Zastupitelé dali na svém pondělním zasedání jasně najevo, že je pro ně ochrana přírody na prvním místě a zamítli návrh firmy, jež chtěla na pozemcích města ve velkém těžit kámen.

Obyvatelé Veselíčka kvůli obavám ze zhoršení životních podmínek zvažovali, že sepíšou petici.

6 milionů tun kamene

O nájem pozemků ve Veselíčku, které jsou v majetku města Přerov, za účelem těžby kamene, požádala společnost Kamenolomy ČR.

Důvody jsou podle zástupců firmy prozaické – lom ve Veselíčku je kvůli své vzdálenosti od Lipníku nad Bečvou ideální.

„Navštívili nás projektanti a chtěli zjistit, jestli máme na výstavbu dálnice vhodný materiál. Těžba v kamenolomu ve Veselíčku probíhá už teď, ale v menším rozsahu. Tato by byla ve větším objemu," vysvětlil důvody žádosti o rozšíření těžby na pozemcích města Stanislav Halámka ze společnosti Kamenolomy.

Podle jeho slov je ve Veselíčku vhodného materiálu dost – celkem 5 milionů 938 tisíc tun.

Kvůli těžbě by ale obyvatelé obce přišli o svůj klid. A nejen to. Vážně by narušila unikátní přírodu.

„Jedná se o nás bez nás. Naši zastupitelé těžbu jednoznačně odmítli a čekali jsme stejnou kolegialitu i od samosprávy Přerova," řekl na jednání starosta Veselíčka Tomáš Šulák. Dobývání kamene může mít podle něj za následek znehodnocování domů místních obyvatel.

„Lidé mají ještě v živé paměti těžbu kamene v devadesátých letech, zvýšila by se tím prašnost i hlučnost v obci. S pomocí evropských financí jsme obnovili zámecký park a nově opravený je i zámek. Těžba by mohla determinovat rozvoj obce," soudí.

„V okolí je navíc kamenolomů více – Podhůra nebo Výkleky," dodal starosta, který přítomné v sále požádal o odvahu a odmítnutí záměru.

Dovoz odjinud = nepříjemnost pro ostatní

Většina zastupitelů se vyjádřila proti těžbě.

„Došlo by k poškození unikátního biotopu a rozsáhlé by byly škody na zámku i na domech, které už těžbou utrpěly v minulosti. Kvůli velkým rizikům a škodám nedoporučuji záměr schválit," řekl třeba zastupitel Emil Krestýn (ČSSD).

„Jako rodák ze Sobíšek si pamatuji, že kdykoliv byl odstřel, nebylo v tom prachu Veselíčko vidět. Pro záměr tedy nebudu hlasovat," shrnul svůj názor Břetislav Passinger z KSČM.

Podle něj by měla těžba dopad nejen na Veselíčko, ale i na okolní obce – například Radvanice.

Někteří zastupitelé ale vyjádřili obavu z dalšího zpoždění výstavby dálnice.

„Většina občanů chce, aby byla dálnice D1 hotová co nejdříve. Kdyby se materiál vozil odjinud, bylo by to zase nepříjemné pro ostatní obce," uvedl Čestmír Hlavinka z ČSSD.

Zastupitel Vladimír Puchalský (SpP) si to nemyslí.

„V materiálech ministerstva dopravy jsem nikde nenašel, že by dostavba dálnice stála na tom, jestli bude lom zprovozněn nebo ne. Byl bych rád, abychom se nenechali vtáhnout do konkurenčního boje o kámen," konstatoval.

Zločin na okolí Přerova

Stejného názoru je i zastupitel a poslanec Josef Nekl (KSČM).

„Je to zločin na okolí Přerova. Neotevření lomu výstavbu dálnice nijak neohrozí. Je dost jiných kvalitních ložisek," soudí.

Podle zastupitele Emila Kristýna nelze situaci obyvatel Veselíčka srovnávat s těžbou v kamenolomu Podhůra.

„Vzdálenost domů ve Veselíčku od trhacího prostoru je 250 metrů. Kamenolom Podhůra je vzdálený od obytné části 1,5 kilometrů a více," zmínil.

Zastupitelé nakonec záměr najmout městské pozemky ve Veselíčku na těžbu, nepodpořili. Pro návrh se vyslovilo deset přítomných, proti bylo šestnáct a šest se zdrželo.