Zatímco nyní pracují dělníci na úpravách vnitřního zázemí fotbalové arény a za dva měsíce ji čeká výměna rozlehlého pažitu, jisté je, že se kvůli nedostatku peněz zatím nebude přebudovávat jížní tribuna (D).

Práce na hradišťském stadionu začaly na konci loňského léta.

Týkají se veškerých organizačně-bezpečnostních opatření, jako jsou brány a vstupy, vstupní, kontrolní či kamerové systémy, prodeje lístků nebo také nové velkoplošné obrazovky, odpovídající požadavkům UEFA.

Zbrusu nové a daleko rozsáhlejší zázemí dostanou média, kvůli němuž muselo své dosavadní prostory opustit i samotné vedení klubu. To se momentálně přesídlilo do pronajatých prostor na nedaleké sportovní hale.

„V budoucnu bychom se rádi vrátili zpět na stadion, nicméně to je spojeno až s případnou rekonstrukcí jižní tribuny," uvedl místopředseda představenstva a ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí.

Právě celková oprava této tribuny je jediná věc, která oproti původním plánům nebude v této fázi prací provedena.

Za skutečností, že se na ní výhledově uskuteční jen některé dílčí úpravy, stojí podle slov Vladimíra Krejčího především nedostatek financí.

V prostorách jižní tribuny mělo původně vyrůst nové zázemí pro mládež i vedení klubu.

Přesně za dva měsíce by se měl obnovy dočkat i samotný fotbalový trávník, který je podle slov Vladimíra Krejčího snad nejstarším v naší lize.

Stavební stroje by se do něj mohly zakousnout ihned po závěrečném hvizdu zápasu Slovácka s Českými Budějovicemi 21. března.

„Je to jediný možný termín, máme jej už dohodnutý i s dodavateli stavby. Na novém trávníku by se mohl odehrát už zápas s Libercem 25. dubna," informoval o nejbližších záměrech Vladimír Krejčí.

Celkové náklady: 98 milionu korun

Důvodem rozsáhlých stavebních zásahů na stadionu je to, že úpravy musí splňovat normy předepsané UEFA, aby bylo možné takový šampionát v jeho prostorách vůbec pořádat.

„Samozřejmě naše možnosti se tím rozšíří i do budoucna a budou se u nás moci hrát evropské soutěže či reprezentační utkání všech věkových kategorií," naznačil Vladimír Krejčí.

Vyhovovat z hlediska pohostinnosti

A sami fanoušci takové možnosti na Slovácku vítají.

„Osobně se rád podívám na jakýkoliv kvalitní fotbal. Podobný šampionát, a to ještě ve zcela nových a moderních prostorách stadionu, bude podle mého názoru jedinečným zážitkem pro celou veřejnost v našem regionu," těší se na blížící se sportovní událost František Tureček, který slovácký fotbalový chrám pravidelně navštěvuje.

Náročnost přípravy před podobným prestižním sportovním kláním potvrdili také zástupci Fotbalové asociace ČR.

„Stadiony musí vyhovovat zejména v oblasti mediální a z hlediska hospitality (pohostinnosti – pozn. red) zázemí. Důležité je ale také přizpůsobit se v technologickém vybavení a zařízení, rozměrovým a prostorovým nárokům, ale i také ve sportovní infrastruktuře, kvalitě hrací plochy i některých požadavků na administrativní obslužnost a komfort," vysvětlil předseda organizačního výboru ME U21 Petr Fouska.

Město přispěje 10 miliony

Celkové výdaje na rekonstrukci fotbalového stadionu před šampionátem do 21 let vyjdou na 98 milionu korun. Částku 90 milionů poskytne Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, 5 milionů dá na stavební práce město Uherské Hradiště a 3 miliony Zlínský kraj.

Jako významnou událost vidí červnový šampionát právě také představitelé hradišťské radnice.

„Město Uherské Hradiště si velmi váží toho, že je společně s Prahou a Olomoucí jedním z hostitelských měst této prestižní fotbalové události. Pořádání Mistrovství Evropy ve fotbale reprezentací do 21 let v roce 2015 je mimořádně významnou sportovní akcí a město vyvine maximální úsilí, aby akce úspěšně proběhla," uvedl starosta města Stanislav Blaha.

Zároveň potvrdil, že zastupitelstvo města schválilo podíl města na opravách stadionu v maximální výši 10 milionů (5 milionů stavební práce, 5 milionů projektová dokumentace – pozn. red.), přičemž město prozatím nepředpokládá, že by tuto částku měnilo.

Mistrovství Evropy do 21 let se uskuteční od 17. do 30. června. Hrát se bude v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti. Slovácká metropole bude hostit utkání Anglie, Itálie či Portugalska.

Výměna pažitu bude znamenat také nutnost předehrát zápas s Teplicemi na vlastní půdě v náhradním termínu. Ten bude ještě upřesněn s ředitelem soutěže. Změny se také nejspíš dočká pohárový zápas s Mladou Boleslaví, který se pravděpodobně odehraje v sousedních Kunovicích, coby alternativě domácího prostředí. „Nechceme, aby se stavební práce jakkoliv zásadně dotkly domácích utkání," konstatoval Vladimír Krejčí. Jarní sezonu slovácký klub odstartuje podle plánu na domácí půdě 21. února zápasem s Jabloncem.

Náklady na obnovu stadionu v HradištiZaokrouhleně celkové náklady: 80 mil. Kč + DPH
Stavební úpravy hlavní tribuny: 34 mil. Kč + DPH ( média TV, režie kabiny, rozhodčí, delegát, lékař, doping, VIP…)
Hrací plocha: 14 mil. + DPH (vytápění, odvodnění podloží, drn…)
Kamerové a bezpečnostní systémy: 12 mil. + DPH
Vstupní prostory včetně vstupenkového systému: 4 mil.+ DPH
Ostatní: 16 mil. + DPH (zpevněné plochy, opravy, zabudovaný interiér…)
Částka potřebná na rekonstrukci jižní tribuny, vestavba včetně přípojek energií (trafo, náhradní zdroj…): 31 mil. Kč + DPH