Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomoucké studentky píší z Indie: Sňatek s mužem z nižší kasty? Rozhodně ne!

Z Indie píšou studentky Caritas Vyšší odborné školy sociální Olomouc exkluzivně pro regionální Deník své zážitky z praxe

24.5.2012
SDÍLEJ:

Fotografie s Olomouckým deníkem u Taj MahaluFoto: Andrea Blažková

Při svém putování po indickém subkontinentu jsem se ocitla ve vesničce Tarangatti, která se nachází ve státě Karnataka. Právě tam se mi naskytla příležitost lépe porozumět fungování kastovního systému v dnešní indické společnosti.

Tarangatti je pětitisícová vesnice, kde tvoří většinu obyvatel hinduisté. Právě ti věří ve vtělení do předem společensky dané kasty, kterou nejde snahou v životě nikterak změnit. Tisíc let starý kastovní systém ovlivňoval ještě donedávna veškeré indické dění.

Hinduisté, kteří nezapadají do žádné kasty, takzvaní dalité neboli nedotknutelní, měli zakázáno vstupovat do chrámů nebo do restaurací. Nesměli chodit pro vodu do společné studny a veřejně byli bez okolků ponižováni a prohlašováni za nečisté. V minulém století byla vládou zakázána jakákoli diskriminace nižších kast. Kasty však ve všedním životě stále existují a vesnice Tarangatti je toho živým důkazem.

Přestože místní řadící se mezi vyšší kastu bráhmanů nebo kšátriů nějakou přežívající diskriminaci popírají, při mém dotazu, zda by pustili člena nižší kasty do svého domu, jasně odpověděli, že ne.

Celá vesnice Tarangatti je rozdělena na čtvrtě podle jednotlivých kast. Lidé označovaní jako nedotknutelní spolu s nižší kastou šutrů bydlí na jednom konci vesnice. Kdežto na druhém konci si svá sídla staví bráhmani.

Prochází-li člověk vesnicí, je možné vysledovat odlišnosti v životních podmínkách a ve stavbě obydlí. Od nejskromnějších domků nedotknutelných bez jakéhokoli sanitárního zařízení až po luxusní třípatrové domy bráhmanů.

I když lidé tvrdí, že diskriminace z každodenního života zmizela, stále je možné zaznamenat situace, kdy jsou dalité nepřímo diskriminováni. Největším udržovaným kastovním zvykem jsou zaranžované svatby, které jsou v celé Indii považovány za nejlepší řešení pro doživotně trvající spokojené manželství. Takové sňatky domlouvají rodiče dětí, které jsou ze stejné kasty a mají dostatečné věno.

Ať jsem se zeptala v jakékoli části Indie na sňatky z lásky mezi kastami, většinou jsem dostala odpověď, že jsou nestabilní a pro většinu lidí nemyslitelné. Rodina takové sňatky odmítá přijmout, a než by musela nést hanbu, děti vydědí.

Skrze rostoucí míru vzdělanosti v indické populaci je možné sledovat velký pokrok v odstraňování diskriminace. V některých vesnicích, podobně jako v Tarangatti, jsou pro jednotlivé kasty jasně vyhrazené ulice a stále přetrvává odstup vyšších kast od nedotknutelných.

Ve městech je situace jiná. Tam se jednotlivé kasty mísí v autobusech, v restauracích a v každodenním shonu se nikdo po původu ostatních neptá. Věřím, že se s dalšími indickými generacemi zažitý kastovní systém stane pouze formalitou, která jednoho dne zmizí úplně.

Andrea Blažková,
CARITAS VOŠs Olomouc

Autor: Redakce

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci Zlína na Andrově stadionu v Olomouci
21

Olomouc zaplaví další žlutomodrá vlna i stovky kodaňských Vikingů

Povodí Moravy dokončilo kácení stromů na břehu Moravy kvůli protipovodňové ochraně centra Olomouce.
9

Stromy, které padly kvůli ochraně před povodněmi, slouží jako broukoviště

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Andrův stradion se chystá na další duel Evropské ligy. Ve čtvrtek večer se před zaplněnými ochozy proti sobě postaví "domácí" Fastav Zlín a dánská Kodaň. V jejím dresu si už ve středu tréninkově vyzkoušel olomoucký trávník i český stoper Michael Lüftner.

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Odloženo. Policie po prošetření nešťastné události, k níž došlo v polovině července v olomoucké zoo, neobvinila příbuzného, který vzal tříletou dívenku na výlet a neuhlídal ji u vlčího výběhu, kde šelma poranila dítěti koleno. Matka holčičky se za muže postavila.

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení