Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta. Soutěžní příspěvky prvního kola, 12. část

Regionální Deník společně s Ústředním školním inspektorem Tomášem Zatloukalem vyhlásil soutěž nazvanou Studentským perem, jejímž cílem je ukázat mladým lidem krásy literární tvorby.  

1.10.2015
SDÍLEJ:

Perem studentaFoto: DENÍK

Téma pro 1. kolo zní:
Tradice versus pokrok aneb Uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Všechny studentské příspěvky z 1. kola najdete ZDE

Soutežní příspěvky (zveřejňujeme postupně)

Tradice versus pokrok, aneb uměl by Sv. Václav s mobilním telefonem???

Svatý Václav žil v roce 907 – 935, v době, kdy lidé ještě ani nevěděli co je to telefon, natož pak mobilní telefon, proto ho nemohl umět ovládat. Ale kdyby Sv. Václav žil ve 21. Století, určitě by se na mobilním telefonu bez problémů naučil.
Dokážete si představit, jaké by bylo, kdyby v 9. století byly mobilní telefony? Já si myslím, že by to hrozně změnilo přítomnost. Lidé by už ani nevycházeli z vlastních domovů, jen by komunikovali mezi sebou přes sociální sítě. Zkrátka elektronika by byla natolik rozvinutá, že by ovládla lidstvo.
Od té doby co vynalezli mobilní telefony, tablety, počítače notebooky, nebo jakékoliv elektronické přístroje se doba strašně změnila k horšímu. Už i malé děti prosedí klidně celý den u počítače, kde hrají jen zbytečné hry, nebo chatují na Facebooku s kamarády, místo toho aby si šli raději hrát a bavit ven. Za vlády Sv. Václava byli děti skromnější, vůbec nepotřebovali tyto přístroje k životu, raděj si hráli spolu.
Musím samozřejmě říct, že i k něčemu je to dobré. Tehdejší domluva mezi lidmi, kteří byli od sebe jakkoliv vzdálení trvala o dost déle, zprávy si sdělovali díky poslům, kterým dali něco za odměnu, nebo díky poštovním holubům, později posílali i dopisy a pohledy což mohlo trvat i několik týdnů. Dnes je tomu jinak, stačí naťukat zprávu na mobilu, kliknout na odeslat a zpráva je doručena během několika sekund. Dokonce si spolu můžou díky mobilům lidé povídat, i když je každý někde jinde.
Dnes jsou na internetu dostupné ke stažení i různé aplikace, které komunikaci mezi přáteli, nebo pracovní komunikace usnadňují, ale je jich tolik, že některé jsou i zbytečné a jsou náročnější na ovládání, proto si myslím, že tohle by dělalo Sv. Václavovi největší problémy. Mezi tyto aplikace patří například Snapchat, What's Up, Skype a tak dále.
Poslední větou bych chtěl říct, že za doby Sv. Václava lidé nemuseli alespoň řešit kyberšikanu a takové věci.

Michal Mikulčík,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by Sv. Václav s mobilním telefonem?

Čím to je, že si poslední dobou starší generace stěžuje, na svět plný mobilních telefonů? Kdy malé děti místo toho aby dostaly tenisky a šly si hrát na hřiště, dostanou mobilní telefon, který jim je v podstatě k ničemu? Teenageři od svých telefonů nehnou oči a dát ho z ruky? Nikdy! Proč mladým to přijde normální a v pohodě a starší se tím tak moc zaobírají? Jak takový telefon vůbec vznikl?
Za dob Sv. Václava to totiž bylo úplně stejné jako dnes. Telefony byly úplně stejné jako dnes, možná i vyspělejší. Každý si řekne, že je to úplná blbost, ale jak jinak by vznikaly všechny fotky, na které se dnes v dějepise nebo v literatuře díváme. Jak by si mezi sebou podávali informace co se děje na jakém území. Dopisy si psát nemohli, pošty natož pošťáci tehdy vůbec nebyli a holubi dopisy také nepřenášeli. Za vším stojí mobilní telefon. Telefon fungoval i jako nějaký tajný deníček, do kterého se den ode dne psali všechny události, které díky tomu znají i dnešní lidé.
Výroba mobilních telefonů tehdy bylo jakési řemeslo. Každý člověk tehdy musel mít povinně telefon. Od krále přes rolníky až po týrané otroky. Každou minutu se mohlo cokoliv stát, všichni museli vědět co se bude dít, zkrátka být připravený. Už tehdy byly socialní sítě jako dnes. Lidé si mezi sebou psali různé drby, pomluvy, za které byl každý potrestán, protože sítě sledovala armáda a chtěli ve své zemi udržet lásku, klid a mír.
Co se týče Sv. Václava, ten pro mobilní telefon doslova žil! Byl pro něj jako pravá ruka. Musel neustále něco vyřizovat, odpovídat na různé dotazy, lidé mu nedali pokoj, potřebovali ho, že telefon prostě nemohl jen tak zahodit. Sv. Václav byl alergický na kočky a psi, a tak doma nemohl mít takového mazlíčka, i když strašně chtěl. Telefon mu od toho pomohl. Měl hru, ve které se staral o virtuálního mazlíčka. Umýval ho, dával mu nakrmit, ukládal ke spánku a dokonce ho i oblíkal, den ode dne rostl i se Sv. Václavem. Takže když Sv. Václav nemusel vyřizovat žádné hovory nebo zprávy, staral se o svého milovaného mazlíčka, kterého měl neustále všude s sebou, imaginárně se do něj zamiloval a nedal na něj dopustit.
Večer, například když je taková zima, že se nedá jít ani do lesa nasekat dříví, zatopíte si tím, čím se dá, třeba i stolními hrami co byly doma v šuplíku, takže se pak nemáte jak zabavit? Od toho pomohly mobilní telefony. S bohatým výběrem her, které vymýšlel určitý okruh lidí, co s tímhle uměl zacházet, se člověk doma u krbu skvěle zabavil. Telefony se dali i propojit, takže jednu hru mohla hrát celá rodina doma společně, takže se od sebe postupně ani neoddalovali a bavili se společně.
Jednoho dne, když se po telefonech začaly šířit různé parodie fotek Sv. Václava, smyšlené zprávy, falešné poplachy a tak dále a ne jen po našem území, telefony se všude zakázaly. U koho se nějaký našel, byl popraven. Pro lidi to byl velký spád, pro mobilní telefony žili, Sv. Václav přišel o mazlíčka, nemohl se z toho dostat. Několik měsíců bylo všude smutno.
Později lidem došlo, že je vlastně skvělé, že se můžou bavit mezi sebou a nepsat si vše přes telefon, můžou se vidět, nepsát své city přes zprávy ale vyjádřit fyzicky, zažít i jakési dobrodružství při hledaní toho, komu potřebují něco sdělit. Ale co Sv. Václav? Ten se vykašlal na alergii, pořídil si živého pejska. Mohl se o něj starat doopravdy, měl ten skvělý pocit, že si ho může pohladit, pochovat, mazlit se sním, vidět, jakou opravdovou lásku mu ten pes dává. Všechno bylo najednou tak jiné, tak skvělé, živé, lidé byli šťastní. Když chtěli hrát hru, neovládali postavičky na displeji, ale postavičky dělali ze sebe. Tak vznikla např. Hra Cukr, káva, limonáda, čaj, rum bum a jiné.
Jak se najednou ty časy obnovily, že mají všichni telefony? Někdo našel pevně uschované dokumenty o mobilních telefonech a uvedl to na trh jako novou věc, stal se z něj miliardový miliardář, že přišel s něčím takovým. Teď sedí ve vězení, protože to nebyl jeho nápad, porušil zákon o užití mobilním telefonu a s ním sedí i několik lidí, kteří přibývají, protože telefony doposud nikdo nepovolil, tak opatrně ať vás nechytnou! Tím se vysvětluje i agrese na mobilní telefony starších lidí. Mají strach, že jejich rodina bude mít problém, že o ně přijdou, že je uslyší jen přes telefon. Bez telefonu jsou si lidé přece jen bližší.

Natálie Frčková,
Střední škola technická Přerov

Tradice vs. Pokrok aneb uměl by sv. Václav zacházet s mobilním telefonem

Dnes je 6. 10. a já už si pár dní lámu hlavu nad tím, jak zpracovat dané téma. Hledala sem nějaké nápady, něco originálního. Ptala sem se i rodinných příslušníku, a nějaké návrhy byly, ale ani jeden z nich mi nepřišel dost dobrý. Babička mi řekla ať to pojmu historicky, bratr ať vyšvihnu moderní techniku, mamka mi poradila, abych to pojmula vtipně. Nakonec jsem se rozhodla, že to pojmu od všeho něco. Trochu historie, zábavy a vložím i něco z moderního světa.
Večer na to jsem četla svoji čerstvě načatou knihu. Od Charlese Dickense- Oliver Twist nejvíce se mi na té knize líbí to srovnání dvou světů. Svět bohatých, a svět chudých. Přesto že děj v knize se odehrává zhruba v 19. století, připomíná mi to dnešní dobu. Nápad byl na světě. V hlavě mi začal kolovat sv. Václav jak nejnovějším telefonem vola, třeba svému bratrovy Boleslavovy, že nepřijde na onu osudnou hostinu. Třeba by bylo vše jinak. A pak bych se to celé otočilo, v myšlenkách mi začal kolovat pubertální kluk, kterému bych vzala mobil a dala mu místo něj třeba tehdejší oděv a on by se v něm musel procházet v Přerovských ulicích. Tato myšlenka mě rozesmála tak, že bylo rozhodnuto.

Václav svatý a stroj času

Píše se rok 2015, věda už je velmi pokročilá, existují mobilní telefony, výkonné počítače, excelentní auta, také obrovská letadla. Ale i přes tyto velkolepé vynálezy svět není spokojen. Je tu ještě jedna úžasná věc, po které všichni touží. Vždy, když se stane něco zlého, třeba nějaký člověk, který udělal životní chybu, nebo když se stane katastrofa, kterou nedokázal nikdo předvídat předvídat. Ve všech těchto okamžicích si lidé přejí stroj času. Dokázal by nevydané věci. Napravovat, oživovat, bádat. Ostatně existuje několik filmu, které tento stroj světu už dávno představili.
Co kdyby se v takovém stroji k nám přenesl sv. Václav? Co by si o nás a o této době pomyslel? Tuším, že by z nás byl velmi znechucen. Hlavně zklamán. Ano, máme technologie, o kterých se jim ani nezdálo, ale co ten zbytek? To veškeré znečištění planety, s čímž souvisí globální oteplování, tání ledovců, obrovské teplotní výkyvy. Každý z nás si je toho vědom. A jsou lidé, co by mohli pomoct. Dokonce každý jedinec z nás všech by mohl přispět. Pohled na dítě, které odhodí plastový obal na zem, nebo cigareta na trávníku, v řekách plují petlahve, lesy jsou káceny po hektarech. To si skutečně té planety tak nevážíme? Na jedné straně stojí lidé, co se topí v penězích, co utrácí miliony za věci, které nepotřebují. A na té druhé straně jsou lidé, kteří nemají co do úst. Nemají čistou vodu k pití. Denně umřou stovky, možná tisíce dětí od hladu. Je tohle daň za vývoj? Lidé v dávných dobách dokázali velké věci, například pyramidy v Gíze. A měli jeřáby? Elektřinu? Ne.
I mně je z toho na nic, když něco člověka donutí takto nad vším přemýšlet, uvědomuje si tu nespravedlnost každodenního života. Stydím se, stydím se za nás všechny. Za vládu, i za ty milionáře co nehnou prstem i když můžou. Napadlo mě: ,,bylo by něco jinak? Změnil by se svět? Kdyby se přidali dnešní technologie do starého světa?" Asi by to nebylo nic výjimečného. Myslím, že by se pouze urychlila doba. Ale třeba by si tehdejší civilizace dokázali poradit s tím jak to změnit. Také je možnost, že postupná zkáza světa je neodvratná. Ale tomuto verdiktu nechci věřit. Já ani nemůžu. Vždyť přece naděje umírá poslední.
Po tom co se tu děje, bych si přála odcestovat tím strojem času a vyzkoušet na vlastní kůží tehdejší dobu. Nemněla bych v kapse telefon, v pokojíčku notebook. Ale mněla bych něco jiného. Něco mnohem vzácnějšího. Více kreativity, představivosti. Procházela bych se tehdejšími ulicemi s úsměvem na rtech. Užívala bych si každý výlet do lesů, koupala bych se v rybnících plných ryb. A věřila v lepší zítřky. Je mi líto ještě mladších generací než je ta má. Veškeré ty sociální sítě jim berou to správné dětství. Místo toho aby šli zazvonit na zvonek, a zeptat se rodičů kamaráda, jestli může jít ven, napíše: „Čau v 5 u mě?" Hraní her na počítačích zase přicházejí o tu skutečnou hru, tam venku! S kamarády. Koukání na televizi? Dennodenní rutina. A co nějaká fantazie? Nebo čtení knih? Nejhorší na tom všem je, že když se to děje teď, co bude za další století? Toto je názor jen jednoho jedince. Bohužel, ta pravá síla je v množině. Ale i jedinec ten pochod za lepší svět může začít!

Nikola Mazurková,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by Svatý Václav s mobilním telefonem?

Uměl by Svatý Václav s mobilním telefonem? To je velmi zajímavá otázka…
Jednoho krásného slunečného rána, si vyjel mladý kníže Václav se svým koněm na obvyklou vyjížďku po kraji. Zamířili spolu k potůčku, kam jezdil svého koně napájet. Zatím co kůň pil, Václav zaslechl neobvyklý zvuk. Začal tedy pátrat, odkud zvuk vychází. Po chvíli hledání narazil pod listím na záhadný předmět, který předtím nikdy neviděl. Předmět byl hranatý, tmavé barvy a byla na něm spousta tlačítek. Ani chvilku neváhal a předmět schoval do kapsy u kalhot. Rychle naskočil na koně a vydal se na zpáteční cestu. Po celou dobu jízdy, mu záhadný předmět vibroval v kapse. Václav nevěděl co s tím a tak ho vytáhnul a začal bezmyšlenkovitě mačkat různá tlačítka bez toho, aby věděl, co které znamená. Vibrování ustalo.
Byl natolik fascinován neznámým předmětem, že přestal vnímat okolí i cestu samotnou. Zkoušel mačkat různá tlačítka a jedno z nich vydalo podivný zvuk, podobný ptačímu pípnutí. Kůň se lekl a shodil Václava na zem.
Pří pádu Václav záhadný předmět upustil z rukou a ten se někam zakutálel.
Jen co se z pádu vzpamatoval, začal záhadný předmět hledat. Jenže marně. Po chvíli mu začaly docházet síly i trpělivost a tak se rozhodl vrátit domů. Ihned po příjezdu vyhledal svou babičku, Svatou Ludmilu a vyprávěl jí co se mu v lese přihodilo. Během diskutování došli k názoru, že by neznámý předmět mohla být nějaká vzácná věc.
Následující ráno proto Václav povolal svou družinu a vydali se k lesu. Když dorazili na místo, Václav družině popsal záhadný předmět, aby věděli co hledat. Po několika hodinách hledání, kdy už se začalo stmívat a Václav ztrácel naději, jeden z vojáků ho našel v kapradí. Po dlouhém a vysilujícím hledáním se konečně mohli všichni vrátit domů. Ještě téhož večera svolal všechny rádce z okolí a záhadný předmět jim představil. Rádcové předmět prohlíželi ze všech stran a dospěli k různým závěrům. Jeden navrhoval předmět použít jako těžítko na papíry, druhý zase jako zarážku do dveří proti průvanu a další a další nesmyslné nápady.
Z toho tedy usuzuji, že by si Svatý Václav s použitím mobilního telefonu neporadil, protože ani on, ani jeho rádcové nepřišli na to, jak se předmět ovládá a k čemu ho použít. Myslím si, že předmět skončil jako těžítko na jeho stole.

Petr Matys,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Svatý Václav

Byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti.
Svatý Václav byl vychováván babičkou svatou Ludmilou. Založil chrám Sv. Víta hlavní kostel knížectví. Žil v 10. Století. Ale uměl by český kníže zacházet s mobilem?
V dnešní době má mobilní telefon snad každý člověk. Mnoho lidí si dnes nedokáže představit život bez mobilních telefonů. Avšak nejdříve si řekneme, co to je mobilní telefon. Je to elektronické zařízení, které umožňuje uskutečnit telefonní hovory jako normální telefon, jehož uživatel však není díky použití rádiových vln vázán na místo, kde končí telefonní přípojka.
Mobilní telefon dále obsahuje: hodiny, budík, kalendář, poznámkový blok, kalkulačku, záznamník, stopky, vyzváněcí tóny, bluetooth, rádio můžete se připojit i k internetu a to všechno lze ovládat dotykovým displejem.
Podle mě by český kníže ovládal mobilní telefon natolik, že by s ním dokázal daleko více věcí, než co stihl za svůj krátký život. Svatý Václav během svého krátkého života se ujal vlády po smrti svého otce Vratislava. Postavil nový kostel na pražském hradišti zasvěcený svatému Vítu.
Svatý Václav byl zavražděn svým bratrem Boleslavem v Boleslavi na prahu kostela.
Ovšem po své smrti se mu dostalo daleko větších uznání. Byl prohlášen za svatého. Postupem času se stal symbolem českého státu.

Petr Pálka,
Střední škola technická Přerov

TRADICE VERSUS POKROK, ANEB UMĚL BY SV.VACLAV S MOBILNÍM TELEFONEM?

Václav se k telefonu dostal jako malý kluk, dostal ho jako dar od biskupa, který mu ho dal k postřižinám, které se konaly zpravidla ve věku sedmi let.
Když mu ho biskup dával, řekl mu že je to věc, která není z jejich světa a že když přijde na to jak ji používat mohla by mu usnadnit život.
Mladý Václav telefon nejdřív používal spíš jen jako hračku a po chvíli, když ho telefon omrzel tak si ho schoval a nějakou dobu na něj zapomněl. Po pár letech, když byl Václav starší, začal být taky zvědavější a začalo mu vrtat hlavou, jak to biskup myslel s tím, že by mu mobil mohl usnadnit život.
Václav nejdřív vůbec neuměl telefon ovládat, na všechno přicházel postupně, ale časem se to naučil. Po nějaké době používání se mu telefon vybil, ale Václav to vyřešil tak že si vyrobil svůj osobní generátor. Fungoval na parní pohon, který poháněl jednoduchou hřídelku, která roztáčela generátor a ten produkoval slabí elektrický proud, kterým telefon dobíjel.
Když se naučil telefon pořádně používat, začal toho využívat ale i zneužívat. Ve škole si pomáhal při testech, používal interní fotoaparát, hrál různé hry. Václav používal telefon spíš jen jako zpestření svého života a o tohle zpestření se s nikým nechtěl dělit ono o tom, že ho má taky moc lidí nevědělo, jen blízká rodina babička a bratr. A jelikož si Václav nechával telefon jen sám pro sebe, začal mu ho jeho bratr závidět. Boleslav prostě telefon chtěl a to za každou cenu. Chlapci dospěli, Václav vládnul, ale Boleslav stále prahnul po telefonu na tolik, že vymyslel plán. Byl si jistý, že Václav mu mobil jen tak nedá a tak naplánoval vraždu. Pozve bratra na hostinu, věděl, že se chodí každé ráno modlit a tam ho chtěl zabít, nechtěl v tom být sám tak si najal dva vrahy, kdyby se něco stalo.
Boleslav pozval svého bratra na hostinu k sobě do Boleslavi. Druhý den ráno, ještě před rozedněním, se Václav vydal modlit se do kostela. Potkal cestou Boleslava, ten ho udeřil mečem, ale způsobil mu jen lehké zranění, na to zavolal své druhy a ti Václava zabili.
Boleslav získal telefon za cenu smrti bratra a Václav by dopadl úplně stejně, ať už s telefonem nebo bez něj.

Tomáš Krátký,
Střední škola technická Přerov

Téma: Tradice versus pokrok, aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Zadané téma určitě každému přišlo velice nesmyslné a nikdo si nedokázal představit, co by mohl psát, ale když se nad tímto tématem zamyslíte, tak vám tak složité určitě nepřipadne. Okamžitě jak si toto téma přečtete a zamyslíte se, jako nejlepší cesta vám přijde slohový útvar úvaha. O úvaze by určitě každý dokázal psát hodiny. Takové to zamyšlení nad věcmi, nad kterými jsme nikdy nepřemýšleli, ale jsou velice důležité pro náš život. Za druhou přijatelnou cestu se považuje vypravování. Myslím si, že většina z vás si právě vybere slohový útvar vypravování. Je to hlavně velmi jednoduchá a rychlá cesta pro lidi co mají velkou fantazii. Můžete si vymyslet cokoliv, co vás jen napadne, povídku, pohádku, prostě jakýkoliv vymyšlený příběh z vaší hlavy. Když se vrátíme k zadanému tématu a zamyslíme se nad tím, jestli by uměl svatý Václav s mobilním telefonem, napadne nás spousta nápadů a teorií. Každý má určitě jinou. Svatý Václav byl rozhodně vzdělaný člověk, jinak by se nemohl stát českým knížetem, světcem, patronem Čech a Moravy a symbolem české státnosti. I když byl vzdělaným mužem, můžeme jen polemizovat nad tím, jestli by s mobilním telefonem opravdu uměl zacházet. Svatý Václav by na mobilní telefon ve skutečnosti nikdy nemohl narazit, jedině kdyby měl tak velkou představivost a dokázal si ho popřípadě nakreslit na papír. Ale to je zřejmě nemožné.
První telefon byl sestrojen v roce 1876 v Bostonu. Obvykle je vynález telefonu přisuzován vynálezci jménem Alexander Graham Bell. Proto by svatý Václav nikdy nemohl s mobilním telefonem přijít do styku, protože první telefon byl sestrojený spoustu let po tom, co svatý Václav zemřel. Je zaznamenáno, že zemřel přibližně roku 935 a to je vážně spoustu let. Kdyby nějakou náhodou svatý Václav přišel do styku s telefonem, byl by velice zmatený a vůbec by nevěděl, co je to za předmět. Je možné, že by se ho i bál. Určitě by potřeboval někoho, kdo by mu vysvětlil, co je to za přístroj, ale i tak by nevěřícně zíral. Ještě víc by byl v šoku z dnešních dotykových telefonů. V jejich době neznali ani automobil, každý se dopravoval na dané místo pěšky, nic jiného nebylo. Kdybyste si představili sebe na jeho místě a věděli, co je v dnešní době za vymoženosti, určitě byste tam nevydrželi žít ani jeden den. Jejich život musel být velmi složitý, ale oni neznali nic jiného, takže byli spokojení s tím málem, co měli. A to se svatý Václav měl o hodně lépe ve srovnání s jinými, chudými lidmi jeho doby. I kdyby svatý Václav uměl zacházet s mobilním telefonem, což je naprosto nemožné, tak by byli důležitější věci na práci. Určitě by to hodně věcí usnadnilo, o tom není pochyb, ale zase tak potřebná věc, bez které by nemohli žít, to není. I bez telefonu byli šťastní a byli rádi za to, co měli. Na toto téma má určitě každý svůj názor, já mám takový a myslím, že by se mnou aspoň jeden člověk souhlasil.

Vendula Blumtrittová,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by svatý Václav s mobilním telefonem

Než začnu mluvit o svátém Václavovi, jak umí s mobilním telefonem, chtěl bych jen říct, že žil od roku 907-935. Takže mu bylo kolem 28let, mladý člověk. Abychom si všichni představili, jak by to vypadalo, kdyby dostal do ruky dnešní moderní telefon. Aby mu to vůbec fungovalo tak bych mu musel dát nabíječku, sluchátka, SD kartu. A hlavě by musela v tom 10. století fungovat elektřina.
Ovšem musím podotknout, že si každý představí něco jiného. Někdo si představí, že Václav vezme mobil do ruky, začne telefonovat a bude chatovat jak drak. Dokážu si živě představit, jak si svatý Václav fotí duck face v zrcadle a potom to sdílí na facebook. Někdo si řekne, že se toho bude bát a bude si myslet bůhví co. Například, že je to bomba. Sice nevím, jestli svatý Václav by věděl co je to bomba. Někdo si zase řekne: " Jak vůbec dám do ruky svatému Václavu mobilní telefon? ".
Já jsem zastánce toho, že by se toho bál. Je rok 2015 tak si představme, že by se objevil někdo z roku 3103 a dal vám do ruky věcičku, o které vůbec nevíte, co dělá. Já bych byl asi zvědavý, ale bál bych se, že bych něco mohl pokazit. Svatý Václav byl velice nábožensky založen, tak by mobil určitě bral jako dar od boha. Přitom je to malá obdélníková krabička, ve které se nachází spousta elektrických obvodů a malých součástek, laikovi nic neříkajících.
Svatý Václav byl zakladatelem kostela pro svatého Víta. Zde můžeme usoudit, že byl chytrý a pracovitý. Myslíte si, že kdyby měl dotykový telefon, byl ve spojení s přáteli a hrál různé hry, že by se obtěžoval stavět chrám pro svaté? Já bych se na to taky vybodl a myslím si, že spousta lidí by se ke mně přidala, poněvadž mobilní telefon dosti omezuje náš volný čas.
Legenda praví, že svatého Václava zabil jeho bratr Boleslav. Já bych občas svojí sestru nejraději vystřelil na měsíc, ale nikdy bych to neudělal, protože je součástí mého života a přece jen, jsem v jejích očích velký bratr. Boleslav měl k tomu jiné důvody, třeba mu jen záviděl, jeho moc.
Lidé udělají vše, aby získali, po čem touží. Touha a moc, to je problém pokroku. Laicky řečeno, lidé jsou líní a snaží se vše ulehčovat. Je to výhoda i nevýhoda. Ušetří se tím čas i práce, ale zase se vyvíjí naše lenivost. Lidé už nedodržují tradice. Stále se mezi námi najde spousta lidí, kteří dodržují tradice, ale každým rokem dodržování tradic klesá. Já už třeba na Velikonoce nechodím, protože v mé obci, kde bydlím je hodně lidí a rodin, kteří si chtějí užívat prodloužené víkendy a prázdniny. Jezdí na wellnesy, hory, tury, cyklo výlety, do aquparků a vyrážejí za památkami. Novým trendem je i nakupování v obchodních centrech, kde jdou lidé po slevách. Ale najdou se i podnikatelé, kteří se zaměřují na obnovení a dodržování tradic.
My doma připravujeme Štědrý den již 21. prosince, protože slavíme prosincový slunovrat. Moje maminka patří mezi ty, co neuznávají tradice. Už od malička nám říkala, že Ježíšek neexistuje a stromeček dělá kvůli nám a zároveň se těší, až se osamostatníme, aby nemusela slavit vánoce.
Abychom neodbíhali od tématu. Svatý Václav, byl prohlášen za svatého. Lidé kolem něj viděli hodně zázraků, ale to jsou jen legendy, takže tomu nemůžeme všemu věřit. Kdo ví, třeba byl prohlášen za svatého, protože opravdu mu někdo dal mobil do ruky a lidé si mysleli, že má magickou věc a že to nemůže být jen obyčejný člověk.

Vít Janošek,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok

„Tak, máme tu další volno… Počkat, on je svátek? Koho slavíme? Svatého Václava? Kdo to byl?'' Tak daleko to snad ještě nezašlo, že by náš národ nevěděl, kdo to byl sv. Václav. Média to určitě v tento den připomínala. Ale bylo jim to houby platné, protože dnešní mladictví moc nesledují zprávy. Jsou zalezlí na mobilech a na sociální síti jménem Facebook. Tam mají mnohem zajímavější aktuality než to, čí svátek slavíme. To, že je svatého Václava ví snad všichni. Že ne? Aha, omlouvám se, Facebook to nepřipomenul.
Vévoda české Země a pomalu upadá v zapomnění. Je to smutné. Takhle na něj zapomeneme úplně, postupně pak na všechny naše tradice, jako jsou nedaleké Vánoce, proč se slaví. Nevážíme si našich prarodičů a dokonce ani rodičů, žádných autorit. Proč si jich vážit? Jsou to jen lidé, znepříjemňující pobyt ve škole či celkově omezující život. Nedávno mi jeden spolužák vytýkal, že pořádně nežiji, že se užírám minulostí, v níž nikdo nežije. Já však vidím, že žiji svůj život naplno, nepromrhám jej zbytečně kvůli tomu, abych zapadl. Dělám to, co mě baví a naštěstí mezi tyto zájmy patří i škola, za což mne většina spolužáků nesnáší.
Mladí lidé, si neuvědomují, že na nich závisí budoucnost našeho národa. Budoucnost vzdělanosti. Pokud neví oni, čí svátek jsme slavili, kdo to po nich převezme, až budou také starými lidmi? Budou se dožadovat respektu od mladších?
V předchozím souvětí zaznělo: čí svátek jsme slavili? Slavili? Je to jen zažité slovo. Kromě vlastních jmenin či narozenin se svátky moc neslaví, pouze ,,přežívají.'' Když si vzpomenu na to, jak jsme se bavili o Vánocích, zaznívalo neustále to, kdo kolik dárků dostal a jaké byly. Nikdo se neptal, jak jsme ty Vánoce prožili.
Na druhou stranu chápu, že lidé byli rádi, že mají volno, alespoň ten jeden den.
Říká se, že nic nevydrží věčně, ale památku bychom uctívat měli. Alespoň na něj vzpomenout, mít ho v povědomí a ne starat se jen a jen o sebe.
V době chytrých mobilů národ hloupne. Nejvíce mně na tom vadí, že to nejsou jen mobily, ale přenosné počítače. Lidé se neučí myslet pořádně. Vše co prožívají, jde hned na sociální sítě. V pravém slova smyslu je to normální, dělá to tak většina lidí, je to většinové. Když nad tím někdo kroutí hlavou, ostatní ho mají za outsidera.
To, proč se svátky slaví, by se mělo řešit v rodinách, měli bychom si o tom povídat, ať to nezaniká. Přeci jen máme nádherné tradice, tak proč se jich zbavovat?

Vojtěch Prchálek,
Střední škola technická Přerov

Jak se zúčastnit?
Soutěž pořádá vydavatelství regionálních Deníků VLTAVA-LABE-PRESS ve spolupráci Ústředním školním inspektorem.
Literární klání se bude konat po dobu dvou měsíců – října, listopadu, ve třech kolech.
Pro každé kolo vyhlásíme speciální téma pro studentské práce. Příspěvky bude hodnotit odborná porota složená z novinářů, spisovatelů a významných regionálních osobností.
Vítězové každého kola obdrží tablet.
Absolutní vítěz získá poznávací zájezd.

Přihlášené práce bude vydavatelství publikovat na webu i v novinách.Nejlepší příspěvky a vítěznou školu ocení i Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Studenti si mohou zvolit libovolný literární žánr od reportáže, úvahy či rozhovoru až po vyprávění, příběh nebo anketu.
Forma textů: max. 2 strany A4 ve formátu Word (doc. nebo docx) a běžném typu písma. Práce do soutěže elektronicky zasílat na lucie.hubackova@denik.cz
Soutěž se řídí pravidly Deníku

Soutež podporují

Papcel Fortex

Lázně KostelecGolf Club Kostelec

Gymnázium Zlín Lesní čtvrťGreat Reality

DavonAustin Powder

Auto Kubíček Logo

populo-logo Město Otrokovice

SUB logo Ton logo

logo-bernhardt Baltaci

Unicars.cz SPŠS Valašské Meziříčí

Renovace dveří a zárubní Jakubec

TEXTIL Jaroslav Vlčnovský

Autor: Redakce

1.10.2015
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení