Vytvořit malebná zákoutí kolem nábřeží brněnských řek a současně diskutovat o jejich možných podobách s Brňany má být jeden z hlavních úkolů nového Útvaru městského architekta.
Jak už Deník informoval, o jeho založení usiluje vedení města od začátku roku. Brněnští radní v úterý návrh schválili.
Ačkoli vedení města slibovalo, že nový úřad začne fungovat už do konce roku, teprve na začátku toho příštího se uskuteční výběrové řízení.
Z něj vzejde asi patnáct odborníků, kteří budou bdít nad územním rozvojem Brna.
„Tým složíme především z urbanistů a architektů, ale i sociálních geografů nebo statistiků, kteří umí pracovat s daty a mapami. Chceme vytvořit organizaci, která se stane odbornou autoritou a bude udávat směr dalšímu rozvoji Brna," objasnil náměstek primátora pro oblast rozvoje města Martin Ander.
Útvar vznikne jako příspěvková organizace nezávislá na brněnském magistrátu. To se však nelíbí opozici, která se dlouhodobě staví proti jeho zřízení.
Manuál pro veřejná prostranství
Podle předsedy brněnského spolku Brno+ Roberta Kotziana je vytvoření samostatné funkce městského architekta zbytečná.
„Návrh na novou instituci je bezdůvodný. Veškeré kompetence, které má nová organizace vykonávat, mají již dnes na starosti specializované útvary brněnského magistrátu," upozornil Kotzian.
Podle Andera je ale funkce nového úřadu jiná. S magistrátem bude navíc spolupracovat.
„Odbor územního plánování a rozvoje na magistrátu, který má věc doposud na starosti, hraje pouze úřednickou roli. Je ale potřeba sestavit tým opravdových odborníků, který sehraje roli tvůrčí a vše vždycky prodiskutuje také s veřejností, což úřad nedělá," podotkl Ander.
Hlavním úkolem městského architekta bude příprava podkladů pro nový územní plán Brna.
Odborný tým se zaměří také na revitalizaci parků či nábřeží.
„Měl by například vzniknout jednotný manuál pro všechna veřejná prostranství, který starostům městských částí i projektantům či architektům ukáže vzorové architektonické a urbanistické příklady řešení pro různé situace na náměstích nebo ulicích," vysvětlil Ander.
V šedesátých letech to fungovalo
Zřízení role městského architekta vítají také odborníci. Upozorňují, že podobnou funkci vykonávali brněnští architekti už v šedesátých letech minulého století.
„Sám jsem stál u zrodu hlavního městského architekta v Brně v roce 1964. Jeho založení považuji za skvělý nápad, pro větší města hraje významnou a téměř nezastupitelnou roli," objasnil třiaosmdesátiletý architekt Mojmír Kyselka.
Takzvaný Útvar hlavního architekta pak jako samostatný odbor fungoval v Brně také od 90. let až do roku 2003, kdy ho tehdejší vedení města zrušilo.
Jeho znovuzavedení by ale uvítali i Brňané.
„Poslední roky v Brně vyrostlo hodně staveb, které se mi vůbec nelíbily. S lidmi podobné novinky nikdo nekonzultuje, což by se díky novému útvaru mohlo změnit," řekla Lenka Bohušová.