„Mohu potvrdit, že jsme byli na výjezdu v Pitíně, při kterém zemřel novorozenec. Dítě se nám už bohužel nepodařilo oživit," potvrdil nešťastnou událost mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Průběh samotného zásahu si vyžádal také přítomnost policistů.

„Opravdu šetříme tento případ z 28. října a to prozatím jako usmrcení z nedbalosti. Byla tam nařízena soudní pitva, víc ale k tomu s ohledem na probíhající vyšetřování i na rodinu dítěte nebudeme uvádět," sdělila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

O neštěstí v jedné z pitínských rodin už ví i vedení obce.

„Tu informaci jsem zaslechl, ale neznám žádné podrobnosti a ani se na nás v této souvislosti nikdo oficiálně neobrátil," vyjádřil se starosta Pitína Martin Zálešák.

Nikdo z oslovených však nechce upřesnit, zda se v tomto případě jednalo o předčasný porod či o porod cílený v domácím prostředí.

Dle důvěryhodných zdrojů Slováckého deníku by se však mělo jednat spíš o druhou z uvedených variant.

Žákon nenařizuje, kde má žena rodit

Ať už však byl vývoj událostí v Pitíně jakýkoliv, odborníci před záměrnými domácími porody bez přítomnosti specialistů varují.

„Rizika porodu, který je prováděn doma, jsou za situace kdy dojde na komplikace, obrovská. V takovém případě je to totiž hra o čas. Naopak pokud je rodička v nemocnici, má po ruce v případě komplikací tým lékařů a veškeré zázemí, včetně akutní okamžité pomoci," upozornila například porodní asistentka Milena Dominiková, která vede v Uherskohradišťské nemocnici předporodní kurzy.

A negativně se proti této volbě staví také primář porodnicko gynekologického oddělení stejné instituce Jiří Březina.

„Jsem jednoznačně proti domácím porodům. V případě komplikací může nastat ohrožení života dítěte i matky," zdůraznil Jiří Březina.

I přes tato varování je ale pro značnou část budoucích matek vidina porodu v domácím prostředí značně lákavá.

„Doma u nás rodí zhruba dvě procenta matek, z toho 85 procent je vysokoškolsky vzdělaných žen. Ačkoliv já sama nejsem propagátorkou domácích porodů, i ty mají pro ženu velké výhody. Rodička se totiž cítí nejbezpečněji právě v domácím prostředí a nic ji tam neruší. Ovšem v žádném případě takové ženě nedoporučuji, aby rodila doma sama, bez odborné pomoci," uvedla Slováckému deníku Radka Dorazilová ze zlínské porodnice, která je zároveň viceprezidentkou České konfederace porodních asistentek.

Zároveň upozornila, že v současné době v České republice neexistuje žádný právní řád, který by ženě přikazoval, kde má rodit.

A právě problematiku domácích porodů by bylo podle jejích slov zapotřebí u nás po legislativní stránce dostatečně vyřešit.