Celý tento týden bude třetí nádvoří hradu Helfštýn hostit tradiční ukázku kovářské tvorby. Letošní hosté umělečtí kováři Andrew Molinaro, Bob Thomas a Patric Weiss přiletěli ze Spojených států. Návštěvníci hradu si mohou přijít průběh jejich práce zhlédnout kromě pondělí každý den od deseti do sedmnácti hodin.

Američtí kováři na Helfštýně

Kováři z Ameriky

Jak řekl kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro, Kovářské forum je vždy předzvěstí blížícího se mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Hrad Helfštýn už navštívili kováři z Německa, Francie nebo Itálie. Letošní účastníci fora to mají ze všech dosavadních umělců, kteří se jej v minulých letech zúčastnili, vůbec nejdál.

Celý týden si budou muset američtí kováři vystačit s prostory a vybavením historické hradní kovárny. Své dílo pak představí již hotové příští víkend při příležitosti zahájení 31. ročníku přehlídky Hefaiston.

Muž s planetou v rukou

„Jsem moc rád, že můžeme být celý týden hosty v tak krásném prostředí, jako je hrad Helfštýn. Ve své tvorbě se nechávám nejčastěji inspirovat českým rodákem Alfredem Habermannem, který je zakladatelem tradice setkávání kovářů na hradě," sdělil divákům jeden z kovářů Andrew Molinaro. Vzápětí také představil práci, která by měla být výsledkem jejich celotýdenního snažení.

„Půjde o sochu muže, který nad hlavou drží planetu. Celek by měl vyjadřovat plynutí času a jeho neúprosnost. Měl by také fungovat jako sluneční hodiny. Kovařina mě živí. V normálním životě vytvářím věci, které jsou určeny hlavně k běžnému užívání. Tady mám konečně možnost dostat se i k umělecké práci, která i přesto najde své praktické využití," řekl Molinaro. Čas pro něj podle jeho slov hraje velkou roli.

„Pokaždé s ním při své práci bojuju. A v podstatě vím, že nikdy nemůžu zvítězit. Přesně to by měla socha zachytit," vysvětlil Molinaro. Přítomným divákům však slíbil, že umělecké dílo, které bude pod jeho vedením ve spolupráci s dalšími dvěma kolegy přes týden na hradě vznikat, dokončí včas.

Přijedou i Australané a Japonec

„Díky tomu, že se tito američtí kováři účastnili úplnou náhodou i minulého ročníku Hefaistonu, jsem vycítil, že by mohlo dojít k další spolupráci. Rok od roku se snažíme z Hefaistonu udělat více mezinárodní akci," přiblížil budoucí záměr přehlídky kastelán hradu Jan Lauro. Podle něj jsou na Hefaiston přihlášeni účastníci z dvaceti různých zemí, přičemž nejdál to na Helfštýn budou mít Australané a jeden účastník z Japonska.

Myšlenka pořádání Kovářského fóra vznikla v roce 1989 v hlavě bývalé správkyně hradu Marcely Kleckerové.

„Použila termín fórum, které se shodou okolností v roce 1989 stal velmi populární. Cílem celé akce je umožnit vybrané skupině uměleckých kovářů vytvořit rozsáhlejší dílo, než jaká běžně vznikají za dvě hodiny přímo při Hefaistonu. Práce, která pod rukama umělců z Pensylvánie tento týden vznikne, najde na hradě trvalé místo ve stálé venkovní expozici," dodal ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler. (lub)

Rozhovor s Andrew Molinarem, vedoucím uměleckých kovářů z Ameriky působících na Helfštýně

Všichni tři pocházíte z jedné kovářské dílny?

Ano. Doma v Pensylvánii vlastním obchod a dílnu, ve které mi Bob s Patricem pomáhají.

Přijeli jste do Evropy speciálně kvůli účasti na Kovářském fóru a Hefaistonu, nebo máte v plánu ještě další akce?

Přijeli jsme sem jen na jedenáct dní a hned poté se vracíme domů. Jsme tu díky naší loňské zkušenosti a navázání kontaktu s Janem Laurem.

Jak jste se o Hefaistonu vůbec dozvěděli?

Před deseti lety se setkání uměleckých kovářů zúčastnil můj velmi dobrý kamarád a o všem mi povyprávěl. Byl na cestách po Evropě a sám se o akci dozvěděl od svého kovářského mistra. Chtěli jsme sem jet také z toho důvodu, že je pro nás důležité se setkávat s ostatními kováři a vyměňovat si s nimi zkušenosti. Česká republika je navíc velmi významným kovářským centrem s dlouholetou tradicí.

Plánujete také nějaké výlety do okolí, nebo se budete soustředit jen a pouze na svou práci?

Nejdůležitějším a vlastně jediným cílem naší letošní cesty do Evropy je kovářství. Takže na výlety a poznávání okolí asi nedojde.

Trvalo dlouho, než jste se rozhodli, co budete na Helfštýně tvořit?

Jan Lauro nás pozval asi před desíti měsíci. Kupodivu nám pak netrvalo příliš dlouho rozhodnout se, jak budeme práci koncipovat. Finální myšlenka se zrodila zhruba do dvou týdnů.

Budete pracovat s vlastními materiály a nástroji, nebo vám vše připravili už pořadatelé?

Veškerý materiál už jsme měli nachystaný na hradě. S sebou jsme si přivezli několik speciálních nástrojů a nářadí. Některé z nich byly opravdu hodně těžké a objemné, takže cestování s nimi bylo docela složité. (lub)

Autorka: Lucie Bradová