Centrum Frenštátu pod Radhoštěm působilo ve středu poklidným dojmem.

Přitom právě v tomto městě se před dvěma roky a týdnem stala tragédie, při níž „šílenec" také úmyslně zabíjel nevinné lidi, podobně jako tomu bylo v úterý 24. února v Uherském Brodě.

Při tragédii ze 17. února 2013, kdy jeden z obyvatel domu číslo 39 v ulici 6. května způsobil úmyslný výbuch plynu, zemřelo na místě kromě něj dalších pět lidí, šestý člověk zemřel loni před Vánocemi v nemocnici.

„Upřímně řečeno, nějaká souvislost toho masakru s tím, co se stalo tady, mě nenapadla. Bral jsem to, že to byl čin nějakého šílence. Snad až později, když se objevily nějaké informace o jeho problémech, mi to trochu připomnělo to, co bylo tady," uvádí Frenštátčan Dalibor Norský.

Bylo to něco jiného

Podobného názoru není sám. „Že by se to podobalo tomu, co se stalo tady ve městě, mě vůbec nenapadlo. Ten tady to navíc provedl úplně jiným způsobem," sděluje muž, který se představil jako Václav.

Srovnávat nechce ani Miroslav Hadaš, jenž provozuje restauraci, která leží vzdušnou čarou asi sto metrů od místa, kde stával dům číslo 39, v němž umírali lidé po nastrojeném výbuchu plynu.

„Neřekl bych, že to je podobné. Těžko říci. Jediné, co je jasné, je to, že tam zemřelo tolik lidí. Ale jinak je těch informací málo na to, aby to člověk mohl posoudit," myslí si Miroslav Hadaš.

Ti, kteří podobnost nepřipouštějí, argumentují tím, že zatímco v Uherském Brodě vrah zabíjel náhodné oběti, ve Frenštátě pod Radhoštěm chtěl zabít lidi z domu, kde žil.

Těžké nesrovnávat

Ludmilu Gajduškovou naopak podobnost napadla ihned.

„Je to podobné. A je to strašné. Kdoví, co za tím bylo," říká Ludmila Gajdušková, jíž přitakává její známá, paní Marie.

„Dost se to podobá i věkem pachatele, ten tady byl jenom o něco málo mladší. Hned jsem si na to vzpomněla," poznamenává paní Marie.

Jiná žena, která se rovněž představila jako Marie, podotýká, že bylo poměrně těžké nesrovnávat.

„Několikrát to zmiňovali v televizi. Frenštát pod Radhoštěm byl na tapetě, takže mě to muselo napadnout," přiznává paní Marie.

Stotisícová pomoc pro Uherský Brod

Velmi intenzivně vnímala událost v Uherském Brodě starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

„Včera jsem prožívala s panem starostou a tím městem každou minutu a musím říci, že jsem to viděla z toho pohledu, jak jsme to prožívali my co je čeká a co všechno to způsobilo. Samozřejmě jsem panu starostovi poslala soustrastné vyjádření za celé město," řekla Deníku už ve středu Zdeňka Leščišinová.

Na čtvrtečním zasedání členové Rady města Frenštátu pod Radhoštěm navrhli částku sto tisíc korun jako pomoc pozůstalým po obětech úterní střelby v restauraci Družba v Uherském Brodě a doporučili ji ke schválení zastupitelům města.

Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová chce kvůli této záležitosti svolat zasedání zastupitelstva v mimořádném termínu, a to 16. března.

„Uherský Brod byl jedním z prvních měst, které nám nabídlo pomoc před dvěma roky, když se stala u nás ta tragická událost," připomněla Zdeňka Leščišinová pro Deník.

„Velmi rychle reagovali na tu situaci u nás a v podstatě do týdne jsme od nich obdrželi příspěvek. Takže chceme zareagovat stejně a podpořit je. Ještě chci nabídnout panu starostovi nějakou pomoc, třeba ve formě předání zkušeností, i když u nás jsme museli řešit trochu jiné záležitosti, například ubytování a podobně. V každém případě je to nesmírná tragédie," uvedla již dříve frenštátská starostka.

ANKETA DENÍKU

Co říkáte na tragédii v Uherském Brodě? Může podle vás společnost zabránit podobným případům?

Jaromír Michna, 38 let, Pržno:
Je to hrozné. Podle mě se tomu ani zabránit nedá, protože vyřídit si zbrojní průkaz asi není moc složité. Připomíná mi to i případ, který se stal ve Frenštátě, kde při naplánovaném výbuchu plynu zbytečně umírali lidé.

Jakub Turcovský, 23 let, Krnov:
Dělo se to a dít se to bude. Těžko tomu zabránit, když nevidíme do mysli jiných lidí.

Jitka Krouparová, 29 let, Nový Jičín:
Je to obrovská tragédie. Víc k tomu nemám co říct. Myslím si, že zabránit tomu nelze.

Magda Sikorová, 36 let, Bohumín:
Myslím, že ne. Tedy já bych si přála, aby ano, aby se takovýmto událostem zabránit dalo, ale obávám se, že to není možné.

Patrik Neuwirth, 35 let, Ostrava:
Stává se to všude ve světě, ale každopádně je to tragédie a společnost něčemu takovému zabránit nemůže.

Petr Matějek, 21 let, Štemplovec:
Tento kraj mám moc rád. Obzvlášť Zlín, který od Uherského Brodu leží kousek. Je mi blízká mentalita místních lidí. Nikdy v životě bych neřekl, že zrovna zde někomu takhle přeskočí v hlavě a udělá něco takového.

David Nevřela, 40 let, Ostrava:
Je to hrozné. Společnost tomu určitě nemůže zabránit.