Ministr obrany se v Bochoři sešel se šéfem státního podniku LOM Praha, který areál provozuje, ale také se zástupci armády a místními politiky.

„Registrujeme řadu drobných zájemců o investování v prostoru letiště v Bochoři. Investorům ale v současné době nejsme schopni dát konkrétní údaje směrem k možnostem pronájmu, protože to do doby rozhodnutí vlády není možné," uvedl ředitel státního podniku LOM Praha Roman Planička.

„Od začátku, kdy jsme převzali provozování letiště, jsme se snažili přivést sem zájemce z oboru letectví tak, aby se využilo. Z našeho pohledu je jednoznačně nejefektivnější mít celou řadu drobnějších zájemců a investorů, kteří nabídnou daleko pestřejší paletu pracovních míst, než jeden velký investor," konstatoval.

V současné době je na letišti zaměstnáno přes 250 lidí.

„Troufám si tvrdit, že pokud by se strategická průmyslová zóna rozjela směrem, který jsme od začátku preferovali, tedy s letištěm, tak by tady klidně mohla být i tisícovka pracovních míst," je přesvědčen.

V loňském roce byly podle něj v areálu zdemolovány staré úkryty letecké techniky, které investorům umožnily nabídnout ucelenější plochy pro výstavbu jejich zařízení a výrobních hal.

„Do demolice se investovalo zhruba 430 milionů korun," upřesnil.

Ministr obrany Martin Stropnický na letišti v Bochoři

Ministr obrany Martin Stropnický na letišti v Bochoři. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Armáda letiště využívá

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na jednání v Bochoři zopakoval, že jeho rezort preferuje variantu strategické průmyslové zóny se zachováním letiště.

„Zničit plochu, která má svou obrovskou hodnotu – a dnes i bezpečnostní a strategickou, by bylo nemoudré," řekl.

Armáda nyní letiště využívá – například loni v létě brázdily nebe nad Přerovem unikátní letouny konvertoplán CV-22 Osprey a vojenský transportní letoun Herkules C- 130 – konalo se zde totiž společné cvičení českých a amerických výsadkářů.

„Armáda letiště využívá téměř sto dní v kalendářním roce. Svůj výcvik zde provádějí především útvary a jednotky z Moravy. Myslím, že by měla vláda o budoucnosti letiště rozhodovat i s ohledem na zhoršující se bezpečnostní situaci, protože pro nás je strategické mít své záložní letiště tady na Moravě," uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Jaroslav Kocián.

Ministr obrany Martin Stropnický na letišti v Bochoři

Sever a Jih

Vláda bude o strategické průmyslové zóně v Bochoři jednat v nebližších týdnech.

První varianta, jež počítá s demolicí veškeré letištní infrastruktury včetně přistávací dráhy, by investorům nabídla plochu o rozloze 535 hektarů.

Rizikem je ale neukončené správní řízení o majetkovém vyrovnání s církví.

Varianta s letištěm by rozdělila území na dvě samostatné lokality – „Sever" o rozloze 220 hektarů a „Jih" se 117 hektary.

Severní část by sloužila pro běžné využití, jižní plocha by byla určena především pro investory z oboru leteckého průmyslu.