Teploty se nyní i v nejvyšších partiích hor pohybují nad nulou.

„Na Ovčárně je v tuto chvíli sedm stupňů. Sněhu zde leží do 170 centimetrů, v níže položených střediscích je kolem 30 centimetrů přírodního sněhu,“ řekl ve čtvrtek odpoledne dispečer Horské služby Jeseníky Tomáš Chalupa.

Dobré podmínky najdou na horách také běžkaři.  Upravena bude magistrála z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku, spodní tratě kolem Karlova a Paprsku jsou upravované podle sněhových podmínek.

S výraznou slevou si mohou v sobotu 24. března zalyžovat v Ski areálu K3Sport v Koutech. Návštěvníci, kteří přijdou v lyžařském retrovybavení, dostanou na skipas slevu třicet procent z cen vedlejší sezony.

Organizátoři připravují různé soutěžní disciplíny, soutěž o nejlepší retro oblek, o nejelegantnější sjezd v retro kostýmu či jízdu zručnosti.

  „Pokud to počasí umožní, uskuteční se v Koutech od 25. do 29. března ještě dva závody Jeseníky Cup 2012,“ sdělil ředitel areálu Petr Marek.

Ze současné situace nyní nejvíce těží nejvýše položené lyžařské středisko v tuzemsku na Ovčárně, kde na rozdíl od jiných areálů mají i přes týden návštěvníků dost. O víkendu se tam chystají lyžařské závody, pro veřejnost bude proto v sobotu i v neděli po dobu závodu do 13 hodin uzavřen svah A. Na Ovčárně se každoročně lyžuje ještě po celý duben.

Lyžaře už začínají střídat pěší turisté

Vleky se opět rozjedou také v lyžařském středisku v Branné, které přes týden už v provozu nebyly. Pro pouhých pár jednotlivců je ani nemělo cenu pouštět, větší zájem bude až o víkendu.

„Sezónu již zřejmě po víkendu ukončíme,“ uvedl majitel areálu Proskil Rostislav Procházka.

Podle horských záchranářů se příliš návštěvníků přes týden na horách nepohybovalo. Lyžaře už pomalu začínají střídat turisté.

„Na kole to ještě nemá smysl, cyklisté se ještě směrem na Praděd nedostanou, ale velké množství pěších turistů se tady objevuje už tak dva týdny zpátky,“ dodal dispečer horské služby.

I přes jarní teploty v Jeseníkách i nadále platí třetí lavinový stupeň, což v pětibodové stupnici znamená značné nebezpečí. Na svazích je stále velké množství těžkého a mokrého sněhu. V týdnu zaznamenali záchranáři velkou základovou lavinu ve Velkém Kotli.