Dispečink horské služby dostal zprávu o kolapsu staršího turisty od pracovníků Zdravotní záchranné služby. Ti byli informováni příbuznými a kamarády, kteří byli s mužem v terénu.

„Na místo jsme ihned vyslali dva naše záchranáře s potřebným lékařským vybavením na terénní čtyřkolce. Ti cestou potkali lékaře zdravotnické záchranné služby, který je nyní shodou okolností v této oblasti na dovolené. Měl u sebe u sebe také kvalitní lékařské vybavení. Zároveň jsme povolali vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy," popsal situaci náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Dodal, že záchranný tým měl akci ztíženou tím, že muž v bezvědomí se nacházel ve velmi těžce přístupném terénu.

Turistu zatím oživovali jeho známí, se kterými se na trasu vydal. Záchranáři v resuscitaci pokračovali,  lékař pak muže napojil na speciální defibrilátor, který umí zároveň stanovit základní diagnózu a natočit EKG.

„I po delší době profesionálních pokusů obnovit turistovy životní funkce musel lékař konstatovat smrt. Povolaný vrtulník tedy odletěl zpět s prázdnou, na místo pak dorazili policisté, kteří po ohledání zemřelého povolili jeho transport na čtyřkolce do Karlova pod Pradědem," informoval Michal Klimeš.

Horská služba návštěvníkům Jeseníků doporučuje, aby pečlivě plánovali trasy výletů s ohledem na věk a zdravotní stav.