„Dost mě vylekala. Vůbec jsem netušila, o co se jedná. Vypadala hrozivě a vydávala nepříjemný zvuk,“ popsala Deníku například paní Bronislava, která na tajemného tvora narazila na zahradě u Vratimova.

Plachá samotářka

„Pravděpodobně se jednalo o drvodělku fialovou, která se u nás dříve vyskytovala jen na jižní Moravě, ale s postupnou změnou klimatu se v posledních letech objevuje i v severnějších oblastech republiky. Podobně jako další druhy, například kudlanka nábožná,“ uvedla mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Nováková s tím, že drvodělka patří do skupiny takzvaných samotářských včel.

Vzácná včela drvodělka objektivem čtenářů.
OBRAZEM: Nejen Ostrava. Podívejte se, kde všude černou obří včelu lidé vyfotili

„Jsou to včely s pozoruhodnými jmény, která leccos vypovídají o způsobu jejich života: čalounice zednice, maltářky, pilorožky, pískorypky, drvodělky, chluponožky a podobně,“ řekla Deníku Nováková a zdůraznila, že včely samotářky jsou plaché. V žádném případě nejsou útočné ani nebezpečné.

Mnohé navíc spíše připomínají velké mouchy než včely. Je také velké umění je pohotově vyfotit. 

Drvodělka fialová neboli 'černá včela'.Drvodělka fialová neboli 'černá včela'.Zdroj: Creative Commons / Alvesgaspar

Podle Novákové mají včely samotářky nezastupitelné místo v přírodním koloběhu. „Samotářské včely mají vedle včel medonosných velký podíl na opylování rostlin. Pokud zahradničíte, ale nejste včelaři a ani v blízkém okolí žádný včelař není, jsou pro vaši úrodu samotářské včely velmi důležité,“ řekla Novákova.

Jak ale dodala, v důsledku změn v krajině těchto druhů ubývá a mizí jejich přirozené prostředí s vhodnými hnízdišti a úkryty.

Hmyzí hotel

„Zemědělská krajina i okrasné a příliš uklizené zahrady s krátce střiženým trávníkem vhodné prostředí těmto živočichům neposkytují,“ uvedla dále mluvčí ostravské zoo. Pomoc je přitom jednoduchá. „Dostatek potravy jim zajistíme výsadbou nektarodárných keřů a bylin. A jako útočiště jim může posloužit jednoduchý příbytek, který nahradí jejich původní prostředí – hmyzí hotel,“ doplnila Nováková.

Včely medonosné. Ilustrační snímek
KVÍZ: Kam chodí včely na záchod a co je to česno?

Samotářským včelám stačí rovné, alespoň 10 centimetrů hluboké vodorovné dutiny o průměru 5 až 10 milimetrů navrtané do dřeva či do hlíny. Jde o jakési včelí jeskyně. „V dutinách se rády zabydlují i další druhy užitečného hmyzu – samotářské vosy, zlatěnky, zlatoočka, slunéčka, škvoři a podobně,“ uzavřela Nováková.

Biodiverzita v Zoo Ostrava: Nebojme se sršní

Zdroj: Youtube