Páteční dopoledne bylo pro obyvatele Hradčan v mnoha směrech výjimečné. Za přítomnosti zástupců kraje a ministerstev, ale také hostů z „konkurenčních" obcí, obdržel starosta Ondrej Koliba zlatou stuhu – nejvyšší ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku.Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku v Hradčanech

Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v příjemném prostředí areálu Výletiště. V bohatém programu se vystřídala řada vystoupení – od pěveckého sboru přes soubor Veselé opičky až po místního harmonikáře Jaroslava Školouda, který zahrál jeden ze svých humorných kupletů.

Pospolitost a radost

Do krajského kola soutěže Vesnice roku se letos přihlásilo devatenáct obcí. Hodnotitelská komise ale neměla lehké rozhodování.

„V Hradčanech ukázali, že si tady dokážou život užít, ta pospolitost a radost ze společných aktivit z nich úplně vyzařovala," řekl jeden z členů komise, starosta Radslavic Stanislav Jemelík. Právě jeho obec se stala loni vítězem soutěže.

„Jsou tu lidé, ochotní něco udělat pro svou obec. V konečném hodnocení rozhodují maličkosti a to, co vás chytí za srdíčko. V Hradčanech se člověk zkrátka cítí dobře," doplnil také starosta Tučína Jiří Řezníček, který zastupuje Spolek pro obnovu venkova a je i členem celostátní hodnotitelské komise.

Dobré sousedské vztahy

Starostové se většinou shodli na tom, že není nad dobré sousedské vztahy.

„Sedíte na pavlovických židlích a ještě jsem zapomněl na podium, to nám také zapůjčili," pochvaloval si dobrou spolupráci s nedalekými Pavlovicemi u Přerova hradčanský starosta Ondrej Koliba.Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku v Hradčanech

Úspěšné obce

Letošní soutěž Vesnice roku splnila očekávání olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který předával zlatou stuhu vítězi.

„Je vidět, že se starostové o své obce starají, dobře tu fungují spolky i kultura," řekl s tím, že kraj letos vyčlenil na odměnu pro vítěze celkovou částku 500 tisíc korun.

Z úspěchu se radovaly i další vesnice – druhé místo si připsal Rapotín, na třetím skončila Hrabová (obě ze Šumperska). Bílá stuha za činnost mládeže putuje do Bohdíkova na Šumpersku, oranžová za spolupráci obce a zemědělského subjektu do Babic na Olomoucku.

Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se může pyšnit Nová Hradečná a modrou za společenský život získal Hněvotín. Diplom za péči o květinovou výzdobu – Fulínovu cenu – získala obec Mořice na Prostějovsku.

Starosta Rapotína například překvapil tím, že část stotisícové odměny za druhé místo obec pošle do Čech, které postihly povodně. „Máme asi dvacet spolků, takže bude porada, která rozhodne, jak nasměrujeme ten zbytek peněz," konstatoval.

Na Přerovsko putovaly i další ceny – Troubky získaly diplom za vzorné vedení knihovny, Křtomil Za zapojení dětí do života obce a úpravu veřejného prostranství. Černotín na Hranicku pak Cenu naděje pro živý venkov.

„V posledních letech jsme v naší obci udělali opravdu hodně. Máme novou kanalizaci i rozvod plynu. Zbudovali jsme například alej, háj a na pěti parcelách teď stojí nedávno postavené rodinné domy. Za posledních pět se nám dokonce zvýšil počet obyvatel o čtyřicet, což také není samozřejmostí," zhodnotil starosta Černotína Jiří Andrýs.

Starosta Hradčan: Za výhru opravíme Výletiště

Spokojeností v těchto dnech září starosta obec Hradčany Ondrej Koliba. Ta totiž získala v krajském kole soutěže Vesnice roku vítěznou zlatou stuhu.Starosta obce Hradčany Ondrej Koliba

Starostou je „teprve" v prvním volebním období. O soutěži se dozvěděl od bývalé starostky. „První přihlášku do soutěže zaslala současná místostarostka Martina Žákovská. Už tehdy jsme získali třetí místo. Následující rok jsme pak obdrželi modrou stuhu za společenský život. V letošním roce to vyvrcholilo vítězstvím a zlatou stuhou, o kterou se zasloužili hlavně naši občané, kteří předvedli perfektní soudržnost," řekl starosta.

Právě členům obecních spolků svěřil prezentaci vesnice. „Vůbec jsem tehdy jsem nevěděl, co se bude dít. Komisi jsem na její návštěvě řekl, že vlastně vůbec netuším, co mají připraveno. Jen jsem představil obec a pak jsem byl jen mile překvapen, co všechno spolky přichystaly," dodává.

Komise v Hradčanech strávila hodinu a půl. „Každý spolek měl na prezentaci jen pár minut, což je hodně krátká doba. V celostátním kole budeme mít čtyři hodiny, takže se na něj hodně těšíme," vysvětluje.

V obci působí čtyři spolky. Nejstarším z nich je místní sdružení dobrovolných hasičů. „V něm je dobrá parta kluků, která je v případě, že je potřeba, velmi ochotná podat ruku k dílu. Sportovní klub pak vznikl v roce 1996 a působí v něm oddíl malé kopané, stolních tenistů a šachistů. Dále zde máme zahrádkáře, kteří v posledních šesti letech zažívají velký rozkvět. Pod nimi loni vznikl i dětský klub Veselé opičky, který se věnuje už okolo osmnácti dětem," jmenuje.

Čtvrtým spolkem v obci je Centrum pro rodinu Ráj v Pavlovicích, jehož zakladatelé pocházejí z Hradčan.

Za vítězství v soutěži obdrží obec částku sto tisíc korun. „Rádi bychom opravili na Výletišti střechu a podhledy provozní budovy a potřebujeme vyměnit dětské prvky, na které už máme zpracovaný projekt. Rovněž zde chceme postavit i menší kryté posezení," uzavřel.