Poslanec Petr Kořenek neodsuzuje pomoc sociálně slabým. Vadí mu především uplatňovaný systém.

„Jistě, existuje tu řada organizací, které s Romy aktivně pracují. Zejména v oblasti práce s dětmi," vyjádřil se zákonodárce.

Problém však vidí v něčem jiném.

„Naše společnost je na vlně hysterie. Je pod tlakem různých skupin, které sice proklamují starostlivost o Romy, ale ve skutečnosti jim nejde o nic jiného, než o to, jak ze státu vytáhnout peníze," řekl Valašskému deníku Petr Kořenek.

Upozornil ještě na jednu pozoruhodnost.

„Bylo by zajímavé zrušit plošně finanční příspěvky všem těm, kteří se prý o Romy starají. Pak bychom zcela jasně viděli, kolik lidí je na Romech závislých a udělali si z nich džob," poznamenal Petr Kořenek.

Obdobně se na věc dívá také senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek.

„Jednotlivé programy nic neřeší. Stačí jeden a ten důsledně dodržovat. Vláda už má koncept takového programu od roku 2012. Leží ale v šuplíku. Ministři problému nerozumí a tak se tím ani nezabývají," vyjádřil se Jiří Čunek.

Také on zastává názor, že za řadou programů se schovává byznys těch, kteří jej vyhlašují.

„V těchto případech o Romy vůbec nejde. Hlavní je osobní prospěch autorů projektů," dodal senátor.

Názory poslance a senátora se v mnohém ztotožňují s tvrzením řady obyvatel.

Lidé, kteří romské problematice nerozumí

Například Jaroslav Pavlousek má pocit, že jde o vyhozené peníze.

„Nepozoruji žádné změny k lepšímu, co se týká soužití s Romy. Ba naopak. Zdá se mi, že situace je rok od roku složitější. Kde jsou ty miliony korun, které do různých programů pro Romy každoročně jdou," vyjádřil se Vsetíňan.

Předseda Demokratické aliance Romů ve Valašském Meziříčí Petr Tulia se domnívá, že největším problémem je, že do začleňování Romů a práce s nimi vstupují lidé, kteří romské problematice nerozumí.

Jím řízená organizace se snaží realizovat programy, které mají z pohledu Romů pomoci nejvíce.

„Děláme to již dvacet let. Hlásíme se pravidelně do různých grantů. Za tu dobu jsme ale nedostali ani korunu," řekl šéf aliance.

"Programy jsou úspěch a přínos"

Jednou z organizací, která se o Romy stará, je vsetínská Diakonie ČCE. Práci s nimi se tady zabývá 12 lidí.

„Našich programů se zúčastňuje přibližně sto šedesát dětí a mladých lidí. Už jenom to, že takové programy, jako je Muzika nás baví, nebo Učit se a bavit se existují je úspěchem a velkým přínosem," míní mluvčí vsetínské Diakonie Marta Vodáková.

Obdobné postavení v práci s Romy má také Charita Valašské Meziříčí.

„V činnosti máme klub Zeferino se čtyřiceti dětmi. Pomáháme jim zejména s učením. Soustavně pak navštěvujeme třicet romských rodin," uvedla zástupkyně ředitele meziříčské Charity Naděžda Gilarová. Podle ní pracuje s Romy v Charitě Valašské Meziříčí pět lidí.

Stovky tisíc na příspěvcích 

Kraj v loňském roce poskytl vsetínské Diakonii na její práci s Romy 194 tisíc korun.

Charita v Meziříčí pak z krajského úřadu dostala pro stejný účel 76 tisíc korun.

Na Vsetínsku se podle sdělení krajského úřadu romskou problematikou zabývalo v roce 2014 šest neziskových organizací. Ty všechny v minulosti peníze z krajského rozpočtu na svoji činnost či aktivity čerpaly.

Krajský úřad Zlínského kraje se rozhodl podpořit začleňování Romů do společnosti i letos. Podporovat chce zejména vzdělávací a výchovné aktivity. Uvolnit hodlá k tomuto účelu 450 tisíc korun.