Blíží se dny, kdy se budeme vracet zpět do starých, léty vyjetých studentských kolejí. Není to tak dávno, co jsem se svojí spolužačkou opustila naši českou zem. Mně se ovšem zdá, jako bych v Indii strávila velký kus svého života. To všechno kvůli spoustě zážitků a novým informacím, které jsem se tu dozvěděla.

Poslední dva týdny jsme strávily poznáváním indických krás. Navštívily jsme bělostný Tádž Mahál, hlavní město Dillí a poklidné horské městečko McLeond Ganj. Přestože jsem v Indii strávila předchozí tři měsíce, cestování po této zemi pro mě byla nová zkušenost.

Můj předchozí pobyt se totiž z velké části odehrával v místech, kde lidská bída a utrpení bije do očí. Strávila jsem tři měsíce v oblastech, které ani náznakem nepřipomínají náš evropský život. Navštívila jsem vesnice vyloučeného kmene Kathkaris, s těžkým srdcem přihlížela životu dětí ulice a odhalila těžký úděl rodin žijících ve slumu.

Avšak toto není jediný obrázek, který Indie nabízí. Při návštěvě hlavního města Dillí jsem se ocitla v úplně jiné realitě. Spěchající lidé oblečení v módních výstřelcích, emancipované ženy, pro které, podobně jako pro muže, hraje kariéra hlavní roli.

Při bližším pohledu na rušné ulice však člověk objeví odlišnosti. Třeba těžký život řidičů cyklorikš, nespočet žebrajících dětí a lidí s handicapem, tisíce obyvatel přespávajících v noci na ulici. Tento kontrast mezi absolutní chudobou a vyspělým velkoměstem dokazuje, jak rozmanitá Indie dokáže být.

Země se skládá z šestadvaceti států, přičemž se navzájem nepodobají. Liší se stejně jako jednotlivé státy Evropské unie. Mají jiný jazyk, vlastní kulturu, různá národní jídla i hospodářství. Právě kvůli rozmanitosti je Indie lákavou turistickou destinací.

Věřím, že každému, kdo navštíví tuto zemi a pokusí se poznat její krásu, přinese Indie spoustu zážitků. I mě praxe v Indii obohatila.

Celé mé indické putování by se neuskutečnilo bez CARITAS Vyšší odborné školy sociální a bez sponzorů: Česká pojišťovna, Nakladatelství Jota, Hanibal, Sambarsport, e-wespo.cz, Bioderma, Online-sport.cz, RC outdoor, VodaHory, Willcap. Za jejich podporu mnohokrát děkuji.

Andrea Blažková,
CARITAS VOŠs Olomouc