Na své si přijdou i milovníci běžeckého lyžování, sněhu je totiž konečně dostatek, takže trasy lze bez problémů strojově upravit.

„Sněhu je na horách od třiceti do padesáti centimetrů na hřebenech, kde leží prachový sníh. Teploty se i přes den stále drží pod nulou, o víkendu čekáme ochlazování, ale také vyjasnění. Všechny areály jsou v provozu, připraveny budou i všechny hlavní běžecké stopy," uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Sněhové podmínky si pochvalují i majitelé lyžařských areálů.

„Sněhové podmínky jsou ideální, sjezdovky máme upravené. Leží na nich zhruba pětašedesát centimetrů sněhu, takže jsme přestali jsme i zasněžovat. Vypadá to, že bychom si se sněhem už vystačíme, svak budeme už jen srovnávat," řekl majitel jednoho areálu Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Přírodní sníh konečně umožnil rozjet zimní sezonu v nejvýše položeném středisku na Ovčárně. Tam se totiž nemůže kvůli poloze v národní přírodní rezervaci uměle zasněžovat. První vlek se rozjely až minulý týden.

„Nyní jsou v provozu všechny vleky až na B a D. Lyžařům jsou tak k dispozici čtyři vleky a pět sjezdovek. Na sjezdovkách je dostatečná sněhová vrstva, místy až 1,6 metru," řekl majitel areálu na Ovčárně Josef Figura.

V Jeseníkách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, ale není vyloučeno, že se ještě o stupeň zvýší. Do lavinových katastrů se specialisté z horské služby vydají v pátek.