Jan Navrátil se před nedávnem přestěhoval s rodinou z panelákového bytu v Šumperku do malé vesnice na Hanušovicku. Vysněný život uprostřed přírody však není zadarmo.

„Škola, práce, nákupy, za vším teď musíme dojíždět. V Šumperku jsme prakticky nepotřebovali auto, kamkoli jsme došli pěšky. Teď je pro nás vůz nezbytností," řekl Jan Navrátil.

Život v odlehlejších oblastech znamená vyšší výdaje na cestování, naopak mzdy tu bývají nižší.

Pokud tedy má člověk štěstí a práci zde najde. To vše dlouhodobě vede k vylidňování pohraničí.

Neudržitelnost tohoto trendu si začínají uvědomovat někteří politici a chtějí mu zamezit. Ministr zemědělství Marian Jurečka připravuje s kolegy návrh, aby podnikatelé a zaměstnanci v regionech se ztíženými podmínkami pro život a podnikání platili nižší daně. Znevýhodněné lokality by byly určeny podle kritérií, jako je vzdálenost od velkého města, nadmořská výška nebo občanská vybavenost.

„Na základě těchto parametrů bychom vytvořili pobídky, kdy bychom snížili daňovou zátěž, abychom tu lidem kompenzovali vyšší životní náklady a zabránili dalšímu vylidňování těchto regionů," řekl ministr Jurečka.

Nová pravidla by pomohla například Jesenicku. Regionu s nadprůměrnou nezaměstnaností, odkud jen v posledních třech letech přesunulo několik velkých zaměstnavatelů sídlo do Prostějova či Brna.

Levné a rychlé řešení

Myšlenku úlev pro podnikatele ve strukturálně postižených regionech dlouhodobě prosazuje jesenická okresní hospodářská komora.

Podle předsedy jejího představenstva Bořivoje Mináře by případná úleva na daních z příjmu nebo z mezd měla multiplikační efekt na zaměstnanost i udržení práceschopných lidí v regionu.

„Poskytnutí úlev pro firmy, které zde podnikají, by mělo dopad nejen ekonomický, ale i marketingový. Dnes není nic, co by podnikatele lákalo zahájit podnikání v odlehlých regionech," sdělil.

Podpora znevýhodněných regionů by mohla přinést i oživení zemědělské produkce. Například opravy budov pro zemědělské účely by přinesly práci i lidem v jiných oborech.

„Podpora odlehlých regionů, ať již úlevou nebo bonusem, je dle našeho názoru velmi levné i dostatečně rychlé řešení. Jde pouze o to nastavit pravidla tak, aby byla užitečná a zajímavá pro podnikatele v regionu a nebyla zneužitelná vykutálenci, kteří pouze hledají daňovou optimalizaci," dodal Bořivoj Minář.