Městský dopravní podnik sedm klasických zastávek nahradí inteligentními.

Ty zmodernizují hromadnou dopravu ve městě a přispějí k lepší informovanosti cestujících.

Označníky budou mít integrovaný displej, který bude zobrazovat časy odjezdů a aktuálních zpoždění.

Cestující se také díky modernímu systému dozvědí o problémových situacích na linkách MHD.

„V horní části bude displej s aktuálními informacemi a v prostřední části prosvětlený panel s umístěním jízdních řádů," přibližuje vzhled označníku ředitel Městského dopravního podniku Opava Radek Filpczyk.

Obrazovka podle osvětlení

Obrazovka označníku bude také reagovat na okolní osvětlení tak, aby údaje z ní byly čitelné za různé intenzity okolního světla.

Novinka městského dopravního podniku bude nainstalována na nejvytíženějších dopravních uzlech ve městě.

„Těmi jsou například zastávky Divadlo, Dolní náměstí a Praskova," vyjmenovává místa, kam bude moderní systém nainstalován, ředitel MDPO.

Údaje o zpožděních budou získávany díky GPS zařízením, kterým jsou vybavena všechna vozidla MHD.

„Údaje z GPS bude systém porovnávat s jízdními řády a vyhodnocovat, zdali má vůz zpoždění, či jede na čas," upřesňuje Radek Filipczyk a dodává: „Inteligentní zastávky budou jakousi přidanou hodnotou k cestování vozy MHD."

V Opavě bude sedm inteligentních zastávek MHD. Ty budou cestující informovat kromě časů odjezdů a příjezdů vozů, také o aktuálních zpožděních a omezeních na trase.

Dar firmy městu

Celý projekt stojí tři a půl milionu korun a zajišťuje jej firma EM test ČR.

„Jedná se však o dar městu ze strany firmy," vysvětluje ředitel MDPO financování elektronických označníků.

Z peněz dopravního podniku ani města na systém inteligentních zastávek nejde ani koruna.

„Cestujících se tento projekt určitě nijak nedotkne a neprojeví se ani zdražováním jízdného, omezením spojů či jinak," zdůrazňuje tiskový mluvčí MDPO Jaromír Šimánek.

„Tento projekt je v Česku pro nás pilotním a zatím je ve fázi testování," prozrazuje jednatel společnosti EM test ČR Radek Orság, který dodává: „Obrazovky budou LCD a design označovníků je navrhnut tak, aby korespondoval s těmi stávajícími."

Firma EM test ČR dodává opavskému dopravnímu podniku odbavovací systémy, jejichž součástí je i GPS systém, pomocí něhož centrální dispečink sleduje pohyb všech vozů na trasách.

Inteligentní zastávky tak budou napojeny na již stávající systém. Instalace elektronických označníků by neměla být nijak složitá ani náročná.

Budou pouze zapuštěny do betonového podkladu a nejzásadnějším krokem bude jen zřízení elektrické přípojky ke každému panelu.

Plánují dalších patnáct

Celý systém by v Opavě měl být zprovozněn ke konci května.

„V budoucnu bychom systém inteligentních zastávek chtěli rozšířit a vybudovat přibližně dalších patnáct takovýchto zastávek," doufá ředitel Městského dopravního podniku Opava.

Inteligentní zastávky už úspěšně fungují v Praze, Brně nebo Olomouci.