Skupina vystupující na festivalech a pódiích po celé republice získala cenu v roce 2008. Vrácením ocenění chce vyjádřit nesouhlas se současným  vedením města a s návratem komunistů k moci.

Hudebníci se tak připojili k historikovi Karlu Kavičkovi, který vrátil Cenu města ze stejného důvodu v listopadu minulého roku, a to deset dnů před výročím sametové revoluce.

„Vrácení Ceny města je výrazem ostrého nesouhlasu se současným vedením našeho města. Hlavním důvodem je protest proti účasti komunistů ve vedení města, potažmo odpor vůči nevyhnutelným důsledkům této účasti. Rozhodnutí dnešních radních uzavřít s komunisty koalici vnímáme jako příslovečné chytání se stébla, kdy se neschopná reprezentace města snaží udržet u moci za každou cenu. Dílem ze setrvačnosti, dílem ze strachu. Z těchto důvodů tedy bylo nakonec prolomeno letité tabu a k vládě byli přizváni komunisté. Tato skutečnost je ale nepřijatelná," řekl za kapelu klarinetista Vojtěch Pospíšil.

Jak to bylo s kavárnou?

Létající rabín vystoupil s prohlášením na Poetickém rozloučení s Kavárnou ve Špalíčku.

„Zhoubný konformismus a patolízalství je vidět i v jednání ředitele muzea, který zakázal koncert proti rudé radnici v řádně pronajaté Kavárně ve Špalíčku, aby nakonec kavárníky z prostoru vypověděl úplně," píše v prohlášení známá kapela.

Ředitel prostějovského muzea však jakoukoli souvislost mezi uzavřením kavárny a plánovaným koncertem opakovaně popřel.

„Něco takového není pravda, s vypovězením smlouvy současné nájemkyni prostor kavárny jsem se prezentoval už svou koncepcí před nástupem do funkce," nechal se slyšet Daniel Zádrapa, který je ředitelem muzea od prvního září.

Další pádné důvody

Důvodů pro vrácení Ceny města má však Létající rabín více.

„Těsně po shromáždění k výročí listopadu 89 strhli opakovaně městští strážníci ze sochy T. G. Masaryka fotografie Václava Havla a kritické nápisy, přičemž o rok dříve při prosincovém výročí Havlovy smrti fotografie nikomu nevadily. Vedení města také nevybíravým způsobem a ze skandálních důvodů vyvíjí tlak na ředitele svých organizací, nebo si dlouhodobě vybírá pro důležité posty osoby poddajné a poslušné v tom špatném slova smyslu," dodávají hudebníci.

Primátorův komentář

Ceny města uděluje radnice od roku 2005. Kromě historika Karla Kavičky se prostějovského magistrátu dosud nestalo, že by ji někdo vrátil.

„Osobně je mi to líto, ale jinak beru rozhodnutí kapely na vědomí, protože mi ani nic jiného nezbývá," reagoval prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Jde o tázku mravního principu, vysvětlil Kavička

Protestovat proti složení nové koalice na radnici s komunisty se rozhodl po říjnových komunálních volbách i historik a autor řady monografií o prostějovských kostelech Karel Kavička.

„Tohoto mimořádného ocenění si velice vážím, jsou však hodnoty, které jsou vyšší a které nelze v životě pominout. Není možné v roce 25. výročí pádu komunistické diktatury takto jednat. Není pro to žádné zdůvodnění. Jde o otázku principu, který platil v minulosti a platí i dnes, a to vyšší principu mravního. Lidé by neměli zapomenout na křivdy, které komunistický režim našemu národu, jeho lidem i Prostějovu napáchal," zdůvodnil Karel Kavička.