00:24 - Odevzdáno bylo 414 volebních lístků, platných bylo 403. 54 lístků bylo prázdných. Drahomíra Miklošová získala 122 hlasů, Martin Novotný 227 hlasů. Byl tak zvolen čtvrtým místopředsedou ODS. „Děkuji za podporu a za neuvěřitelnou trpělivost, přeji vám dobrou noc," uzavřel dnešní volební den Novotný. A tímto se s Vámi, milí čtenáři, loučíme i my. Děkujeme za sledování našeho on-line přenosu a při některém z dalších se budeme těšit nashledanou.

Čtěte také: Olomoucký primátor Novotný se po noční přetahované stal místopředsedou ODS

00:19 - Čekáme na poslední výsledky dnešního rána, zní ze sálu.

23:40 - Pokud ani ve třetím kole delegáti nikoho nezvolí většinovým počtem hlasů, další volba se uskuteční zítra.

23:39 - Za dvě minuty bude zahájeno třetí kolo druhé volby, postupují ti samí dva kandidáti.

23:38 - Odevzdáno bylo 430 hlasovacích lístků, z toho platných 424, šest neplatných a 53 prázdných. Drahomíra Miklošová získala 164 hlasů, Martin Novotný 207 hlasů. Ani jeden z kandidátů zvolen nebyl.

23:26 - Právě se dohlasovalo, jdou se počítat hlasy.

23:13 - S přibývajícími hodinami panuje v sále uvolněná nálada. Pije se pivo, víno i slivovice. Alkohol zjevně pomáhá delegátům překonat únavu a napětí z nekončícího maratonu dnešního kongresu.

23:00 - A jde se volit v druhém kole.

Volba místopředsedy. Třetí kolo druhé volby.22:57 - V této volbě bylo odevzdáno 444 hlasovacích lístků, z toho bylo platných 434, deset neplatných a 24 nevyplněných. Do druhého kola postupují Drahomíra Miklošová se 101 hlasy a Martin Novotný se 140 hlasy. Daniela Filipiová získala 77 hlasů, Filip Humplík 79 hlasů a Martin Soukup 13 hlasů.

22:55 - Delegáti se zítra sejdou v deset hodin dopoledne.

22:25 - Další volba čtvrtého místopředsedy začala. Je jasné, po nekandidování Jiřího Pospíšila, že dojde k úplné obměně dosavadního vedení strany. Pospíšil již dokonce odešel.

22:10 - Martina Novotného vrátil do hry starosta Uničova na Olomoucku Dalibor Horák. Někteří navržení delegáti se kandidatury vzdávají, například Jiří Pospíšil znovu nekandiduje, nabídku odmítl. „ODS potřebuje nové razantní mluvčí a já chci být jedním z nich," řekl Martin Novotný. V rámci nových nominací z pléna zatím nezaznělo jméno dosavadního kandidáta Petra Sokola. Nakonec je ve hře pět nominantů: Filip Humplík, Drahomíra Miklošová, Martin Novotný, Martin Soukup a Daniela Filipiová. Ve 22:30 hodin začne volba.

21:55 - Mezi nominovanými jmény zaznělo i jméno Martina Novotného či Jiřího Pospíšila. Nově jsou nominováni také Martin Soukup za Hradec Králové, Filip Humplík z Prahy či senátorka Daniela Filipiová. Celkem je navrženo 10 kandidátů, mezi nimi opět i Alexander Bellu. Nyní se jdou kandidáti představovat.

21:53 - Volba by mohla skončit jedině v případě, že by teď z pléna nezazněl žádný návrh na kandidáta na místopředsednický post. Pokud zazní, pokračuje se dál.

21:52 - Do sálu přichází zpět grémium. „ODS funguje nově a dobře. Jsme konzervativní strana a názor grémia byl jednomyslný. Pokračujeme ve volbě, neměníme pravidla uprostřed hry," řekl předseda Fiala.

21:39 - Padl návrh na revokaci usnesení kongresu, že by se zůstalo pouze u tří místopředsedů. Předseda Fiala žádá o poradu grémia, která potrvá deset minut. Petr Sokol získal 166 hlasů, Jiří Pospíšil 170 hlasů.

21:33 - Jsou tu výsledky třetího kola. Bylo vydáno 500 hlasovacích lístků. Platných bylo 485 lístků, 15 neplatných, 149 lístků však bylo prázdných. Podle volebního řádu musí nyní následovat další volba.

21:27 - Výsledky voleb zatím nejsou, bude se pokračovat v politické diskuzi, zaznělo od moderátorky z hlavního sálu.

21:21 - Poslední delegáti vhodili hlasy do hlasovací bedny, jdou se sčítat…

21:19 - „Dnešní den hodnotím velmi pozitivně. Vnímám to jako pokračování procesů, které jsme nastolili už na místní i regionální úrovni. Je to další krok obrody ODS,"zhodnotil aktuálně dosavadní průběh kongresu jeden z delegátů.

Kongres ODS v Olomouci20:32 - Ve druhém kole volby místopředsedy byl zvolen Miloš Vystrčil s 310 hlasy, bude pokračovat ještě jedno kolo, ve kterém se rozhodne mezi Petrem Sokolem a Jiřím Pospíšilem. Bylo vydáno 524 lístků, odevzdáno 518 platných. Alexander Belle získal 153 hlasů, Jiří Pospíšil 195 hlasů a Petr Sokol 206 hlasů. Volba ve třetím kole bude zahájena ve 20:50 hodin, zhruba o půl desáté bude známý výsledek. 

20:17 - Vstávej semínko holala, bude z tebe Fiala… I tento vtípek koloval před volbou předsedy ODS na sociálních sítích.

20:16 - K večeři se od osmi hodin podává hovězí maso, řízky, guláš, salát, kdo má rád sladké, může si dát roládu nebo buchty.

19:53 - Výborná plzeň ve vyhledávané restauraci Drápal? Pokud by zrovna tam chtěli někteří politici zrelaxovat, dnes nemusejí uspět. „Včera jsem zahlédl pana Schwarze ze záchranky. Kdo by chtěl dnes posedět, může odejít s nepořízenou. V sobotu večer je hodně plno a rezervace držíme jen do osmé hodiny. Zatím jsem nikoho známého z řad ODS nezahlédl," usmál sel před osmou hodinou personál oblíbené hospody v centru Olomouce.

19:43 - Evžen Tošenovský a Martin Kupka byli zvoleni v prvním kole do funkce místopředsedů strany. Alexander Bellu, Petr Sokol, Miloš Vystrčil a Jiří Pospíšil postoupili do dalšího kola, jehož výsledky budou známy kolem deváté hodiny. Celkem si strana volí čtyři místopředsedy strany. V prvním kole volby bylo vydáno 542 hlasovacích lístků a odevzdáno 541 hlasovacích lístků. Platných hlasů bylo 536, neplatných pět. Evžen Tošenovský získal 286 hlasů, Martin Kupka 291 hlasů, dále Miloš Vystrčil 226 hlasů, Jiří Pospíšil 216 hlasů, Petr Sokol 195 hlasů, Alexander Bellu 142 hlasů, Drahomíra Miklošová 119 hlasů, Bohuslav Svoboda 113 hlasů, Oldřich Vlasák 107 hlasů a Jiří Janků 90 hlasů.

19:37 - O kongresu ODS, s účastí přesahující pět set lidí z různých koutů republiky, vědí i olomoucké taxislužby. Nezaskočí je, pokud by delegáti po vyčerpávajícím dni dostali chuť pokračovat v diskusi u dobrého piva či olomouckého tvarůžku v místních restauracích. „Spolupracujeme s největšími olomouckými hotely a na větší akce jsme připraveni. Větší poptávku po našich službách ze strany delegátů bez problémů pokryjeme," reagoval večer jednatel jedné z olomouckých taxislužeb Jiří Švanda.

19:05 - Volební komise začala sčítat hlasy pro místopředsedy, výsledky by mohly být známy do půl hodiny. Delegáti volili čtyři řadové místopředsedy. Nominace z krajů dostalo 11 lidí, mezi nimi senátor Jaroslav Kubera, jenž kandidaturu odmítl. Kandidatury se vzdal i olomoucký primátor Martin Novotný. Na plénu navíc dostal nominaci předseda pardubické ODS Jiří Janků. Celkem se tak o hlasy delegátů bude ucházet 10 kandidátů: Alexander Bellu, Jiří Janků, Martin Kupka, Drahomíra Miklošová, Jiří Pospíšil, Petr Sokol, Bohuslav Svoboda, Evžen Tošenovský, Oldřich Vlasák a Miloš Vystrčil.

19:00 - Většina lidí hlasovala pro to, aby zůstala veřejná, diskutující mají na projev pět minut.

18:58 - Delegáti se pomalu trousí zpět do sálu, na řadě je politická diskuze, hlasuje se o tom, zda bude neveřejná.

18:13 - Delegáti teď mají 45 minut na to, aby v prvním kole odvolili. Během sčítání hlasů začne politická diskuze. Ve 20 hodin se bude podávat večeře.

Kongres ODS, 201418:07 - Před Fialou vedli ODS Václav Klaus, Mirek Topolánek a Petr Nečas. Prvně jmenovaný, zakladatel ODS a někdejší prezident Klaus dnes novému šéfovi strany popřál, aby se mu v jejím čele dařilo. Blahopřání dorazilo také od Nečase. „Přeji mu úspěch při vedení ODS," uvedl pro ČTK. Více o gratulantech a reakcích na nového předsedu ODS čtěte ZDE.

18:04 - Na olomouckém kongresu vzbudil pozornost Olomoučan Ivan Langer, někdejší korunní princ ODS. Přišel i proto, že vysoká škola CEVRO, kterou založil a vede, má v předsálí svůj stánek. Langerův aktuální vliv ve straně oslovení delegáti nekomentovali.

17:58 - Olomoucký kongres je bezesporu úspornější. „Je to patrné," uvedl jeden z delegátů, když porovnával předchozí kongresy s tím olomouckým.

17:32 - Politolog Tomáš Lebeda si myslí, že Fiala se bude potýkat s roztříštěností ODS, kdy mu cestu za splněním jeho cílů mohou komplikovat někteří lidé z regionů. „Nechci říkat přímo, že to za všech okolností musí být kmotři a podobné struktury, ale ty regiony se chovají velmi nezávisle," řekl. Fialův projev podle Lebedy o několik tříd převýšil projevy Kožušníka a Němcové. Řeč prvně jmenovaného se ani nedala brát příliš vážně, byla to „trochu ostuda", míní politolog. Projev Miroslavy Němcové se podle něj díval do minulosti, byla z něj prý patrná hořkost. Lebeda soudí, že Němcová dopředu cítila, že se předsedkyní nestane. „Ten projev působil skoro jako rozloučení než jako vážně míněná kandidatura," uvedl. Fialův projev byl velmi dobrý a u straníků rezonoval, řekl ČTK politolog, který se, jak uvedl, přijel na kongres podívat. „Myslím si, že pro pravicového voliče to musel být projev občerstvující, něco takového z úst žádného pravicového politika už dlouho nezaznělo," dodal.

17:31 - Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek míní, že Fiala je z občanských demokratů „takový nejnormálnější", asi prý není součástí „té kmotrovské struktury". Má ale pocit, že z kongresu se „národ nedozvěděl nic nového" a že občanští demokraté neprojevili dost sebereflexe. Fialovi již přál prostřednictvím Facebooku i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

17:18 - Jaroslav Kubera ani Martin Novotný nebudou kandidovat na posty místopředsedů ODS. Zato Jiří Pospíšil se znovu pustí do boje. Budou voleni celkem čtyři místopředsedové. Celkem je 11 kandidátů, stále hovoří.

17:03 - Maraton stranického rokování se už začíná projevovat únavou. Delegáti s ní bojují různě. „Croissanty s pudingem jsou fajn," usmála se jedna z delegátek.

16:58 - Miroslava Němcová označila výsledek voleb za jednoznačný a silný mandát, což je podle ní pro ODS dobře. ČTK po volbě řekla, že šlo o realistické číslo, které se vzhledem k tomu, co se ve straně děje, mohla získat. O další posty se už neucházela. „Já jsem místopředsedkyní byla. Když bylo ODS nejhůř, tak si nemohla sáhnout pro nikoho jiného, než pro mě. Když mě nominovala na premiérku a lídra celé kampaně, tak to jsou výlučně posty určené předsedovi strany, nikdo jiný je nemůže dělat. Z tohoto důvodu jsem si řekla jen o post předsedy strany. Jestliže jsem dobrá v krizových situací na tu nejvyšší funkci a ve chvíli, kdy už krize pomine už pro mě místo není, tak na tuhle hru já nepůjdu," řekla Němcová.

Kongres ODS, 201416:30 - První velkou zkouškou pro stranu budou nastávající evropské volby a volby podzimní, tedy komunální a do třetiny Senátu, a podle Fialy bude pro stranu důležité oslovit voliče. „Cesta ODS zpátky nahoru není záležitost několika týdnů nebo měsíců, ale spíše několika let. Samozřejmě se ale budeme snažit udělat vše pro to, abychom v těchto volbách dosáhli co nejlepšího výsledku," míní Fiala. Rozhovor s novým předsedou strany čtěte ZDE.

16:17 - „Byl už ve výkonné radě a nic nepředvedl. ODS teď potřebuje tahouny, ne filozofy," reagoval jeden z delegátů na zprávu, že Martin Novotný stáhne svoji kandidaturu.

16:10 - Delegát ze Zlínského kraje Stanislav Blaha k volbě 1. místopředsedy: „Jan Zahradil měl nominaci zlínského regionu. Pro mě je výsledek dobrou zprávou."

16:06 - Rozhovor ze zákulisí: Jeden starší politický delegát říká druhému: „Necháme to na nich. Nebudem ty mladé jeleny střílet." Jeden ze signálů dnešního kongresu, že se ODS mění.

16:00 - Olomoucký kandidát na místopředsednické křeslo primátor a poslanec Martin Novotný se rozhodl, že do vedení strany kandidovat nebude. „Rozhodl jsme se, že kandidovat nebudu. Přestože cítím silnou podporu napříč republikou. Chci tím pomoci určitému celkovému personálnímu řešení a netříštit hlasy," uvedl Martin Novotný pro Deník.

15:53 - Nyní se přejde k volbě místopředsedů. Následovat budou nejprve jejich projevy.

15:50 - V prvním kole volby 1. místopředsedy bylo vydáno 540 hlasovacích lístků. Platných hlasů bylo 528. Jiří Pospíšil získal 193 hlasů, Jan Zahradil 294 hlasů. Více čtěte ZDE.

15:48 - Petr Fiala poděkoval Liboru Lukášovi, který kandidoval ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu. Do horní komory Parlamentu se však nedostal. Volby se konaly včera a dnes na Zlínsku.

15:44 - Výsledky volby 1. místopředsedy byly sečteny, v 15.45 bude jednání pokračovat.

15:27 - Delegáti odhadují šance obou kandidátů na 1. místopředsedu jako velmi vyrovnané. „Padesát na padesát," odhadoval jeden z nich. Jiní si zase myslí, že je spíš jasno, ale zároveň se ještě o volbě diskutuje…

Jan Zahradil15:18 - Delegáti v současné chvíli rozhodují o tom, kdo bude prvním místopředsedou. Vybírají mezi Jiřím Pospíšilem a Janem Zahradilem. Více čtěte ZDE.

15:09 - Jan Zahradil by se v případě zvolení 1. místopředsedou chtěl stát zodpovědným, plně zodpovědným za přípravu a výsledek evropských voleb.

15:05 - I místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poblahopřál Fialovi k velmi silnému mandátu, popřál mu úspěch. „A těším se na spolupráci ve Sněmovně," dodal.

14:46 - „Mám čas pracovat denně pro ODS, jak v hlavní kanceláři, tak v regionech," nechal se slyšet Pospíšil. „Jsem připraven na to, aby nové politické vedení pomohlo k restartu naší politické strany," řekl. Dalším kandidátem na post 1. místopředsedy je Jan Zahradil.

Kongres ODS, 201414:42 - Se svými projevy přicházejí kandidáti na post 1. místopředsedu. Jako první před delegáty předstupuje Jiří Pospíšil. 

14:39 - Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že Petr Fiala v čele ODS přispěje ve Sněmovně k rozumné komunikaci mezi vládou a opozicí. Pogratuloval mu také k dnešnímu zvolení. „Přál bych mu, aby se v opozici nenechal strhnout k agresivní politice nulové tolerance, se kterou ODS v minulosti devastovala politickou kulturu v naší zemi," uvedl Sobotka ve stanovisku, které poskytl ČTK.

14:38 - „S výsledky volby jsem absolutně spokojen. Je to to nejlepší, co mohla ODS pro svou záchranu učinit," reagoval po volbě nového předsedy Stanislav Blaha, šéf strany ve Zlínském kraji.

14:19 - ODS připomíná potápěče, který prozkoumává hlubinu moře bez dýchacího přístroje. Nic nového nezaznělo, stejná slova slyšíme na sněmu ODS dlouhodobě. Silně připomínají Nečasův projev a slovní hrátky se slovem kmotr jsou pouze imaginárním tématem. Je úplně jedno, jak tato strana bude hledat východisko. Je to pouze snaha o věty rozvité, které jsou bezobsažné a bez hloubky myšlenky. Projevy některých kandidátů hledají vinu na propadu ODS u všech jiných politických stran. Nezazněl ani náznak sebekritiky a ani východiska. Pokus mnoha kandidátů využít svých proslovů ke své vlastní publicitě je nefér vůči straně, které jsou členy. Sexy strana možná, jenže to není cíl. Krásná slupka bez obsahu nezajistí ODS hlasy občanů v České republice. A tak nezbývá, než popřát novému předsedovi hodně odvahy a štěstí v tom, aby se odrazil ode dna a našel svůj dýchací přistroj v podobě dobrého programu. Měl by to být program, který by neničil Českou republiku a pomohl občanům přežít důsledky minulé činnosti ODS, jejíž poslední předseda Petr Nečas doslova utopil ODS, ale především nás všechny," nechala se slyšet místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá.

14:07 - Fiala děkuje za mimořádně silný mandát. „Chápu to jako obrovský závazek," řekl. „Ode dneška začíná nová kultura ODS," řekl. V dalších slovech poděkoval Petru Nečasovi. „Petr Nečas v mnoha funkcích ve vedení odváděl výbornou práci," vyzval k potlesku. Děkuje také Martinu Kubovi a Miroslavě Němcové. I Němcové delegáti aplaudují vestoje.

14:05 - Edvard Kožušník získal ve volbě na předsedu 32 hlasů, Miroslava Němcová 66 hlasů a vítězem a novým předsedou ODS se stal Petr Fiala 437 hlasů. Delegáti tleskají novému předsedovi vestoje. Více čtěte ZDE.

Petr Fiala

14:04 - Moderátorka Jana Černochová a moderátor Zbyněk Stanjura vyzývá delegáty, aby se vrátili ke stolům. Nový předseda bude čtvrtvým v historii strany.

14:02 - Delegáti se pomalu vrací zpět do sálu, o tom, kdo může být předsedou a kam by strana měla směřovat, se stále debatuje…

14:00 - Podle neoficiálních výsledků České televize se předsedou ODS stane Petr Fiala. 

13:50 - Delegáti si nejvíc pochutnávají na kuřecích roládkách a oběd završují sladkou tečkou. V kuloárech se živě hovoří také o projevech a jednotliví kandidáti se hodnotí. Projev Eduarda Kožušníka delegáti vidí kriticky, a když se zamýšleli nad šancemi Miroslavy Němcové, řada z nich se klonila k tomu, že spíše předsedkyní nebude.

13:49 - Olomoucký primátor a poslanec Martin Novotný je zároveň kandidátem na místopředsednickou funkci, podporu z Olomouckého kraje však nedostal. Ta směřovala Petru Sokolovi z Prostějova. Novotný proto už v pátek naznačil, že se bude ještě rozhodovat, zda bude do vedení strany kandidovat. Avšak ani po volbě předsedy strany nechtěl jasně říct, zda se kandidatury vzdá či nikoli. „Pokud jde o moji kandidaturu, své rozhodnutí řeknu po volbě prvního místopředsedy. V každém případě, ať už budu kandidovat nebo ne, tak svým postojem budu chtít pomoct dobrému výsledku tohoto kongresu," doplnil.

13:48 - Olomoucký primátor a poslanec Martin Novotný dal ve volbě nového předsedy ODS hlas Petru Fialovi. „Kongres hodnotím pozitivně, jde to celkem svižně. Máme za sebou volbu předsedy a předpokládám, že bude zvolen pan Fiala. Myslím, že jeho projev byl silný a přesvědčivý. I já jsem pro něj hlasoval," potvrdil první muž olomoucké radnice. Hlas mu dal proto, že ODS v tuto chvíli potřebuje naději a lídra, který sice musí své schopnosti ukázat až v budoucnu, ale na druhé straně si silně říká, že tu roli chce hrát. „Je vidět, že je plný energie, aby tu roli sehrál. Je to jakási sázka na naději," poznamenal.

13:19 - Delegáti si nyní pochutnávají na obědě, který se podává formou bufetu. V nabídce je dušená a grilovaná zelenina, kuře a rýže či bramborová kaše.

12:51 - Někteří delegáti již odvolili a pauzu využívají na cigaretu, oběd a hodnocení situace. Výsledky volby předsedy by měly být známy kolem 14. hodiny.

12:50 - O projevu druhého řečníka Eduarda Kožušníka se politolog Tomáš Lebeda vyjádřil jako o extrémně slabém. „Až mě překvapuje, že se lze takovým způsobem ucházet o post předsedy politické strany. Projev byl slabý po všech stránkách, byl bezobsažný a forma, jakou byl přednesen, byla strašná," reagoval Tomáš Lebeda. Řeč kandidátky o post předsedkyně Miroslavy Němcové pak zhodnotil jako tradiční politický projev, na který jsme zvyklí. „Opět jako většina našich politiků se obrací k minulosti, ke křivdám, které se staly, ale do budoucna hledí minimálně. Prakticky nenabízí žádnou vizi," zhodnotil politolog. Doplnil, že však jde o projev v duchu toho, jak jsou u nás politici zvyklí mluvit a je možné, že právě tomuto projevu může i určitá část členské základny rozumět lépe.

12:48 - Podle ohlasů ze sálu se zdálo, že projev Petra Fialy sklidil největší ohlasy. „Dokázal, aby sál celkem často tleskal některým jeho tezím," reagoval na projev prvního kandidáta na předsedu strany Petra Fialy olomoucký politolog Tomáš Lebeda. Podle něj byl velmi dobře promyšlený a Petr Fiala se v něm snažil posluchače zaujmout. „Což se mu myslím i dobře podařilo. Byl to projev, který se v podstatě jako jediný věnoval nějaké vizi do budoucna," pokračoval odborník. „Nejsem si jistý, jak hodně bude rezonovat u členů ODS, ale troufnu si tvrdit, že u pravicového voliče by zněl velmi silně," konstatoval.

12:29 - Kandidáti v tuto chvíli volí předsedu strany. Rozhodují se mezi Petrem Fialou, Edvardem Kožušníkem a Miroslavou Němcovou.

12:14 - Delegáti jsou zatím v očekávání volby vedení. „Různých analýz situace a chyb už myslím mají všichni dost a čekají spíš náměty co a jak dál. Už z reakce v sále jednoznačně zaujal Fiala, který sklidil potlesk vestoje," reagoval delegát na kongresu, starosta Šternberka na Olomoucku Stanislav Orság. Při projevu Miroslavy Němcové někteří kadidáti odešli ze sálu a věnují se spíš svačině a debatám s kolegy.

12:13 - Němcová zároveň oznamuje, že nebude kandidovat na 1. místopředsedkyni či jiný místopředsednický post.

Miroslava Němcová * 17. 11. 1952, Nové Město na Moravě
- poslankyně PČR, bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR
- po maturitě na Střední zemědělské a technické škole v Havlíčkově Brodě pracovala dvacet let (1972–1992) jako odborná referentka v Českém statistickém úřadě
- v roce 1992 vstoupila do Občanské demokratické strany
- v letech 1994–2002 byla členkou rady a zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou
- od roku 1998 je poslankyní Poslanecké sněmovny PČR, poslanecký mandát dokázala obhájit v parlamentních volbách od roku 2002 do roku 2013
- v letech 1998–2006 byla "stínovou" ministryní kultury ODS, v období let 2002–2006 místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR
- od roku 2006 do roku 2010 byla 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR, v roce 2010 se stala předsedkyní PS PČR, jíž byla do roku 2013
- od června 2010 – 1. místopředsedkyně ODS
- rodinný stav: vdaná, jeden syn
- jazykové znalosti: italština aktivně, němčina pasivně, angličtina pasivně, ruština pasivně
- záliby: literatura, film, hudba, výtvarné umění, květiny, cestování
zdroj: nasipolitici.cz a nemcova.cz

12:06 - Miroslava Němcová ve svém projevu zmiňuje letošní nadcházející volby. Především zdůrazňuje důležitost komunálních politiků.

12:05 - Velkou šanci dostat se do vedení zdecimované ODS mají na víkendovém kongresu strany v Olomouci hned dva Východočeši – politický matador Oldřich Vlasák a naopak neokoukaná tvář z Pardubic Jiří Janků. Více čtěte ZDE.

11:59 - V kuloárech, mimo hlavní sál, se pohybují i bývalí ministři. Ivan Langer, který vedl ministerstvo vnitra, Tomáš Julínek, bývalý ministr zdravotnictví, a ministr zemědělství v Nečasově vládě Petr Bendl. Kongres si nenechal ujít ani pražský politik Milan Richter, který proslul svým vztahem s Taťánou Kuchařovou.

11:57 - Některým delegátům jistě neušlo, že Alexandr Vondra usíná, obdobně jako při mnoha příležitostech kníže Karel Schwarzenberg.

Miroslava Němcová chce být předsedkyní ODS.

11:50 - „Kandiduji tak trochu ze vzdoru, ze vzdoru proti politice ODS pohřbít vlastního člověka," zaznělo mimo jiné z úst Němcové, která tak zdůvodnila své ambice.

11:45 - Před delegáty předstupuje Miroslava Němcová, poslední z kandidátek na předsedu ODS.

11:44 - „V případě, že mi dáte důvěru, bude mi ctí vás vést," uzavřel svá slova Kožušník.

Edvard Kožušník
- do čela ODS jej navrhuje pouze Liberecký kraj
- narodil se 30. ledna 1971 v Olomouci
- jeho rodiče se poznali ve veslařské loděnici v Olomouci
- v mládí vrcholově sportoval, studoval na gymnáziu v Olomouci
- studoval němčinu v Olomouci, nedostudoval a odjel do zahraničí
- nyní studuje Vysokou školu mezinárodních a veřejných vztahů
- žil v Rusku, Bulharsku a Španělsku
- pracoval jako stevard
- pracoval jako státní úředník v agentuře pro podporu českého exportu CzechTrade
- působil jako poradce předsedy Senátu Přemysla Sobotky
- v červnu 2009 byl za ODS zvolen poslancem Evropského parlamentu. Je členem parlamentního výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů
- v rámci kampaně před volbami do europarlamentu navrhoval zrušení koncesionářských poplatků veřejnoprávního rozhlasu a televize.
- prvního zasedání Evropského parlamentu 14. července 2009 se zúčastnil v cyklistickém dresu poté, co absolvoval trasu Praha - Štrasburk na kole
- je ženatý, má dvě děti
- prezident České asociace plážového tenisu
zdroj: osobní profil

11:43 - Část delegátů odešla, část v průběhu projevu diskutuje. Je to úplně jiná situace než u předchozího kandidáta. Jeho projev byl často přerušován hlasitým potleskem, teď nic. Podle jednoho z politologů, hosta České televize, je to škoda, Kožušník má podle něj kvalitní projev, jde o analýzu problémů.

11:42 - Podle jednoho z delegátů budou mít všichni ostatní kandidáti po velmi kvalitním vystoupení Petra Fialy problém zaujmout. „To se projevuje na atmosféře v sále už nyní," potvrdil člen ODS.

11:41 - „Obroda bude bolestná a budeme potit krev," říká Kožušník k obnově strany. „Musíme voliče přesvědčit, že dokážeme dělat slušnou politiku," říká Kožušník. V sále není klid, moderátorka sjednává pořádek cinkáním o sklenku.

11:33 - „Petr Fiala v části svého projevu dokázal všem, kteří o něm tvrdí, že je přespříliš akademický a tak trochu suchar, že má i smysl pro humor. V sále cítím nadšení," reagoval jeden z delegátů na Fialův projev.

11:32 - Před delegáty předstupuje další kandidát na předsedu, Edvard Kožušník.

11:28 - „Spadli jsme hluboko, klesli jsme u našich voličů. Stojíme na novém počátku. Máme jen jeden pokus a ten začíná právě teď. Chci být u toho, bez vás to nedokážu," zakončil Fiala a je odměněn potleskem vestoje. Více čtěte ZDE.

Petr Fiala, nar. 1. 9. 1964 v Brně, ženatý, 3 děti
- politolog, profesor, významná osobnost akademického života, dvakrát po sobě byl zvolen rektorem Masarykovy univerzity v Brně
- působil v Nečasově vládě jako ministr školství od května 2012 do července 2013
- od října 2013 poslanec, od listopadu 2013 člen ODS
- ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Jihomoravském kraji jako lídr ODS
- ve volbě předsedy ho podporuje 11 krajů
- 1983-1988 vystudoval český jazyk a literaturu a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
- v letech 1984-1989 se účastnil tzv. podzemní univerzity,
- byl zapojen do neoficiálních křesťanských aktivit v okruhu tajně vysvěceného biskupa Stanislava Krátkého. S několika brněnskými studenty založil a v letech 1988 – 1989 vydával samizdatový vysokoškolský časopis Revue 88.
- po listopadu 1989 působil jako redaktor a editor např. v časopisech Proglas, Revue Politika, Kontexty apod.
- v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem v oboru politologie v České republice
- je členem mnoha vědeckých a akademických rad veřejných i soukromých vysokých škol a výzkumných institucí v České republice i v zahraničí
- za svou vědeckou a akademickou činnost obdržel řadu ocenění, v roce 2011 byl vyznamenán Zlatou plaketou prezidenta republiky
- jeho vize: chce stranu pravicovou, konzervativní, liberální; viditelné a srozumitelné mluvčí
- chce nižší daně pro podnikatele, neměnit pořád předpisy, aby se mohli lidé soustředit na podnikání
- čeká po kongresu velkou generační a personální výměnu
- je mu vyčítáno, že se s ním chtějí někteří lidé vytáhnout do vedení ODS (např. Martin Kuba jeho kandidaturu podporuje, některé členy znervózňuje, že za něj lobbuje, když podle policie figuruje v kauze Jany Nagyové)
zdroj: ODS.cz, profil na MU

11:19 - Delegáti podle naší redaktorky hodnotí Petra Fialu, podle jejích slov sdělují, že Fiala dnes působí nekoženě a uvolněně.

11:17 - „Ručím vám za to, že se mnou bude ODS zase v cajku," řekl Fiala a delegáti jej odměnili potleskem.

11:14 - „Skutečná obroda strany začne tehdy, začneme-li každý sám u sebe," říká ve svém projevu kandidát na předsedu Petr Fiala. Podle něj dnešním kongresem vše opět začíná, ODS nekončí. Ve svém projevu sám sebe srovnává s Margaret Thatcherovou a Václavem Klausem, inspiruje se v číslech a v letech, které je všechny spojují. Baví tím všechny přítomné.

24. kongres ODS, sobota 18. ledna 2014

10:55 - Záměr kandidovat na předsedkyni potvrdila při příchodu i Miroslava Němcová, která ale nemá žádnou nominaci z krajských sněmů. Kongres by podle ní měl řešit také to, jak bude ODS plnit roli opoziční strany. Další kandidát Kožušník, který dostal nominaci na předsedu ve svém domovském Libereckém kraji, se při příchodu s novináři nebavil.

10:53 - „Přeji si, aby tento kongres ODS vrátil tam, kam patří. Na čelo, být jedničkou mezi pravicovými stranami," zakončil svůj projev Kuba.

10:51 - Delegáti byli na začátku kongresu upozorněni na to, že se v prostorách olomouckého Clarion Congress Hotelu nesmí kouřit, vyhrazené jsou prostory na terasách a před budovou. Speciálně pak byla informace směřována k senátorovi Kuberovi.

10:48 - Podle Kuby bylo jednou z chyb, že se ODS zpronevěřila svému programu a místo toho trvala na svých místech ve vládě. Chyby se začaly kupit již od roku 2006, kdy tehdejší premiér Mirek Topolánek vzal do vlády Strany zelených. Další chybou bylo i vzdání se postu ministra financí v Nečasově vládě. „Je nutné změnit klima ve straně," říká. Řešením podle něj není ani kompletní obměna. „Nové tváře nejsou jednoduchým řešením, které bude dlouhodobě fungovat. Nutností je mediálně srozumitelný program," pokračoval ve svých slovech před delegáty. Více o slovech Martina Kuby čtěte ZDE.

10:34 - Martin Kuba vnímá amnestii, kterou vyhlásil loni na Nový rok Václav Klaus, jako věc, která ODS poškodila. A to především kvůli kontrasignaci Petrem Nečasem. Uvedl to ve svém projevu na kongresu. 

10:26 - Petr Fiala novinářům při příchodu řekl, že doufá, že dnešek bude pro ODS novým začátkem. Neuvedl, koho by si přál ve svém týmu. „Úkol nového předsedy nevidím v tom, že si nadiktuje, kdo má být v novém vedení, ale v tom, že to je taková osobnost, která je schopna z těch lidí, kteří mají důvěru členské základny, vytvořit fungující tým," řekl Fiala.

10:24 - A skutečně již dnes poznáme nového předsedu ODS, favoritem je Petr Fiala, který do strany vstoupil 7. listopadu 2013. Až po volbě vedení přijde diskuze.

24. kongres ODS10:20 -Delegáti před zahájením kongresu živě debatovali. Sdělovali si své preference. Všeobecně panuje shoda na tom, že musí přijít změna. Podle naší redaktorky, která je na místě, je na kongresu opticky velmi málo žen.

10:19 - Různě velkou šanci získat post místopředsedy mají před volebním kongresem i kandidáti z Olomouckého kraje. Více čtěte ZDE.

10:10 - Martin Kuba zahajuje 24. kongres Občanské demokratické strany. Přeje si, aby byl startem nového období strany. Moderování kongresu přebírá Jana Černochová a Zbyněk Stanjura. Úvodu předcházela státní hymna.

10:07Miroslav Macek stál u zrodu ODS a v devadesátých letech byl jejím místopředsedou. Také kritikem vedení a v některých otázkách i zakladatele a předsedy Václava Klause. Jako vytrvalý glosátor aktuální politické situace neopomenul ani začínající kongres strany. Co řekl k tomuto kongresu? Čtěte ZDE.

10:03 - Volba předsedy by se měla konat již dnes o půl dvanácté dopoledne.

9:59 - Na 24. kongres se do Olomouce vydal i delegát z Jižních Čech. Jan Vozábal, ředitel Městského divadla v Českém Krumlově, přijel už v pátek večer, v Olomouci je poprvé a na kongres se těší. „Všichni víme, v jaké jsme situaci, proto doufám, že z toho vyvodíme příslušné závěry a bude nás čekat pozitivní budoucnost," řekl člen ODS ještě před začátkem kongresu. Na otázku, koho by chtěl vidět v čele strany, odpověděl jasně. „Myslím si, že jsou pro mě možní oba dva kandidáti, jak paní Němcová, tak i pan Fiala," reagoval. Co se týče volby místopředsedů, počká si ještě na projevy kandidátů. „Docela se mi ale líbí Martin Kupka ze Středočeského kraje. Už s ním máme nějakou zkušenost, a to i v rámci strany. Myslím si, že to je přesně ten mladý a energický muž, který by mohl něco udělat," doplnil Jan Vozábal.

9:51 - V neděli by měl kongres zvolit členy výkonné rady, jednat by se mohlo i o změně stanov a dalším směřování strany, která v podzimních sněmovních volbách propadla. ODS získala jen 7,7 procenta hlasů a jako pátá zůstala v opozičních lavicích.

9:50 - ODS má nyní čtyři řadové místopředsedy. Nominaci na tyto posty má z krajských sněmů 11 lidí, a to senátoři Miloš Vystrčil a Jaroslav Kubera, starosta Líbeznic u Prahy a někdejší mluvčí vlády Martin Kupka, vysokoškolský pedagog Petr Sokol, Čechoital Alexander Bellu, europoslanci Oldřich Vlasák a Evžen Tošenovský, olomoucký primátor Martin Novotný, bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda, starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová a místopředseda Pospíšil.

9:49 - Delegáti dvoudenního kongresu by kromě předsedy měli zvolit i další členy vedení. O křeslo prvního místopředsedy chtějí usilovat dosavadní místopředseda a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a europoslanec Jan Zahradil.

9:48 - Ačkoliv 24. kongres ODS začíná až v deset hodin, úřadující předseda strany Martin Kuba už v devět hodin ráno v rozhovoru pro Radiožurnál přiznal, že nebude usilovat o žádný post v grémiu strany.

9:45 - Bývalá vládní strana ODS si dnes na kongresu v Olomouci zvolí nového předsedu. Favoritem je bývalý ministr školství Petr Fiala, který dostal nominaci z 12 krajů. Utká se pravděpodobně s europoslancem Edvardem Kožušníkem, kterého na předsedu nominoval jeho domovský Liberecký kraj. Kandidovat bude i dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, která však nezískala podporu v žádné krajské organizaci. ODS se vrátila do města, kde byla před 23 lety založena.