Dnes uplynulo 25 let od tragické smrti hokejového obránce Zlína Luďka Čajky. Přesto i nadále na něj zůstávají vzpomínky stále živé

„Luděk chtěl, abych mu jej nahrála na video. Záznam mám pořád doma, ale od té doby jsem se na něj nepodívala," přiznala manželka zesnulého nadějného hokejisty Renata Čajková.

„Schovávala jsem jej především pro dceru Markétku. Aby věděla, kdo byl její tatínek. Nikdy jsem nechtěla, aby zapomněla."

Jenže nezapomněl nikdo. Rodina, kamarádi ani fanoušci.

Toho osudného večera totiž Renata v přímém přenosu viděla a i v rádiu slyšela, co se jejímu manželovi stalo. Po nárazu hlavou o mantinel skončil v nemocnici, kde o čtyřicet dnů později vážným zraněním obratlů a míchy podlehl.

„V kuchyni jsem zrovna večeřela chléb s paštikou. Měli jsme puštěné rádio. Když hlásili tu událost, tak máma vyšla z jednoho pokoje a byla zaskočená. Hned volala také babička, ale pak už mám opravdu v hlavě zmatek," vybavila si tehdy pětiletá dcera Markéta Čajková.

I kvůli srdečné a pohodové povaze Luďka Čajky na něj rodina i přátelé rádi vzpomínají.

„Mám pocit, že se to nikdy nestalo. Pořád mi přijde, že je to jen zlý sen, který se nikdy neodehrál. Na druhou stranu vím, že je to skutečný a stále velmi živý příběh, který navždy zůstane v mém srdci," začíná bolestné povídání Renata Čajková, manželka zesnulého hokejisty.

„Nemyslím na něj každý den, protože by nebylo možné jinak existovat. Ale zůstane ve mně napořád," vzpomíná Čajková.

Luděk Čajka vyrůstal s rodiči Annou a Františkem Čajkovými, ale ve 20 letech poprvé zasáhl do nejvyšší hokejové soutěže právě ve Zlíně.

„Ty tragické chvíle jsou nezapomenutelné. Neustále se mi vzpomínky obnovují. Zvláště když v televizi vysílají zápas Zlína, tak si říkám, že nyní mohlo být všechno jinak. I po těch letech je to těžká situace pro celou rodinu," přiznává otec František Čajka.

Navzdory obrovské tragédii ale celá rodina udržuje blízký vztah s Čajkovými spoluhráči. Především pak se současným trenérem zlínských hokejistů Rostislavem Vlachem.

„Luděk byl po všech stránkách výborný kamarád, byl společenský typ, měl smysl pro humor. Vždy jsem se s ním dobře pobavil. Po jeho příchodu z Havířova jsme se skamarádili rychle. Také naše manželky Jana s Renatou si začaly rozumět a dodnes jsou nejlepší kamarádky. I když se Renata odstěhovala do nového domku do Brna, tak do Zlína jezdí. Kontakty jsou a kdykoliv přijede, tak se potkáme a rádi si popovídáme," podotkl Vlach.

Co se vlastně stalo?

Do konce utkání federální hokejové ligy mezi Košicemi a Zlínem chybělo 122 vteřin. Za vyhozeným kotoučem se hnal v bruslařském souboji Luděk Čajka. Zřejmě rýha v ledu zavinila pád, po kterém se Čajka neovladatelně řítil hlavou proti hrazení.

Poranil si první a druhý krční obratel a poškodil míchu. Následkům zranění, na kterém protihráč neměl žádnou vinu, podlehl po čtyřiceti dnech v bezvědomí v košické nemocnici 14. února. Jméno Luďka Čajky od té doby nese zlínský zimní stadion, kde je zároveň vyvěšen pod stropem i dres s číslem 26 havířovského odchovance.

Kdo byl Luděk Čajka?

Narodil se 3. listopadu 1963 v Českém Těšíně. Vyrůstal v Havířově. Kromě hokeje, se kterým začal ve svých 12 letech, se zajímal také o hudbu a motorismus. Rodiče jej vedli ke vzdělání. Maturoval na ekonomické škole a v tehdejším Gottwaldově studoval techniku, odnož VUT Brno.

Do nejvyšší soutěže poprvé zasáhl v sezoně 1983/84 13. září 1983 proti Vítkovicím (3:1). První trefu zaznamenal v 5. kole 27. září 1983 proti Košicím (9:1), když se ve 12. minutě první třetiny po trvalém obléhání hostující branky dostal k odraženému puku a již mu nedělalo problém otevřít skóre zápasu.

Poslední trefu zaznamenal zároveň ve svém posledním zápase ve 32. kole v Košicích (3:4). V sezoně 1984/85 se podílel na historickém 3. místě a zisku bronzových medailí. Následně odešel na vojnu do Dukly Jihlava, kde odehrál dvě sezony pod trenéry Neveselým a Jaroslavem Holíkem. Svými skvělými výkony si vybojoval reprezentační dres, ve kterém si premiéru odbyl 14. dubna 1985 proti Kanadě (6:2).

Poslední mezinárodní střetnutí sehrál 22. prosince 1989 na turnaji Izvěstijí proti SRN. V roce 1987 se probojoval na MS ve Vídni a Československu pomohl k bronzovým medailím. Přestože hrál ve čtvrté obranné dvojici s Miloslavem Hořavou, připsal si gól a dvě přihrávky.

Hned po šampionátu si jej v 6. kole draftu (celkově 115. hráče) vybrali newyorští Rangers.

V nejvyšší soutěži odehrál v 7 sezonách celkem 297 zápasů s bilancí 33 gólů a 52 asistencí. V národním týmu se v 58 utkáních blýskl třemi brankami.