Okolnostmi přípravy stavby vodního světa v Jeseníku se policisté zabývají více než měsíc.

Nyní vyšlo najevo, že podnět k prověřování celé věci podal bývalý starosta sousední České Vsi Jindřich Jermář. Zjistil to Český rozhlas. Spoluiniciátorem byl další obyvatel České Vsi.

„Jestliže někdo udělá dva marné projekty, ví, že se neuskuteční a prošustruje miliony korun, není to normální. My jsme tím přišli o možnost rekonstrukce bazénu v České Vsi," řekl Jindřich Jermář.

Bývalý českoveský starosta chce, aby policie okolnosti přípravy neuskutečněného vodního světa prošetřila.

Podle Jermáře totiž mohlo v souvislosti s ní dojít ke spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Podle mě je to špatné hospodaření s veřejnými prostředky, tak se postupovat nedá. Kdybych to jako starosta tenkrát udělal já, lidi by mě sežrali. Možná bych byl i zavřený," poznamenal Jindřich Jermář.

"První projekt byl připraven v masličkách"

Při přípravě vodního světa Jeseník postupně pracoval se dvěma variantami. U zrodu první z nich stál tehdejší starosta a dnešní místostarosta města Petr Procházka.

„Nebyl jsem z těch zastupitelů, který by vetoval první nebo druhý projekt. Podporoval jsem realizaci obou. Jsem přesvědčený, že tato investice měla v Jeseníku smysl," řekl Petr Procházka.

První, velkorysejší variantu wellnesscentra město opustilo po zvolení nových zastupitelů v říjnu 2010.

„První projekt byl připraven v mašličkách. Nové zastupitelstvo rozhodlo, že ho nechce realizovat. Jaké důvody k tomu zastupitelé měli, odpovědět neumím," doplnil Petr Procházka.

Druhou, skromnější variantu aquaparku radnice připravovala v době, kdy byl ve funkci místostarosta Libor Halas.

Bylo moudré vše zastavit?

Pokud by projekt vznikal za neměnných podmínek, bylo by podle něj možné předpokládat, že se zastavil jen z vůle konkrétních zastupitelů.

Postupem času se však měnila řada okolností.

„Změna legislativy snížila výši daru na aquapark z 50 na 25 milionů korun, nedařilo se prodávat nemovitosti za ceny, které jsme předpokládali. Uvažování tímto směrem je z mého pohledu nesmysl," sdělil Libor Halas.

Bývalý místostarosta považuje marné utracení milionů korun přirozeně za špatné. Přesto je přesvědčený, že bylo moudré záměr zastavit.

„Kdyby v průběhu stavby aquaparku narostla kvůli nepředpokládaným výdajům investice o deset nebo dvacet procent, nedokážu si představit, co by město dělalo. Neměli bychom žádné finanční rezervy," řekl.

Příprava za 22 milionů

Příprava stavby vodního světa vyšla na zhruba dvaadvacet milionů korun. ¨

Dvanáct milionů připadá na první záměr, deset na druhý. Sedm milionů pokryl dar soukromé firmy.

Policie odmítá informace k celému případu s ohledem na běžící vyšetřování sdělovat.

„Mohu jen potvrdit, že kolegové podnět, který se týká jesenického aquaparku, prověřují," sdělila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.