Má zahraniční praxe na indickém subkontinentě mě zavedla znovu do okrajové části města Mumbaí.

Je to rozrůstající se velkoměsto s rušnými ulicemi a kontrastními životními podmínkami. Jeho sláva a známý Bollywood láká do Mumbaie cizince, Indy, ale i indické děti, které se rozhodly utéct z domova.

Každý z nás, kdo jede vlakem, někam směřuje, ale pro řadu indických dětí znamená vlakové nádraží cestu od něčeho. Děti utíkají kvůli banálním věcem, jako je špatná známka ve škole či jen touha zažít dobrodružství. Nebo věří, že potkají jednu z filmových hvězd z Bollywoodu.

Na druhou stranu se v řadě dětských útěků skrývá utrpení a srdcervoucí příběhy. Šrámy na těle i na duši jim zůstávají od jejich agresivních rodičů, a proto raději volí život na ulici, který není pro malé děti vůbec jednoduchý. K tomu, aby se uživily, pracují jako prodavači, turističtí průvodci, či je využívají jako levnou pracovní sílu v hotelech.

V tom nejhorším případě děti žebrají ve vlacích. V noci přespávají na vlakových nádražích nebo pod mostem a doufají, že další den seženou alespoň dvacet rupií na jídlo. Kvůli tomuto způsobu života jsou zranitelné a náchylné k různým nemocem, mohou být také zneužívané.

Podobné útěky dětí z domova jsou známé i z České republiky. V Indii však nabírají nový rozměr. Chtít nalézt ztracené dítě v zemi s biliónem obyvatel je jako hledat jehlu v kupce sena.

Vyhledávají na nástupištích osamělé děti

A tak pro nás Čechy nevídaný jev děti ulice se v Indii objevuje velmi často.

K nalezení a navrácení dětí zpět do jejich rodin napomáhá organizace Snehasadan. Vyhledává na nástupištích osamělé děti a snaží se najít důvody jejich odchodu z domova. Pokud je to možné, pokusí se rodinu sloučit.

V opačném případě poskytuje dětem přístřeší, jídlo, oblečení tedy nový domov. Snaží se je navrátit do normálního života tím, že je začlení do školy a pomůže jim překonat šrámy z minulosti.

Snehasadan pracuje i s nejpalčivějším problémem, a to se sexuálně zneužitými dívkami. Pomáhá jim nalézt smysl života a poskytuje jim dovedností kurzy, které vedou k získání samostatnosti a nezávislosti.

Děti jsou v Česku i v Indii jednou z nejohroženějších skupin obyvatel. Je třeba si uvědomit, že děti představují naši budoucnost. A my ji můžeme správnou výchovou ovlivnit.

Andrea Blažková,
CARITAS VOŠs Olomouc