„Provozovatel na svém rozhodnutí nic nezměnil a v té části ubytovny, ve které jsou lidé se zdravotním postižením, ke konci února ukončí činnost. Podařilo se nám ale získat jeho příslib, že pokud se do té doby nepodaří umístit všechny klienty, nechá je tam ještě prvních čtrnáct dní v březnu," uvedla Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

Kam se lidé poděli?

Většina zdravotně postižených už se z nechvalně známého zařízení přestěhovala. Například brněnský magistrát zajistil nový začátek hned dvanácti lidem.

„Minulý týden opustilo ubytovnu také devět lidí z Ostravy, zbývají zde ale další s trvalým pobytem v Moravskoslezském kraji – například v Opavě, Vítkově a podobně," podotkla Marta Šintáková.

SOUVISEJÍCÍ: Doma je doma, těšili se na návrat do Ostravy lidé z lazaretu

Nové bydlení se podařilo najít pro čtyřiadvacet lidí. Mezi prvními byli občané z Přerovska.

„Jeden muž odešel do Domova pro seniory v Přerově, žena s trvalým pobytem v Kokorách se odstěhovala i s přítelem, se kterým se seznámila v lazaretu, do podnájmu v Olomouci. Druhou paní z Kokor si převzali rodinní příslušníci a je na jedné z přerovských ubytoven. Je podána žádost na její umístění do domova pro seniory v Prostějově," upřesnila.

Zamilovaný pár skončil v Jaroměřicích

V pondělí se s lazaretem rozloučili i pan František s paní Jaroslavou, kteří se zde seznámili, a od té doby nechtějí být jeden bez druhého. Přestože zpočátku váhali, nakonec se rozhodli využít lákavé nabídky a spolu s dalším mužem se přestěhovali do domova pro seniory v Jaroměřicích.

SOUVISEJÍCÍ: Valentýnský příběh dvou "ztracených duší" z lazaretu

Další klient se v úterý odstěhoval do podobného zařízení v Pardubicích. Koncem tohoto týdne by měli odcestovat ještě tři lidé ze Zlínského kraje.

„V současné době jednáme o umístění pěti lidí z Moravskoslezského kraje. Máme řadu nabídek a věříme, že se nám v nejbližší době podaří přestěhovat všechny obyvatele. Většina se ale chce vrátit do míst, odkud pocházejí," podotkla.

Město bude zajišťovat teplé obědy a jídlo pro obyvatele lazaretu až do doby, než jej opustí poslední nájemník. Úřad práce totiž poskytl na zajištění stravy mimořádnou okamžitou pomoc. Lidem pomohly také sponzorské dary – například pekárny Racek či jednoho z místních hypermarketů.

Podnikatel Mirga chce pokračovat

Provozovatel lazaretu Pavel Mirga hodlá ve své činnosti i nadále pokračovat, a to i přesto, že se o jeho aktivity zajímá policie a ve správním řízení s Krajským úřadem v Olomouci mu hrozí téměř milionová pokuta.

„Bydlení v uvolněných prostorách bych chtěl v budoucnu nabídnout párům nebo jednotlivcům," plánuje Pavel Mirga.

Podmínkou ale je, aby tito lidé měli trvalé bydliště v Přerově. Provozovatel zřejmě znovu obsadí také jedno patro ubytovny v Tovární ulici, která je v současnosti prázdná. I v tomto případě se ale jeho klientela změní – a rodiny s dětmi nahradí jednotlivci.