Téma pro 1. kolo zní:
Tradice versus pokrok aneb Uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Všechny studentské příspěvky z 1. kola najdete ZDE

Soutežní příspěvky (zveřejňujeme postupně)

Tradice vs. pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Položme si jednoduchou otázku, jaký dopad má na civilizaci rychlý rozvoj a pokrok spojený s nejnovějšími technologiemi?
Jak asi víme, ještě před 100 lety jsme patřili mezi jednu z nejvíce rozvinutých zemí na světě, ale během válek a v komunistickém režimu jsme rychle spadli a v současné době nejsme schopni vyšplhat se opět nahoru. Vždyť z české země pochází nejrůznější vynálezy pro dnešní svět už tak běžné, jako jsou např. kontaktní čočky přes lodní šroub až po bleskosvod. Ačkoliv jsou tyto vynálezy obrovským přínosem pro lidstvo, současná generace se stala hodně závislá na různých přístrojích, které jim usnadňují práci. Nechci odsuzovat dnešní technologie, je úžasné, že se dokáží zachránit předčasně narozená miminka, která by byla jinak odsouzená zemřít. Také je až fascinující, že lidstvo přišlo na lék léčící rakovinu. Jsou to neskutečně přínosné objevy, které nám pomáhají žít lepší život.
Chtěla bych ale spíše poukázat na druhou stranu dnešního pokroku. Dnešní standardem každé domácnosti je rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, LED televize, stolní počítač, notebook, tablet a spousta dalších pomůcek. Lidé si zvykli nenamáhat se, téměř na všechno si dnes mohou koupit nějaký přístroj. Reakce lidí na otázku, proč si koupila opět dalšího ,,pomocníka", který za ně udělá skoro celou práci je taková, že chtějí ušetřit čas a mít ho tak více pro sebe. Tahle myšlenka je opravdu hezká, ale bohužel není pravdivá.
Je to o pohodlnosti. Dnešní děti už nerozeznají střevlíka od švába. Nemají ponětí, kde se bere mléko a co je to motyka. V některých extrémních případech už ani nevědí, jak vypadají brambory, ale nakreslit hranolky umí. Místo toho, aby rodina trávila čas při nějaké společné činnosti, která je spojí dohromady a měli na co do budoucna vzpomínat, si sednou k televizi, poté se dohadují, na co se kdo bude dívat, protože každý chce jiný program, nebo si jeden pustí televizi, další si zapne tablet a zbylý člen jde k počítači. V neděli si rodina zajede do obchodního centra, kam chodí tzv. relaxovat a večer se spokojeně vrátí domů. Tohle je dnešní idylka rodiny. Abych pravdu řekla, je mi z toho kolikrát hodně smutno. I já na sobě cítím, že jsem ovlivněná dnešním světem, mám smarthphone, který používám denně. To i jen k bezvýznamnému surfování po internetu nebo hraní her. Ale mnohem raději si sednu na kolo, doma nechám mobil a vyjedu si někam do přírody, kde se mohu nadechnout čistého vzduchu a opravdu relaxovat.
Nepředstavujte si, že jsem člověk, který odsuzuje a nesnáší dnešní svět, takhle to není. Mám jen jinou představu o tom, k čemu by měly být technologie využity. Vždyť kdo by si před 50 lety pomyslel, že dnes si všechny informace najdeme na internetu a nebudeme muset dlouhé hodiny strávit v knížkách a zjišťovat si od jiných lidí, co potřebujeme. Internet by nám měl pomáhat najít rychle a přehledně informace z jakéhokoliv místa. Ovšem nebyl vyvinut proto, abychom na něm strávili celé odpoledne sledováním příspěvků a chatováním na Facebooku, anebo hraním her. Chápu, že dnešní rychlá společnost žádá, aby každý uměl alespoň na uživatelské úrovni zacházet s počítačem, opravdu se dnes velmi využívá ke zjednodušení práce. Proč na něm tedy trávíme např. 8 hodin v práci, a pak místo hezké procházky nebo zavařování broskví, jdeme opět k tomu počítači nebo jeho jiné obdobě a strávíme na něm zbytek dne. Měli bychom si i uvědomit ty následky na naše zdraví a psychickou pohodu. Neustálým koukáním do počítače si kazíme zrak, nejsme schopní se socializovat do společnosti a mluvení z ,,očí do očí" nám začíná dělat problémy. Jsme hodně roztěkaní a chybí nám přirozený pohyb, takže i v průměru tloustneme. Hůře spíme, ztrácíme schopnost pamatovat si. Stále více trpíme depresemi. Netvrdím, že za tohle vše může jen počítač, může za to celkový vývoj společnosti, ke kterému nám ale technologie pomohly.
Obdivuji lidi, kteří spolu opravdu umí trávit čas. O Vánocích nebo Velikonocích vymyslí hry, jdou ven a ještě znají nějaké typické tradice naší země. Neustále si český národ stěžuje, že nás cizí státy kritizují, ale vždyť mají pravdu. Na jednu stranu chceme, aby nás svět bral vážně a snad nás i za něco obdivoval, ale je za co? Moje 11-ti letá neteř nepozná už ani státní hymnu, ale nejnovější písničku od Bena Christovaa zná. V hudebce se už neučí klasické české písničky a říkadla, ale učí se ty moderní. Zpívají jen ty nejnovější písničky, které si pustí přes Youtube. Děti už se neučí hrát na bubínek, flétnu nebo klavír, stáhnou si tak maximálně do mobilu nějakou aplikaci, která je to má naučit. Kopírujeme ostatní svět a začínáme být hodně uzavřený stát a národ. Nechtěla bych se vrátit do pravěku a žít bez jakékoliv pomoci, ale potřebovali bychom opravdu otevřít oči a uvědomit si, že dnešní život už si neužíváme, ale jen ho promarňujeme. Jednou by i mohlo dojít k tomu, že nebudeme mít opravdu jinou vzpomínku, než jen jak sedíme za počítačem nebo tabletem a naše rodiče budeme znát jen z Instagramových fotek.
Představil by si před 1080 lety sv. Václav, že takhle jednou bude slavná Česká země a její národ dnes vypadat? Je doopravdy dnešní pokrok tak úžasný, jak se nám zdá?

Veronika Dobiášová,
Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Jestli začnu uvažovat o tom, že sv. Václav jede na koni a namísto meče po svém boku veze ve své mošně iPhona či jakýkoliv jiný „chytrý" dotykový telefon, přestal bych jej považovat za patrona české země. Musel bych jej však začít brát jako patrona dnešních zdegenerovaných fakanů, co nemají nic jiného na práci než zaujatě hledět do těchto nástrojů zla.
Posuďte sami: sv. Václav lupká do displeje na hřbetu svého oře, či možná posílá super fotečku na Snapchat, popřípadě fotí kořist na Instagram. Vládne z Facebooku a není vázaný na trůn. A teď se v žiju do role jeho nepřátel. Vidím Váciho, jak si cupitá na svém koni, fotí si selfíčka a posílá je svému bratrovi, aníž by tušil, že ten potají na něj kuje pikle, jelikož slízl veškerou vládu on.
A tak si ho vesele pozoruju, beru do rukou kuš se šípy, mířím. Pac ho! Trefuju mobil. Celkem šikovně, displej na odpis, jsem šťastný a kochám se pohledem na zuřícího Váciho, jak máchá kolem sebe rukama, divže mu z kloubů nevyskočí, vztekem splaší svého koně a ten se jen nemilosrdně střemhlav vrhne na kámen. A vzniká nová legenda o sv. Václavovi, jenž chtěl vládnout zemi české na facebooku a ne v městě Pražském!
…Bylo nebylo. Dodnes se chodí statisíce lidí na Vaclavské náměstí podívat, jak vypadal Váci na koni s iPhonem v ruce. Tradá …

Daniel Novák,
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Uměl by sv.Václav zacházet s mobilním telefonem? Těžko posoudit. Záleží na tom, kdy by telefon měl. Pokud by sv. Václav vyrůstal v dnešní době, kdy skoro každý druhý má v kapse chytrý telefon a plynule ovládá všechny jeho funkce, pak … Ale je přece jen těžké si patrona české země představit s nejmodernějším telefonem s úhlopříčkou přes celou dlaň.
Určitě by ale jakýkoli telefon svatému Václavovi ulehčil spoustu práce a spoustu cest. Takže by se asi chtě nechtě musel s telefonem seznámit a naučit se ho používat. Je asi přece jen dobře, že telefon v jeho době nebyl. Umí si někdo představit vůbec jakéhokoli panovníka, nebo osobnost z historie, jak projíždí na svém PC, notebooku, tabletu, nebo právě chytrém telefonu nejnovější zprávy na Facebooku? Nebo jak se fotí, např. Karel IV. při zahájení stavby svého (Karlova) mostu?
Ke každé době patří něco. Dříve to byly tradice, u kterých se lidé sešli a společně poklábosili. K té dnešní době patří zase to, že jen málokdo z mladší generace se obejde bez telefonu už jen kvůli tomu, aby zjistil, kolik je hodin. Otázkou je, co přijde v další etapě? Nahradí telefon jiná zařízení? Třeba chytré hodinky? Nemyslím, ale uvidíme . . .

Erik Lysáček,
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Žil, byl kdesi jeden panovník. Byl velmi moudrý a učenlivý. Měl hodně koníčků – jezdil na lov, chodil rybařit…
Jedním z jeho koníčků bylo i hledání pokladů. Vlastnil různé mapy ukrytých pokladů a ty se snažil také objevit. Většinou ale na místech, kde se poklad údajně skrýval, nikdy nic nenašel.
Zásoby map se ztenčovaly, a on stále nic nenacházel. Avšak jednoho dne přece jen narazil na zakopanou místnost. V ní se mu ukázaly truhly plné zlata, perel a drahokamů. Mezi těmi truhlami se jedna jediná od ostatních odlišovala.
Zatímco se všichni vojáci vrhli na truhly plné zlata, Václav otevřel právě tu výjimečnou truhlici.
V ní ležela na dně podivná drobná věc, kterou ještě nikdy předtím v životě neviděl.
Vzal ji do rukou a pomalu si ji zkoumavě prohlížel. Na zadní straně dotyčného předmětu byl přilepen štítek, na kterém stálo: MOBILNÍ TELEFON.
Když se Václav později navrátil do svého hradu, předal „telefon" svým učencům a mudrcům.
Ti ho několik dní pečlivě prohlíželi a bádali nad ním. Po svém prozkoumání ho opět předali Václavovi. Vysvětlili mu zároveň, k čemu neznámá věc slouží a naučili ho, jak předmět používat.
Od té doby Václav všude, kam jel, bral s sebou „telefon" a fotografoval krajinu a poddané.
Všichni však svorně věřili, že se onen pekelný nástroj stane nástrojem budoucnosti.

Jakub Hříbek,
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Tradice versus pokrok? Myslím si, že tradice pomalu, ale jistě, zanikají. Takových lidí, co dodržují tradice, už je málo, protože dnešní mládež většinu svého času prosedí u počítače. A tímhle to všechno začíná. Rodiče je učí tradicím, ale oni dají přednost počítačům.
A co mobilní telefony a tablety? To je úplně to samé jako u svých bratrů počítačů. Dnešní mládež bezkonkurenčně sedá k počítači a od rána až do dalšího rána hraje hry, pomalu nezná ani spánek.
Dalším vetřelcem jsou smartphony, tablety, pfablety a tak dále. To je ještě horší než hraní na počítači. Aby se mladé "buchty" fotily polonahé na snapchatu nebo na instagramu, to už je přes příliš! Nebo aby někdo napsal komentář na facebook, že jde udělat něco na záchod, to je také moc! To fakt ne, díky, nepotřebuju tohle vědět. Nedovedu si představit, jak to bude vypadat v budoucnu, když už dnes máme takovýhle problém.
Zase na druhou stranu má to i své výhody, můžeme vést komunikaci a domlouvat se na určitých věcech. Má to i své pokroky, a to vědecké, technologické, přírodovědné atd. Můžeme komunikovat dokonce i se zahraničím.
A sv. Václav? S mobilním telefonem? Popravdě si to ani nechci představovat, protože už teď je mi to k smíchu. :-D

Lukáš Tomanec,
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

V dnešní době neumí manipulovat s mobilním telefonem ani někteří dospělí nebo i děti, natož aby ho dokázal ovládat svatý Václav, který vyrůstal v letech 10. století, kdy uměli lidé akorát zacházet s meči a jinými zbraněmi.
Osobně si myslím, že kdyby svatý Václav na takové zařízení narazil, moc by si toho nevšímal a nebo by mobil předal církvi a ta by jej odsoudila jako ďábelskou věc, která chce zničit lidstvo.
Když o tom uvažuji, zničit telefon nemusí být až tak špatný nápad. Podívejte se kolem sebe. Vždyť ta VĚC, která byla stvořena na ulehčení či zpříjemnění práce, nás nyní úplně pohlcuje, manipuluje s námi a mění nás k nepoznání.

Radim Machač,
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Tradice VS pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem

Za dob svatého Václava nebyla žádná moderní technologie ani vymoženosti jako v dnešní době. Lidé to nepotřebovali, dokázali se bez ní obejít. Vystačili si s tím, co měli, co si vypěstovali nebo vychovali například: brambory, rajčata, krávy, prasata a další než bych to vypovídal zabralo by to hodně dlouhou dobu. Ale co kdyby existovaly například mobilní telefony? Uměl by je například on používat?
Svatý Václav byl jistě velice chytrý a moudrý muž. Vychovávala ho jeho babička svatá Ludmila. Žili z vlastních sil, neměli nic, co by jim chybělo. Ale i přes to, kdyby měli mobilní telefon, byla by pro ně doba mnohem jednodušší, lépe by se dorozumívali. Václav by jej určitě skvěle ovládal, jeho babička by s tím měla menší problém. Velmi mnoho starších lidí nedokáže s telefonem pracovat ani v dnešní době, natož tak v dřívější době. Vidím to například na mojí babičce, které trvá napsat jedna věta půl hodiny.
Ale co kdyby byli tyto vymoženosti už dříve, co by bylo v dnešní době? Co by bylo o několik století dopředu? Tato doba je velmi vyspělá, máme mnoho věcí, které ani k životu nepotřebujeme. Dá se říct, že vědci se zbláznili a vymýšlí vše možné i nemožné. Telefon se poprvé objevil v devatenáctém století, byl to velmi veliký objev, který si zasloužil i Nobelovu cenu.
Od té doby se samozřejmě hodně vyvinul, dříve šlo třeba jen volat a dnes se dokážeme připojit k internetu, hrát hry stahovat aplikace, poslouchat hudbu dokonce i vyfotit a jiné další zajímavé věci. Václav žil kolem roku 907 až 935, což je velmi velký skok doby. Jestliže by tehdy vynálezci objevili telefon, v dnešní době by se lidé teleportovali a lítali by do vesmíru na výlet. Mnoho věcí ještě vznikne i zanikne.
Bylo by úžasné žít v dřívější době a zjistit jaké to bylo, když neměli telefony a všechny vymoženosti co máme mi. Dnešní svět je velmi vyspělí. Je to dobře, ale i špatně, na hodně věcí lidé zapomenuli. Nechodí teď den co den do obchodu, zavolají pouze prodavačce, aby jim schovala deset rohlíků a pak si je vyzvednou. Dříve lidé telefon neměli a rohlíky si pekli a určitě byli výborné.

David Koritar,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by svatý Václav s mobilním telefonem

Na začátek bychom si měli říct co je to vlastně tradice a pokrok. Tradice je kulturním dědictvím, které se předává z generace na generaci. Tradice může být například: vyznávání různých svátků a náboženství. Určit definici pro pokrok není jednoduché, protože každý z nás považuje za pokrok něco jiného. Kdybychom chtěli pokrok definovat, tak by to znělo, že je to krok dopředu, krok pro lepší společnost.
Tradiční vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista. K vánocům se pojí mnoho lidových tradic, k nimž patří stromeček, betlém, vánoční dárky, které nosí Ježíšek, vánoční cukroví a koledy. Vánoce jsou svátky pokoje, rodiny a lásky. Dříve o vánocích se dodržoval zvyk bdění a půstu. V dnešní době každý slaví Štědrý den i dříve, protože nevěří v boha. I když moje rodina je nevěřící, slavíme Štědrý den 24. prosince. Štědrý den se snažíme udělat pohodový, ale ne vždy se to vydaří, protože zaměstnání rodičů vyžaduje, aby byli v práci, ne však celý den. S moderní dobou, kdy obchodní centra jsou otevřeny i odpoledne, lidé tráví čas v obchodech zbytečnými nákupy potravin a dárků a tak spíše by se dal Štědrý den popsat jako stresový a honbou za slevami. U nás doma dodržujeme tradici ,,Na Štěpána, není pána." To znamená, že s maminkou brzy ráno vstaneme a naše chlapce umyjeme sněhem nebo studenou vodou. Děláme to proto, aby byli hoši krásní a zdraví.
Další tradicí jsou velikonoce. V minulosti od Zeleného čtvrtka po Bílou sobotu zvony mlčely. Podle pověsti odlétly do Říma. U nás na vesnici se tato tradice dodržuje tak, že kluci ve čtvrtek odpoledne vyrazí s řehtačkami a prochází celou vesnicí. Chodí ještě v pátek a v sobotu. V sobotu při posledním řehtání chodí po domech, kde dostanou bonbóny i peníze. V dřívější době kluci chodili jen pro radost lidem, ale v dnešní době to dělají pro peníze, které si mezi sebou rozdělí. V pondělí na velikonoce očekávají dívky chlapce, aby je vymrskali pomlázkou. Chlapci za to od dívky dostanou obarvené vajíčko, mašli na pomlázku a bonbóny. V dnešní době chodí čím dál tím méně kluků, protože většina chce jen peníze a spousta lidí tuto tradici nechce dodržovat a raději si zajdou na procházku do přírody nebo na nákup.
Novým moderním svátkem je svátek zamilovaných. Den svatého Valentýna, který k nám přišel ze starého Říma. Na svatého Valentýna všichni kupují květiny, srdíčka a bonboniéry. Můj názor na tenhle svátek je takový, že je to blbost a zbytečný, protože když někoho milujeme, tak si lásku vyznáváme celý život a každý den je pro nás zamilovaný. Den svatého Valentýna je vlastně jen zbytečný svátek, který je reklamním trhákem pro prodejce.
Dalším moderním svátkem je Halloween. Připadá vždy na 31. října, kdy v cizích zemích lidé vyřežou dýně, do kterých dají svíčku, děti chodí v kostýmech a koledují. V české republice si lidé dýně vyřežou, ale je jich velice málo, protože neznají podstatu tohoto svátku a tak se Halloween u nás neslaví. Mě to ani nevadí, že Halloween neslavíme, protože u nás o něco později slavíme svátek zesnulých neboli dušičky, kdy si zajdeme na hřbitov, kde zapálíme svíčku a vzpomeneme na své známé, kteří už mezi námi nejsou.
V dřívější době byli lidé k sobě vstřícnější, pomáhali si a nebylo tolik závisti. V pokrokové době je to spíše o modernizaci a ulehčení práce, kdy není čas na pohodový rodinný život. Lidé žijí v neustálém spěchu. Tak jako my se měníme a přizpůsobujeme se naší době, i svatý Václav by si na naši uspěchanou a vyspělou dobu zvyknul a naučil by se rozhodně používat mobilní telefon.

Dominika Klimková,
Střední škola technická Přerov

Tradice vs pokrok aneb uměl by sv.Václav s mobilním telefonem

Kdyby vědci byli rychlejší tak by pochopitelně sv. Václav mobilní telefon ovládat uměl. Za tohoto předpokladu by sv. Václav nemusel být zavražděn svým bratrem Boleslavem. Třeba by si Václav chtěl udělat selfie a tak by mohl vidět Boleslava vidět dříve (pochopitelně kdyby se otočil nebo se fotil přední kamerou). Ale vědci v době sv. Václava nebyli ještě na tom tak technicky a vědecky vyspělí že nebyly schopni vytvořit mobilní telefon. Tím pádem z mého uvažování vyplývá, že sv. Václav by v jeho době neuměl používat mobilní telefon. A kdyby žil v dnešní době tak by si myslel, že nejsme Český národ.

Filip Suchánek,
Střední škola technická Přerov

Tradice vs. Pokrok

Žil, byl kdysi jeden Václav v Praze asi okolo roku 907. Syn Knížete Vratislava a jeho ženy Drahomíry.
Václav měl i bratra Boleslava a oba byli vychováváni jejich babičkou Ludmilou.
Jeho mládí bylo velmi trýznivé, jelikož jeho bratr ho neměl moc rád tak ho šikanoval.
Václav z jeho šikanování měl hrozné trauma a nevěděl co dělat.
Jednou když šel Václav do kláštera se pomodlit tak ho zastavil neznámý cizinec.
Cizinec se mu představil, že je překupník černého zboží a prodává mobilní telefon.
Václav nikdy předtím neviděl mobilní telefon, a když ho poprvé spatřil tak nevěřil svým očím.
„Mobilní telefon?" říkal Václav, „Co to je mobilní telefon?".
„To zjistíš, jen pokud si to koupíš" říkal překupník. A tak si Václav půjčil peníze od jeho bratra
Boleslava aby si mohl koupit mobilní telefon, avšak Boleslavovi neřekl proč si peníze půjčil.
Jelikož jeho bratr Boleslav nenáviděl Václava, tak mu dal velký úrok.
Úrok byl tak velký, že ho Václav nemohl splácet, tak dělal práce, které by normálně nedělal, ale i
tak nebyl schopen splácet takto vysoký úrok. Václav věděl, že se pomalu ale jistě duševně
zhroutí, proto také začal chodit do psychiatrické léčebny. Jediný důvod proč se Václav ještě úplně
nezhroutil, byl ten, že měl svůj mobilní telefon, který se naučil používat potají.
Jeho bratr Boleslav však jednou uviděl Václava, jak šel do psychiatrické léčebny a nesl mobilní telefon
v ruce a myslel si, že to je ďáblovo dílo a Václav je spolčený s ďáblem, proto také povolal své vojáky
aby Václava zabili. Václav zjistil, že ho chce Boleslav zabít od svých tajných zvědů, ale nevěděl proč.
Václav se tak bál, že by mu kdokoliv vzal jeho mobilní telefon, na kterém byl závislý tak ho raději
zakopal hluboko do země, při tom jak kopal tak přišel k Václavovi jeho bratr Boleslav a říkal mu:
„Václave, kde jsou mé úroky? Už na ně čekám pěkně dlouho a mnohokrát jsem tě varoval."
Václav však neměl peníze, které dlužil Boleslavovi a tak se mu omlouval a prosil Boleslava, aby mu dal ještě poslední šanci. Jelikož měl Boleslav Václava dost tak ho nechal zabít svými vojáky. Václavův mobilní telefon se však nikdy nenašel a není známo, kde je zakopán.

Jakub Bureš,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Jednou chladné noci, kdy si Václav ulehal do své postele, si přál něco, co druzí nemají a budou mu to závidět a tak se před spaním obrátil k andělům a poprosil je, aby mu dali znamení. Na druhý den ráno Václav vstal s tím, že musí jít někam něco vykopat a tak si vzal rychle na cestu jen trenýrky, župan a lopatu. Když dorazil na místo, všude byla jen tichá krajina a rostliny, ale pak uviděl strom, který ho podvědomě táhl k sobě.
Václav si cestou ke stromu povídá pro sebe „ Dnes jsem ještě nevykonal svou potřebu a ten strom vypadá vábně, asi využiji situace, dokud tu jsem sám". Václav vykoná svoji potřebu u stromu a náhle vidí další strom, který si přímo říká o to, aby u něj někdo kopal a tak Václav okamžitě vyběhne a začne kolem stromu kopat svojí zlatou lopatou. Když okolí kolem stromu celé vykope, tak najednou zahlédne v té díře nějakou bednu a vytáhne ji. Bedna není nijak zajištěná a tak ji Václav bez problému otevře, po otevření bedny, tam najde drát a mobil, ovšem pro něj to je jen nějaký provázek a krabička. Vezme krabičku do ruky, ohmatá ji a celou ji prohlédne, při tom zezadu uvidí nějakou značku nakousnutého jablka a hned na horní části krabičky najde tlačítko, které stiskne a podrží, po chvíli mu krabička zavibruje a vydá zvuk. Václav okamžitě zahazuje krabičku a utíká se schovat do vykopaného příkopu kolem stromu. Po 5 minutách kdy nevytáhl ani hlavu ven z příkopu, tak vytáhl nohu, když ucítil, že se s jeho nohou nic neděje, tak vylezl celý. Václav třesoucí se strachy, kráčí vstříc telefonu a poté jej zvedne. Znovu si krabičku prohlédne a všimne si změny na mobilu, že místo černého displeje, mu tam svítí nějaké ikonky a obrázek na pozadí, který se mu moc líbí, protože na něm jsou ženy. Václav nějakou náhodou zapne hudbu, která se začne ozývat všude kolem, když uvidí obrázek k hudbě, vidí nějakého načesaného kluka, skoro vypadajícího jak baba. V tu chvíli už mu jde strach po zádech, ale ještě si přečte jméno písničky, které zní „Justin Bieber – Baby" a v té chvíli, se písnička rozjede a teplý hlas zpěváka, se rozléhá po celé louce. Václav v tu chvíli začne byt velice agresivní, protože ten hlas je na něj moc teplý a zní to, jak kdyby tahali kněze za koule. Proto Václav okamžitě pouští mobil na zem a svojí lopatou ho rozseká na kusy. Až když se Václav uklidní, upraví hlínu kolem obkopaného stromu a jde domů. Večer před spaním se modlí a říká andělům „Proboha, už nikdy nechci zažít ten zpěv znovu, skoro jsem zešílel a ještě teď mam tu znělku v hlavě, proto vás prosím očistěte moji mysl od té hrůzy, co tam zpívala z té krabičky, děkuji" a tak Václav šel spát s doživotním strachem, že to někdy uslyší znova.

Jiří Kratochvíl,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok, aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Podle mého názoru by sv. Václav s telefonem rozhodně zacházet neuměl a naštěstí to ani řešit nemusel, protože žil úplně jiný život než jaký je dnes a mobilní telefony v jeho době ještě vůbec neexistovaly. Vždyť mobilní telefony byly objeveny až v 50. letech 20. století a to v USA. Jen si zkuste představit, kdyby sv. Václav žil v dnešní době.
V současnosti, kdy se bez mobilu nikdo neobejde. Všichni v něm mají spoustu aplikací, her, programů. Lidé jsou na nejrůznějších sociálních sítích (ať už je to facebook, instagram,snapchat atd,..) a tráví na nich několik hodin denně. V dnešní době je člověk bez mobilního telefonu jako kdyby snad ani neexistoval.
To Václava, který byl synem knížete Vratislava a Drahomíry a byl vychováván babičkou Ludmilou, by ani nenapadlo, co je to mobil a k čemu se používá. Václav měl úplně jiné starosti. Po smrti svého otce Vratislava v době, kdy dosáhl dospělosti, musel začít vládnout a řešit tak všechny věci okolo vládnutí. Sv. Václav také na pražském hradišti postavil nový kostel, který byl asi r.930 zasvěcen svatým Vítem. Václavův život skončil tak, že byl zavražděn svým bratrem Boleslavem a po své smrti byl prohlášen za svatého a je jediným českým světcem, jehož svátek je součástí celosvětového kalendáře římskokatolické církve. Proto představa vidět sv. Václava s mobilním telefonem v ruce například při pořizování selfie je přinejmenším úsměvná.
Myslím si, že věda a celkově vývoj světa se neustále mění a od doby, kdy žil Václav se udělal obrovský pokrok. A proto si myslím, že do dnešního světa, kde je člověk bez mobilního telefonu jako bez ruky, by Václav určitě nezapadl, protože byl zvyklý na úplně odlišný způsob života a celkově na jinou komunikaci s lidmi.

Jiří Novák,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Bezpochyby k největším vymoženostem patří mobilní telefony. Mnozí si už nedokážou život bez nich představit, na tradici jako takovou už mnozí ani nepomyslí. Lidé se stávají otroky mobilních telefonů a zajímají se víc o to, jestli mají nejmodernější vybavení než o to, aby komunikovali v reálném světě.
Podle mého názoru by sv. Václav chtěl tomuhle postupu do zkázy zabránit a snažil by se nesplynout s davem, ale naopak by vystoupil a pořádal by protesty proti těmto pokrokům. Jeho slova by zněla " moderní technologie nám zjednodušila život, ale stali jsme se bezvýznamní, protože nás předčí i taková malá krabička. A tak na vrcholu nejsme mi, ale mobil.
Všichni bychom se měli více zaměřit na to, abychom na vrcholu byli opět mi." Pokud člověk vlastní mobilní telefon tak by ho měl využívat převážně na komunikaci mezi přáteli. Za zamyšlení stojí ovšem otázka zda nejsou lepší dopisy? Dopis napíšete vlastní rukou a navíc procítěněji než textovou zprávou. Člověk do ní napíše každé slovo, co ho napadne a to není vždy ku prospěchu, proto by se člověk měl více zaměřit na minulost a nespěchat rychle do budoucnosti. Jinak nebude tohle konec světa?
Všichni žijeme v době, jež přináší spoustu možností, projektů a vynálezů. Někdo by mohl samozřejmě namítnout, že kvůli pokroku přicházíme o některé nezapomenutelné zážitky. To však vynahrazuje ohromná možnost volby ve všem, co bylo kdysi nepředstavitelné nebo nedosažitelné. Nesmíme však zapomínat, že tímto stále rychleji se rozvíjejícím pokrokem můžeme zničit vše, co se vyvíjelo po tisíce let.
Je jen otázka vkusu starší osoba dá na tradici, ale mladší populace dá spíše na moderní technologii, ale to se časem změní a vymoženosti ovládnou celí svět a od ročního dítěte, po seniory budou ovládat i nejvypracovanější techniku je to dobře nebo ne to zatím nikdo neví.

Jitka Švarcová,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Kdo to vlastně svatý Václav byl? Byl to český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou a vzdělával se na Budči. Dokázal zachovat suverenitu českého státu a založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví. Byl zavražděn ve Staré Boleslavi, sídle svého bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou zbožnost.
Jaká by to byla asi představa, kdyby svatý Václav měl vstát z mrtvých a měl tu možnost používat telefon? Na tuto naprosto nesmyslnou a nereálnou představu má asi každý jiný názor. Můj je takový, že by byl z celého světa a ne jen z mobilního telefonu v šoku. Kdyby dostal do rukou telefon, rozhodně by nevěděl k čemu slouží. Aby taky ano, když za jeho vlády žádné takové vymoženosti jako jsou mobilní telefony neměli. Místo mobilních telefonů měli poštovní holuby a posly, kteří roznášeli poštu. Samozřejmě to bylo naprosto nesrovnatelné s mobilem, doručování posly a holuby v jeho době bylo rozhodně o dost pomalejší a nespolehlivější. Holuba mohli zastřelit, posla přepadnout, bylo to zkrátka něco naprosto jiného, než možnost jakou nám naskytuje dnešní doba. V dnešní době každý doručí vzkaz pomocí telefonu a to tak, že pošle např. SMS zprávu, kterou může poslat kdekoli a kdykoli a trvá to jen pár vteřin. Změny od dob jeho vlády nejsou samozřejmě jen v telefonu, ale také např. v dopravě a dalších nových vynálezech. Za jeho vlády byli dopravou koně, dnes máme auta a vše je v dnešní době jednodušší, technika postoupila neskutečně dopředu. Většína lidí si v dnešní době život bez mobilního telefonu nedokáže ani představit. Mohu říci, že já jsem jedna z nich. Na svůj mobilní telefon nedám dopustit a je mou každodenní součástí. Naší vyspělou a uspěchanou dobou, by dle mého názoru byl svatý Václav unešen a rozhodně by podporoval veškeré pokroky a každou novou vymoženost. Ohlédl by se na možnosti a co všechno by dokázal a jak by si výrazně zjednodušil život.

S mobilním telefonem by svatý Václav po vyzkoušení uměl přehledně a techniku by dovršil na takovou úroveň, že dnešní modely by byly jen bezvýznamné hračky. Na mou otázku, zda-li uznává tradici nebo pokrok by odpověděl " jistě nezavrhuji tradici ale moderní technologie nám dává možnosti, které si nedokážeme ani představit" a jaké možnosti to jsou? Od komunikace po informace, to vše nám dává a navíc nám pomáhá v každodenním životě. A jaké byly tradice? Jsou velikou součástí našeho vývoje, ale neměli bychom zapomínat na dopisy a občas nějaký poslat, přece jen je více osobní. Dle mého názoru je to jen otázka vkusu, starší osoba dá na tradici, ale mladší populace dá spíše na moderní technologii, ale to se časem změní a vymoženosti ovládnou celý svět a od ročního dítěte, po seniory budou ovládat i nejvypracovanější techniku. Je to dobře nebo ne? To zatím nikdo neví.

Jitka Vodičková,
Střední škola technická Přerov

Tradice versus pokrok aneb uměl by sv. Václav s mobilním telefonem???

Svatý Václav žil v roce 907-935. Za jeho doby lidé neměli nejmenší tušení, že v budoucnu budou mobilní telefony. Co myslíte, uměl by s ním pracovat? Třeba si nainstalovat facebook, instagram, ask a podobné aplikace, které v dnešní době většina z nás používá? A kdyby uměl,kdo by ho to naučil, když jeho vychovávala babička sv.Ludmila?
V dřívější době nebyla žádná moderní technologie. První mobilní telefon byl vynalezen až v devatenáctém století. Václav nevěděl, že bude budoucnost takto vyspělá a tak určitě nevěděl ani nic o mobilním telefonu. Jelikož ho vychovávala babička, ta určitě s telefonem neuměla. Měla by s tím problém i v dnešní době, protože telekomunikace je velmi rozvinutá. Zajisté měl mnoho přátel, mladších i starších, kteří by ho naučili s mobilem zacházet. Vytvořil by si vlastní facebookový profil a přidával na něj příspěvky a zážitky, které prožil. Nebo by si mohl založit ask, kam by mu lidé kladli různé otázky a on by jim pomáhal nalézt na jejich problémy řešení. A co takhle instagram. Nahrával by jistě mnoho fotek a videí jak se dokáže zabavit ve svém volném čase. Stoprocentně měl rád hry. Stahoval si závody aut, střelecké aplikace a vše co by jeho zájem vzbuzovalo. Měl svoji babičku velmi rád. Kdyby ji naučil také s telefonem, mohli by si volat a psát zprávy z dlouhých cest, na které by se vydávali. Představte si, jak úžasná by byla naše historie. Měli bychom velmi mnoho fotografii z jeho života, ale také událostí, kterých se účastnil.
Chtěla bych zažít dobu svatého Václava. Jaké by to bylo, kdybychom nebyli závislí na mobilních telefonech a nepsali stále někomu zprávy, ať jde ven. Donutilo by nás to zvednout líný zadek a zajet si pro ně například na kole.

Lenka Hudková,
Střední škola technická Přerov

Jak se zúčastnit?
Soutěž pořádá vydavatelství regionálních Deníků VLTAVA-LABE-PRESS ve spolupráci Ústředním školním inspektorem.
Literární klání se bude konat po dobu dvou měsíců – října, listopadu, ve třech kolech.
Pro každé kolo vyhlásíme speciální téma pro studentské práce. Příspěvky bude hodnotit odborná porota složená z novinářů, spisovatelů a významných regionálních osobností.
Vítězové každého kola obdrží tablet.
Absolutní vítěz získá poznávací zájezd.

Přihlášené práce bude vydavatelství publikovat na webu i v novinách.Nejlepší příspěvky a vítěznou školu ocení i Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Studenti si mohou zvolit libovolný literární žánr od reportáže, úvahy či rozhovoru až po vyprávění, příběh nebo anketu.
Forma textů: max. 2 strany A4 ve formátu Word (doc. nebo docx) a běžném typu písma. Práce do soutěže elektronicky zasílat na lucie.hubackova@denik.cz
Soutěž se řídí pravidly Deníku

Soutež podporují

Papcel Fortex

Lázně KostelecGolf Club Kostelec

Gymnázium Zlín Lesní čtvrťGreat Reality

DavonAustin Powder

Auto Kubíček Logo

populo-logo Město Otrokovice

SUB logo Ton logo

logo-bernhardt Baltaci

Unicars.cz SPŠS Valašské Meziříčí

Renovace dveří a zárubní Jakubec

TEXTIL Jaroslav Vlčnovský