„Ke konci května evidujeme v této věci celkem 31 podnětů a většinu z nich jsme postoupili Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci k prošetření, což je zcela standardní postup. V tuto chvíli věc vyřizuje státní zastupitelství, zdejší úřad zaujme stanovisko k zákonnosti napadeného rozhodnutí až poté, co obdrží zprávu o přezkumu a kompletní soudní spis," řekla ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Nejvíce jmen obsahuje žádost o obnovu trestního procesu a stížnost pro porušení zákona, kterou 18. května poslal do Prahy iniciátor olomoucké protestní vlny psycholog Lubomír Smékal. Podařilo se mu získat podporu i takových institucí, jako je třeba olomoucká Mateřská škola Sluníčko, nebo Vyšší odborná škola sociální Caritas.

Zatím podmínka, co bude dál?

Ani protesty uživatelů a podporovatelů přípravků s obsahem kanabinoidů však zřejmě nic nezmění na názoru právníků, že Dušan Dvořák pěstoval a pěstuje konopí v rozporu s platnými českými zákony.

Nejvyšší soud totiž letos potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Brně a tím o Okresního soudu v Prostějově a potvrdil tak platnost podmínečného odsouzení.

„Rozsudek je tedy pravomocný. Obžalovaného nyní čeká projednávání další trestní věci," uvedla prostějovská soudkyně Ivona Otrubová.

Protože Dvořák podle litery zákona pokračoval v páchání trestné činnosti, za kterou byl stíhán, měl by nyní následovat i přísnější trest. To v jeho případě znamená nepodmíněný.

Dušan Dvořák už na své zahradě v Ospělově zažil tři policejní razie. První zákrok v roce 2009 vyústil ve stíhání, které skončilo definitivně letos podmíněným trestem. Obžaloba ho čeká i za další pěstování. Dvořák se hájí tím, že konopí pěstoval pouze pro léčebné účely. Žádný soud však jeho obhajobu zatím neuznal. (pam, čtk)