asi díky necitlivým architektonickým zásahům v minulosti nikdy nepodaří, ale aspoň něco.

Radnice investuje do úprav prostranství v těsném sousedství centrálního náměstí, jež nyní slouží jako provizorní parkoviště, částku jeden a půl milionu korun.

„Dnes je tu zemina částečně zasypaná stavebním recyklátem, lidé narazí na bláto, kaluže, výmoly a náletové dřeviny. Nefunkční je i trafostanice," popsal aktuální stav Měřínský.

Prostranství se vydláždí a bude sloužit i nadále jako parkoviště.

Expozice Na Marku

Nejzajímavější proměnou projde v první polovině roku lokalita Na Marku, kde bude venkovní prezentace slavných archeologických nálezů. Expozice se bude nacházet přímo v místech, kde badatelé odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Jan Amos Komenský. Vybudování stavby, jejíž součástí budou i herní prvky pro děti a dospělé, přijde i s DPH na 1,7 milionu korun.

Schváleny byly i další investice – například do rekonstrukce komunikace v Žižkově ulici za 6,5 milionů korun nebo oprav chodníků v ulicích Hanácká a Kovářská za 4,1 milionu.

„Na obě tyto akce bude ale ještě vypsána soutěž – stejně jako na úpravu propojení cyklostezek v Želatovské ulici, jež by mělo přijít na 640 tisíc korun," upřesnila Ivana Pinkasová z odboru řízení projektu a investic přerovského magistrátu.

Podle ní se nyní připravuje šest dalších významných investic.

„Čeká nás úprava interiéru a přilehlých prostor zámku za 1,25 milionu korun. Nejnáročnější akcí roku bude ale zateplení Základní školy Za mlýnem, na něž chceme získat dotaci. Náklady by měly lehce přesáhnout částku 43 milionů," doplnila.

Regenerace Předmostí

V plánu je i další etapa regenerace panelového sídliště v Předmostí, které se zkrášlí za 12 milionů korun. Opravu za 15 milionů korun čeká i Městský dům.

„Plánujeme zateplení dvorního traktu s výměnou oken v této části," popsal ředitel Kulturních a informačních služeb Jaroslav Macíček.

Do konce roku by měla být zasypána nefunkční kašna u restaurace Haná a upraví se její okolí. Sochy z dílny světoznámého sochaře Ivana Theimera, jež jsou její součástí, budou převezeny pod městské hradby.

Počítá se i s odbahněním jezírka v areálu Ornitologické stanice, které přijde na 2 miliony. Na investice do Předmostí, Městského domu i zvelebení jezírka se bude město snažit čerpat dotace.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

Která místa v Přerově jsou ostudou města?

1. Ruiny po bývalém romském ghettu ve Škodově ulici v Přerově

56 %

2. Proluka v Bratrské ulici a sousední Blažkův dům

2 %

3. Bývalý armádní objekt v Čechově ulici, kde se zabydleli holubi

7 %

4. Hotel Strojař a jeho okolí

2 %

5. Velká pasáž, která propojuje Kratochvílovu s Palackého ulicí

11 %

6. Okolí vlakového nádraží – Husova a Nádražní ulice

18 %

7. Dluhonská ulice, kde je sociální ubytovna

2 %

8. Kašna u Hané a její okolí

2 %

Hlasovalo: 530

Anketa byla ukončena

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení