„V pátek policisté obvinili muže z ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Byl podán návrh na jeho vzetí do vazby. Další podrobnosti nechceme kvůli jeho možnému napojení na černý trh zveřejňovat," uvedla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že obviněný měl souvislost s distribucí či prodejem závadného alkoholu.

Muž se tak zařadil mezi dalších deset obviněných na celostátní úrovni. Policisté uvedli, že další zadržení pochází také z Přerovska, všichni jsou českými občany a mají souvislost s případy obětí otrav.

V celém Olomouckém kraji tento týden policisté ve spolupráci s celníky, hygienou a dalšími složkami provedli zatím přes patnáct set kontrol.

„Zajistili jsme několik tisíc litrů podezřelého alkoholu. V desítkách případů se prokázalo, že vzorky obsahovaly metanol v různých koncentracích. Čísla se neustále mění," řekl náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec.

Podle informací ČTK se většina prohlídek soustředila na přerovský region.

„Většinu kontrol jsme zaměřili na Přerovsko, kde jsme také zadrželi čtyři podezřelé osoby, jsou to lidé i z jiných obcí, nejsou jen z Oseku nad Bečvou nebo z Brodku," doplnil ředitel krajské policie Jaroslav Skříčil.

Mezi alkoholem zabaveným celní správou byly i dva šestilitrové barely s nadlimitním množstvím metanolu. Životu nebezpečný metylalkohol objevili i v lahvích ze stánku, ve kterém údajně nakupovaly alkohol dvě oběti z Oseku nad Bečvou.

Policie pátrá i po výrobci švestkové vodky, kterou se otrávila dvaapadesátiletá žena, hospitalizovaná v přerovské nemocnici. Na etiketě uvedená společnost totiž neexistuje. Zdravotní stav ženy se již zlepšil a byla převezena na klasické lůžkové oddělení.

Kritický stav "muže ze křoví" se trochu zlepšil

Další případ otravy metylalkoholem na Přerovsku byl oznámen v pátek, kdy byl do přerovské nemocnice převezen třiašedesátiletý muž z Kojetína. Toho našli kolemjdoucí ležet v bezvědomí v křoví nedaleko přerovského nádraží.

Nyní se nachází na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a jeho stav je krtický. „Je v těžkém bezvědomí a napojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je vážný," uvedla v pátek večer mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská. Podle lidí z okolí ležel muž poblíž opouštěné drážní budovy již od čtvrtka.

V sobotních dopoledních hodinách se jeho zdravotní stav trochu zlepšil. „Je po provedené dialýze. Jeho stav se oproti pátku mírně zlepšil, ale objevily se nové komplikace, související s požitím závadného alkoholu," upřesnil náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči přerovské nemocnice Štefan Repovský.

Přerovská nemocnice může využít v nutných případech také speciálního léku, který byl přivezen z Norska. „V olomoucké nemocnici mají přibližně patnáct ampulí tohoto léku. Můžeme jej využít pro akutní případy," dodal.

Obavy, že se případy otrávení metanolem vyskytují i na Prostějovsku, byly vyvráceny.

„Mohu potvrdit, že v Prostějově není žádný pacient ani s otravou, ani s podezřením na otravu metylalkoholem," uvedla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Na otravu smrtícím metylalkoholem zemřeli na Přerovsku čtyři lidé. První obětí byla třiapadesátiletá žena z Prosenic. V Oseku nad Bečvou byla poté nalezena mrtvá jednadvacetiletá dívka. Po ní zemřel i pětačtyřicetiletý muž, se kterým alkohol popíjela. Ve středu podlehl následkům otravy také třiasedmdesátiletý muž z Brodku u Přerova.