Zlín Jasné ne evropským uprchlickým kvótám přišly včera odpoledne vyjádřit asi tři stovky lidí na demonstraci na náměstí Míru ve Zlíně. Na akci, kterou svolala krajská organizace Strany svobodných občanů, se navíc přibližně dvě stě lidí také podepsalo pod petiční arch, kterým žádají o vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie.

„Unie nám nemá přikazovat, koho máme hostit. Odmítněme falešnou solidaritu, odmítněme řešení, které přinese více škody než užitku. Cílem demonstrace je i ukázat a promluvit o jiné cestě, jak má Evropa řešit migrantskou krizi," uvedl Tomáš Pajonk, předseda Svobodných ve Zlínském kraji. Ten nechal na pódium vyvést ovci jako „vzácného hosta" a symbol. „Původně jsem chtěl, aby nám sem přivedli lva jako zástupce odvahy a našeho národa. Pak taky pštrosa jako zástupce chování našich politiků, kteří před problémy schovávají hlavu do písku," vysvětlil.

Na pódiu jej následně vystřídalo několik řečníků, jejichž projevy sklízely bouřlivý potlesk přítomného davu s transparenty a vlajkami. „Jsem zajedno s názory řečníků. Kvóty jsou naprosto nesmyslné," sdělila přihlížející Anna Kalíčková. „Nechci je tady. Nevím, jestli ta demonstrace něčemu pomůže, ale aspoň jsme projevili náš názor veřejně," uvedl další z demonstrantů Karel Fojtík ze Zlína.

Svobodným podle Tomáše Pajonka vadí nejen politika EU, ale také postoj české vlády v otázkách migrační krize.

Kvóty mají podle něj tři zásadní problémy. „Hlavně, že evropská byrokracie se řídí heslem: více byrokracie, méně lidskosti," pronesl. Jako další uvedl, že evropská byrokracie porušuje právo, že si každá země může vládnout sama. A za třetí, podle Pajonka dojde k dalšímu zničení mezilidské solidarity.

Fronta se na náměstí také tvořila u stánku, kde se podepisovala petice pro vyhlášení referenda o vystoupení Česka z Evropské unie. Tu nakonec podle odhadů pořadatelů podepsaly přibližně dvě stovky lidí. Poklidný průběh asi hodinové demonstrace monitorovali i policisté. 

DENISA SPURNÁ