Ruští motorkáři z kolony Noční vlci jsou prý v Česku, konkrétně v Ostravě, a ve spolupráci s ruským konzulátem připravují akce v rámci oslav 70. výročí osvobození města.

Rozhlasové stanici Govorit Moskva to dopoledne oznámil organizátor kolony Andrej Bobrovskij. Sám zůstal v Moskvě, protože nemá schengenská víza.

Deníku David Schön, komisař policejního prezidia, které situaci kolem Nočních vlků sleduje, ale Deníku informaci o tom, že by se ruští motorkáři ostravských oslav osvobození zúčastnili, nepotvrdil.

„V této chvíli nemáme žádné zprávy o tom, že by Noční vlci překročili hranici České republiky a vjeli na naše území."

Návštěva v Hrabyni

Za to před Národním památníkem II. světové války v Hrabyni ve čtvrtek okolo čtvrté hodiny zněla ruština poměrně zřetelně. Právě v tu dobu sem totiž dorazila čtveřice členů nejstaršího motorkářského klubu v Rusku Nočních vlků.

Jejich početná skupina se před nedávnem vydala na cestu z Moskvy do Berlína, aby uctila památku padlých ve druhé světové válce a tímto způsobem také oslavila sedmdesáté výročí od konce tohoto válečného konfliktu.

Podle ruského bulvárního serveru LifeNews se části motocyklové kolony ruských Nočních vlků podařilo proniknout do Evropské unie přes Maďarsko.

Zformovat kolonu prý chtějí v Bratislavě, a pak mají zamířit na dříve plánovanou trasu až do Berlína, kam hodlají dorazit 9. května.

„Jsou nás snad dva tisíce. Cesta je dlouhá, ale zvládá se. Dva z nás jsou z Moskvy a dva zase z Minsku," vyprávěl naší redakci jeden ze čtyř Nočních vlků jménem Igor, který se se svými třemi kamarády usadil na zahrádce místní restaurace v blízkosti památníku.

Ještě předtím zde všichni stačili vzdát hold a položit věnec za padlé sovětské vojáky.

Rusové v Hrabyni přitahovali pozornost českých motorkářů. Pozdravit se sem s nimi přijelo několik desítek lidí na svých burácejících strojích.