Na zřízení Klokánku čekal Prostějov řadu let a budování centra, které nabízí pomoc opuštěným a ohroženým dětem, jde do finále.

Fond chce nabídnout budovu k využívání městu.

„Je to smutné. Před čtyřmi lety jsem byla v situaci, kdy jsem pomoc takového zařízení sama potřebovala. Ležela jsem po nehodě v nemocnici a neměla jsem nikoho, kdo by mi pohlídal děti. K rodičům jsem je dát nemohla, protože jsou nemocní, a se zbytkem rodiny se nestýkám. Nakonec mi pomohla kamarádka, která si je u sebe na pár dní nechala," vzpomíná osmatřicetiletá Petra Dvorníčková z Prostějova, která před dvěma lety přispěla i částkou na jeho vybudování.

Fond ohrožených dětí na svém členském shromáždění rozhodl, že nový Klokánek v Prostějově nebude provozovat.

V Prostějově také úplně přestane fungovat místní pobočka Fondu ohrožených dětí, jejíž pracovníci pomáhali zhruba dvěma stovkám rodin ročně.

„Do konce srpna musíme ukončit činnost pobočky v Prostějově. Rodinám s dětmi budou pomáhat SOS dětské vesničky, které budou pro rodiny dělat sociálně aktivizační služby. Sdružení provozuje Sluníčka, která fungují jako Klokánky, ale je jich málo a fungují jen v Praze a Karlových Varech. Pokud to však bude možné, budou schopni zprostředkovat umístění do Klokánku," řekla Regina Šverdíková z prostějovské pobočky občanského sdružení.

V budově můžou vzniknout byty

Klokánek měl vzniknout na Západní ulici v budově, kterou občanské sdružení získalo zdarma od města.

Budovu, která nyní prochází stavebními úpravami, chce Fond ohrožených dětí nabídnout městu k využití na byty nebo jiným zájemcům, kteří by zde zřídili zařízení pro děti, jež potřebují okamžitou pomoc.

Pokud budovu někdo převezme, musí fondu uhradit náklady vynaložené na rekonstrukci. Ty se pohybují kolem deseti milionů korun.

„Velmi mě to rozhodnutí nezřídit v Prostějově Klokánek mrzí. Strašně jsme si přáli, aby tady vzniklo zařízení pro rodiny s dětmi, které se ocitly v nouzi. O tom, zda bychom budovu převzali, jsme se zatím na radnici nebavili. Je to nešťastné rozhodnutí a já pořád doufám, že se situace změní k lepšímu," vyjádřila se náměstkyně primátora Alena Rašková.

Místo dětem pomůže stát uprchlíkům

Rozhodnutí fondu zklamalo i zastupitelku a předsedkyni Okrašlovacího spolku v Prostějově Miladu Sokolovou. Ta minulý rok uspořádala charitativní koncert Hradišťanu, jehož výtěžek měl pomoct k otevření prostějovského Klokánku. Na koncertě se podařilo vybrat 150 tisíc korun.

„Je to pro mě obrovské zklamání. Jde především o děti, ke kterým se chováme macešsky. Je vidět, že pro stát nejsou prioritou. Místo, abychom podpořili děti, jejichž rodiny jsou v nouzi nebo jejichž rodiče selhali, budeme se starat o stovky uprchlíků. Nerozumím politice státu," řekla Milada Sokolová.

Podle jejích slov je těžké odhadnout, zda by město našlo pro budovu využití.

„Nedokážu to posoudit. Určitě by si ji město mělo prohlédnout. Možná by tam mohl fungovat domov důchodců, startovací byty nebo byty pro sociálně slabší, protože to vše v Prostějově chybí. Stejně jako Klokánek," dodala prostějovská zastupitelka.